Спеціальні потреби

Європа буде жорсткішою щодо Росії у вирішенні газових питань


Німецька компанія “ЕОН”, що співпрацює з “Газпромом”, закликала росіян позбутися посередників таких як “РосУкрЕнерго” і перейти на прямі схеми продажу газу. Німецькі енергетики, втім як і вся Європа, хочуть мати гарантії, що Росія несподівано не припинить постачання газу і не залишить домівки в Європі без тепла.

Росія є одним з найбільших постачальників газу для Європи і донедавна вважалася надійним партнером. Але два роки тому Росія відімкнула від газового постачання Україну. Тоді частково постраждала і Європа. Коли цієї осені “Газпром” знову обіцяв перекрити газ Україні, він запевнив Європу, що це ніяким чином її не зачепить. На думку речника Європейської комісії з енергетики Таредаласа Еспуні, Росія демонструє Європі, що вона надійний партнер:

“Ми основні споживачі газу для Росії, а також для України, як транзитної країни. Тому ми маємо знати що відбувається між цими країнами, бо це зачіпає і наші інтереси. Я думаю, що вони винесли певні уроки”.

Проте деякі спеціалісти твердять, що європейські лідери, як, наприклад, Ангела Меркель вже почали займати більш жорстку позицію у розмовах з Росією:

Представник Міжнародної кризової групи Алайн Делетроз зазначає: “Ми бачимо, що ставлення до Росії було занадто м’яким. Усі агресивні політичні випади з боку росіян сприймалися практично без відповіді. Але ця ситуація дещо змінюється зараз, і приклад цьому позиція Меркель”.

Європейський Союз часто не має спільної позиції стосовно агресивних дій Росії, особливо коли мова йде про енергетичні відносини. Брюссель намагається диверсифікувати постачання енергії в Європу і працює над збільшенням впливу європейських компаній на гігантські енергетичні монополії, як “Газпром”. Єврокомісія каже, якщо російські інвестори хочуть працювати на європейських ринках, то і європейським компаніям має бути дозволено мати частки в російській енергетиці. “Газпром” поки відкидає таку можливість.

Тараделлас Еспуні зазначає: “Це російська компанія, що працює за російськими законами. Все що ми можемо, це говорити закордонним компаніям “Газпрому” чи “Статоілу”, які хочуть прийти на європейський ринок, щоб поважали ті правила, які діють у нас”.

Спроби ЄС мати єдину позицію стосовно Росії, довго були невдалими через бажання деяких країн укладати окремі двосторонні угоди з Росією. Особливо нашуміла німецька угода з “Газпромом”, побудувати трубопровід дном Балтики, напряму з Росії до Німеччини, в обхід Польщі. Посол Росії в Євросоюзі Володимир Чижов каже, що Росія просто намагається бути успішною на конкурентному європейському ринку:

“Деякі люди в Європі і США можуть вважати Росію більше партнером, аніж конкурентом. Разом з тим є ті, хто бачить нас лише конкурентами. Це нормально. Об’єктивно кажучи, Росія є для Європи і тим, і іншим. Як і Європа для Росії”.

А тим часом Європейський Союз уважно стежить за діями російського президента, особливо напередодні парламентських та президентських виборів і сподівається на порозі зими, що Росія не відключить від опалення їхні будинки.

XS
SM
MD
LG