Спеціальні потреби

Зростає актуальність питання про кліматичні зміни


На порядку денному 62-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН чимало важливих питань. Утім особливе місце тут відведене обговоренню спільних дій щодо запобігання наслідкам глобального потепління. Все, що вдасться обговорити делегатам понад 150 країн у ці дні в Нью-Йорку, можливо сприятиме поступові на планованому Білим домом у Вашингтоні саміті країн з екологічними проблемами.

Сполучені Штати підписали, утім так і не ратифікували Кіотського протоколу – угоди, яку уклали члени ООН про протидію наслідкам глобального потепління. Директор Міжнародного стратегічного центру “П’ю” Еліот Диринджер, який займається вивченням глобальних кліматичних змін, заявив журналістам у Вашингтоні, що лідери країн світу з нетерпінням чекають, коли Сполучені Штати очолять міжнародний рух протидії глобальному потеплінню:

“Вони зберуться тут повні надії. Одначе, не помилюся, коли скажу, що дехто висловлюватиме скептицизм та намагатиметься, щоб американська ініціатива не підірвала інші міжнародні зусилля розпочати формальні переговори”.

Кіотський протокол став першою міжнародною спробою поєднати проблему атмосферних викидів з кліматичними змінами. Адміністрація Буша назвала угоду “недосконалою”, бо вона не зобов’язує зменшити забруднення атмосфери країни на шляху розвитку.

Президент центру “П’ю” Айлин Клоссен каже, що у той час, як США не має федерального мандату на скорочення викидів шкідливих газів у атмосферу, окремі американські штати самостійно розпочали програми контролювання парникових газів. Крім того, Конгрес США ухвалив ряд законів, які вимагають скорочення емісійних викидів. Айлин Клоссен зазначає, що такі заходи підтримали і американські бізнеси:

“Є мала вірогідність того, що у Сполучених Штатах відповідне законодавство таки з’явиться не пізніше наступної весни. А загалом, потреба у ньому стане життєво необхідною ще перед 2010-им роком”.

З усіма цими часовими обмеженнями, вважає Еліот Диринджер, країни на шляху розвитку закликатимуть Сполучені Штати вдатися до конкретних дій:

“Ми хочемо бути певні, що наші зусилля співпадають з діями інших розвинених економік. Це не лише сприятиме поліпшенню екології, а й зміцнюватиме конкурентну спроможність кожної сторони. Отже, гадаю, у наших власних інтересах очолити міжнародний екологічний рух”.

Експерти сподіваються, що Генеральна Асамблея ООН, а відтак і Вашингтонський екологічний саміт допоможуть підготувати підґрунтя для спільних рішень на міжнародній конференції з питань кліматичних змін, яку заплановано провести у Балі у грудні цього року.

XS
SM
MD
LG