Спеціальні потреби

Сотень тисяч українців можуть позбавити права голосувати


Як бути з громадянами України, які перетнуть кордон після 26 вересня і захочуть взяти участь у виборах? По таке роз’яснення Міністерство закордонних справ звернулося до Центральної виборчої комісії. Про це повідомив на брифінгу речник МЗС Андрій Дещиця. Як він наголосив, питання участі у виборах українців, що прибудуть на закордонну виборчу дільницю між 26 і 30 вересня, наразі не вирішене. Адже, за його словами, “відкріпних талонів не існує, а списки виборців будуть уже затверджені, і невідомо як можна внести до них зміни”.

Занепокоєння зовнішньополітичного відомства поділяють громадські організації. Як застерігає Комітет виборців України, права голосу будуть позбавлені не лише громадяни, що після 26 вересня виїдуть з України, а й ті, що після 26-го повернуться. Як прогнозує голова КВУ Ігор Попов, проголосувати не зможуть сотні тисяч виборців:

“27 вересня прикордонники передадуть базу даних, а впродовж довох наступних днів приїде приблизно 200-300 тисяч осіб, яких уже викреслять на той момент із списку виборців. Щоб цього не було, ми рекомендуємо просто цю норму завалити на етапі виконання”.

Комітет виборців від самого початку критикував нову норму виборчого законодавства. Згідно з нею, починаючи від 1 серпня, українці заповнюють додаткову виборчу анкету на в’їзді та виїзді, а за 3 дні до виборів усі ці дані передають до окружних виборчих комісій, що мають викреслити зі списків тих виборців, які на даний момент не присутні в Україні. У такому нововведенні Комітет виборців вбачає потенціал для масових помилок та фальсифікацій, а тому рекомендує окружкомам цю норму ігнорувати.

Голова КВУ Ігор Попов каже: “Законодавці не вирішили ніякої проблеми, увівши цю норму, але створили нову велику проблему. Загалом від 150 до 200 тисяч українських громадян щодня перетинає кордон в ту чи іншу сторону. Відповідно за два місяці назбирається кілька мільйонів цих анкет, які вводяться в якісь бази баних. Проте нема ніякого покарання ні за відмову заповнити анкету (і тоді офіцер заповнює її сам), ні за надання неправдивих даних.

Як на мене, з цим масивом інформації працювати буде майже неможливо, і відсоток помилок буде дуже великий. При мільйонах анкет відсоток помилок це десятки, сотні тисяч громадян, яких можуть або позбавити права голосувати, або, навпаки, сфальсифікувати списки виборців. Тому, на мою думку, окружні комісії повинні отримати цей масив інформації і просто взяти його до уваги, але для практичного використання він буде непридатний”.

Втім, останнє слово залишається за Центрвиборчкомом. І як прогнозують аналітики, проблема може стати новим приводом для протистояння всередині ЦВК, розділеної за партійним принципом.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG