Спеціальні потреби

Туреччина відкликала свого посла із США


Комітет з питань міжнародних відносин Палати представників Конгресу США схвалив незобов’язуючу резолюції, в якій називає геноцидом знищення вірмен у період Першої світової війни. Резолюція викликала негативну реакцію Туреччини. Анкара вважає неприйнятним те, що турків звинувачують у злочинах, яких вони не скоювали, і оголосила про відкликання свого посла із Вашингтона для консультацій. Президент Сполучених Штатів також висловив розчарування ухваленням резолюції. Однак, незобов'язуючий документ таки буде винесений на розгяд Палати Представників американського Конгресу.

Вірменія звинувачує Османську імперію у знищенні півтора мільйона вірмен у період з 1915-го до 1923-го року. Туреччина відкидає факт геноциду, називає кількість загиблих завищеною і стверджує, що вірмени загинули під час громадянських виступів у період розпаду імперії. Схвалена конгресовим комітетом резолюція не обов’язкова до виконання, тобто у ній лише висловлюється погляд членів комітету. Ця постанова немає юридичної сили. Однак, турецькі політики розгорнули потужну кампанію, аби зупинити прийняття цього документа.

Минулого тижня Прем’єр-міністр Туреччини Абдула Гюль особисто зателефонував Президентові Бушу у цій справі. Вісім колишніх Державних секретарів США закликали Конгрес не приймати резолюції. На їхню думку, цей документ зашкодить інтересам Сполучених Штатів на Близькому Сході. Напередодні голосування із закликом до конгресменів звернувся і Президент Буш:

“Ми глибоко співчуваємо стражданням вірменського народу, які почались 1915-го року. Однак, резолюція не є правильною відповіддю на ці масові вбивства. Її прийняття нанесе великої шкоди нашим відносинам з стратегічним партнером в НАТО та у боротьбі з тероризмом”.

Опоненти резолюції вважають, що її прийняття може підштовхнути Туреччину заборонити американській авіації використовувати свою базу в Інкіріку, яка є стратегічно важливою для ведення бойових дій в Іраку та Афганістані.

Міністр оборони США Роберт Ґейтс зазначив: “Близько 70% авіавантажів потрапляють в Ірак з Туреччини або через Туреччину. Третина пального, яке використовують наші військові, також потрапляє в Ірак з або через Туреччину”.

Однак, прихильники документа вважають, що Сполучені Штати повинні зайняти моральну позицію у відношенні до історичних фактів, незважаючи на наслідки.

Сенатор-республіканець від штату Нью-Джерзі Кристофер Сміт заявляє: “Уряд Туреччини постійно і агресивно відмовляється визнати вірменський геноцид. Для вірмен це черговий ляпас”.

Для вірмен у США, прийняття резолюції стало великим кроком у їхній багаторічній кампанії за визнання знищення їх співвітчизників геноцидом. Член вірменського національного комітету Гейґ Говсеп’ян зазначає:

“Це день, яким можуть пишатися вірменський уряд та народ. Ми займали непохитну позицію у цьому питанні. Дехто, а саме Туреччина, яка називає себе нашим союзником, не примусить нас мовчати. Ми відстоювали свою позицію і робили те, що відчували є правильним у контексті визнання історичної справедливості”.

Прийняття резолюції привітав і Президент Вірменії Роберт Кочарян:

“Ми очікуємо розгляду резолюції Палатою представників у повному складі і сподіваємося цей процес призведе до визнання Сполученими Штатами Америки факту вірменського геноциду”.

Демократи у Конгресі США планують винести це питання на розгляд Палати представників вже наступного місяця. Подібна резолюція також перебуває на розгляді сенатського комітету. У разі її схвалення обома палатами конгресу США, відкриється шлях до визнання українського голодомору геноцидом проти народу України. Експерти переконані, що саме реакція Туреччини на визнання знищення вірмен геноцидом, стоїть на шляху українського питання. Адже, Уряд США завжди боявся, що визнавши український голодомор геноцидом, він дасть нагоду вірменському лобі вимагати задовольнити вимогу вірмен.

XS
SM
MD
LG