Спеціальні потреби

Зрівнялись рейтинги БЮТ та мегаблоку “Наша Україна”


Рейтинги БЮТ і мегаблоку “Наша Україна – Народна самооборона” зрівнялися. Про це свідчать дані останнього опитування, проведеного фондом “Демократичні ініціативи”. Те, що пропрезидентська політична сила наздогнала Блок Юлії Тимошенко, який раніше був незаперечним лідером у помаранчевому таборі, соціологи пояснюють зростанням довіри до Президента України.

Якщо у березні Блок Юлії Тимошенко випереджав “Нашу Україну” більш ніж утричі, то сьогодні їх рейтинги зрівнялися. За даними опитування, якби вибори до Верховної Ради відбулися зараз, то за БЮТ проголосували б 16,9% виборців, і за мегаблок “Наша Україна – Народна самооборона” – так само 16,9%. Керівник фірми “Юкрейніан соціолоджі сервіс” Олександр Вишняк каже, що сьогодні одні й другі мають однакові шанси на перемогу:

“Зараз однакові шанси на перемогу у помаранчевому секторі мають і ті, і інші. Тоді як ще чотири місяці назад БЮТ безперечно лідирував у цьому секторі.

Зрозуміло, чому. Тому що протистояння коаліція-опозиція – а опозиція це тоді був БЮТ – збільшувала шанси лідера опозиції. За останні три місяці протистояння переведено в площину президент-прем’єр і відповідно зросли рейтинги довіри до Президента України”.

Інших змін у громадських настроях опитування наразі не виявило. Як і інші соціологічні служби, “Демініціативи” стверджують: якби вибори відбулися найближчої неділі, до Верховної Ради пройшли б чотири політичні сили. Лідирує Партія регіонів з понад 33% голосів, Блок “Наша Україна – Народна самооборона” і Блок Юлії Тимошенко мають кожен по 16,9%, і Комуністична партія України здобуває 5,7%. Решта партій не долають тривідсоткового бар’єра. Блок Литвина набирає 1,6%, Соціалістична партія Мороза – 1,3% і Прогресивно-соціалістична партія Вітренко – 1,2%.

Крім виборчих рейтингів, соціологів цікавила загальна оцінка населенням ситуації в Україні. Як з’ясувалося, більше половини громадян невдоволені тим, що відбувається в державі. Майже 58% опитаних вважають: усе рухається в хибному напрямку. На думку соціологів, такий великий відсоток песимістів пояснюється передусім відчуженням українців від влади та неспроможністю впливати на її рішення.

За даними опитування, лише 1% вважають, що можуть справляти вирішальний вплив на те, що відбувається в країні, ще 3% вірять, що можуть справляти значний вплив. Водночас 53% громадян заявляють, що не мають жодного впливу на те, що відбувається. При зрослих показниках демократичних свобод немає головного, – каже науковий керівник фонду “Демократичні ініціативи” Ірина Бекешкіна:

“Немає головного, що взагалі характеризує демократію: права чинити вплив на рішення, що ухвалює влада. Ось така у нас така ситуація зараз. У людей є свобода, але немає демократії, немає впливу”.

Чи можуть це якось виправити вибори – питання залишається відкритим, – кажуть соціологи. І обіцяють поставити його українцям уже в наступному дослідженні.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG