Спеціальні потреби

У виборців західного регіону симпатії не змінилися 


Ані суттєвого пожвавлення, ані очікування сенсації. Експерти не очікують, що парламентські вибори у вересні цього року у західному регіоні України суттєво відрізнятимуться за своїми результатами від попередніх виборів 2006-го року. Роман Кошовий, голова Львівського відділення Комітету виборців України, вважає симпатії виборців західного регіону достатньо прогнозованими:

“Виборець більш-менш зорієнтований у політичній ситуації, і не так давно відбулися попередні вибори, гравці політичні всі ті самі. І тому на теренах Західної України вибирати будуть фактично між двома-трьома політичними силами. І це не є таємниця, які сили. Це фактично, мегаблок “Наша Україна – Народна Самооборона”, це Блок Юлії Тимошенко, і напевно, ВО “Свобода”, це будуть основні сили. І, можливо, до них ще доєднається Литвин. От власне це і будуть гравці, які візьмуть основну частину електорату”.

Політолог Назар Бойко зауважує, що за три роки після Майдану жодна з політичних сил України не зробила кардинального прориву на електоральні поля свого суперника: за цей час ані Партія регіонів не змогла покращити свій результат у Львівській області, ані “Наша Україні” і БЮТ не здійснили прориву на Схід. Результатом цього, вважає політолог, є тенденція до консервації політичних сил за географічною ознакою. А Роман Кошовий каже, що така консервація створює проблеми для формування виборчих комісій:

“Згідно із змінами до закону про особливості проведення цієї виборчої кампанії, всі комісії повинні формуватися пропорційно: тобто, половина людей має бути від опозиції, половина – від коаліції. Звичайно, немає проблем з наповненням виборчих комісій, особливо дільничих виборчих комісій, людьми від опозиції, себто від БЮТ і “Нашої України”. Але я думаю, що будуть труднощі із наповненням людським ресурсом від теперішньої урядової коаліції, себто від СПУ, КПУ і Партії регіонів”.

Серед змін у процедурі виборів, які викликають занепокоєння експертів і які є суттєвими для голосування саме у західному регіоні, рішення ЦВК про те, що українці, які голосуватимуть за кордоном, зобов’язані надавати про себе інформацію, не передбачену законом, як от місце прописки в Україні. Також цього разу не буде відкріпних посвідчень, а це створить проблеми численним студентам, якщо вони планували голосувати у себе вдома.

Американський дослідник Ерік Герон, професор факультету політичних наук Канзаського університету, багато років поспіль спостерігає за перебігом виборів в Україні і зараз перебуває за програмою Фулбрайта у Львові. Він поділяє занепокоєння своїх українських колег черговими змінами в українському виборчому законодавстві, але вважає, що загалом чинне законодавство забезпечує вільні вибори:

“Правила важливі і їх дотримання є також важливим Але громадяни, громадські організації та медіа повинні постійно стежити за процесом і допомагати у забезпеченні вільних та чесних виборів”.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG