Спеціальні потреби

Ричард Чейні – найвпливовіший віце-президент


Віце-президент США Ричард Чейні вважається найбільш впливовим віце-президентом за всю американську історію. Саме він започаткував і розробив війну з терором та Іракську воєнну кампанію. А відповідно до останніх новин, він також суттєво впливає на формування внутрішньої політики США.

Віце-президент в Адміністрації Буша Ричард Чейні є політичним важкоатлетом з величезним досвідом. Колишній начальник кадрів Білого дому, конгресмен, міністр оборони за часів президентства Буша старшого – Чейні знає як працює Вашингтон. І можливо саме тому, Джордж Буш молодший, вибрав саме його на посаду віце-президента, коли вперше боровся за президентське крісло у 2000-му році.

Експерт Інституту Брукінґса Стівен Гесс зазначає: “Джордж Буш, який не мав національного досвіду, а лише досвід губернатора штату вибрав Чейні дуже правильно. Бо у нього був величезний досвід загальнонаціонального рівня. На посаді головного кадровика президентської Адміністрації Форда і як міністра оборони, і як впливового конгресмена в Палаті представників. Буш його вибрав, бо той знав як оперувати у Вашингтоні”.

В американській конституції не вказано жодної спеціальної ролі для віце-президента, окрім хіба що головувати у Сенаті і подавати вирішальний голос у питаннях з рівною кількістю прибічників. Колишні віце-президенти багато подорожували, представляючи президента за кордоном. Дехто, як от Альберт Ґор, вибрав для опікування особливу тему – охорону довкілля. Але Чейні – особливо впливовий. У нещодавній серії статей у “Вашингтон Пост” досліджувалось як далеко простягається його влада.

Норман Орнштайн з Американського інституту підприємництва визначає декілька речей, які характеризують Чейні: “Перше – він надзвичайно витончений і вмілий опонент у бюрократичних суперечках. За десятиліття роботи він знає на які кнопки тиснути, як робити так, щоб речі ставалися і як робити так, щоб чомусь завадити. Він має величезний досвід, гострий розум і сформовані погляди, і він вирішив поширити свої переконання на всі можливі сфери”.

Такі сфери, як на приклад війна в Іраку, допити та утримування підозрюваних у тероризмі, обрання номінантів на посади верховних суддів. “Вашингтон Пост” також аналізує вплив Чейні на господарські справи Америки, включаючи втручання у суперечку стосовно використання води в Орегоні, що призвело до загибелі десятків тисяч лососів. Особисті відносини між Бушем та Чейні не відомі загальній публіці. Але речник Білого дому Дейна Періно нещодавно їх схарактеризувала так:

“Мені здається, що президент вважає віце-президента своїм близьким і надійним радником, тим, хто дбає і плекає в серці лише інтереси країни”.

Але в пресі і суспільстві часто звучала критика на спроби Чейні маніпулювати відомою йому секретною інформацією. Його репутація значно постраждала після того, як його головного радника Луїса Либбі було засуджено у справі про витік секретної інформації ЦРУ.

Норман Орнштайн: “Мати у розпорядженні потужного віце-президента, якому президент довіряє, як сильному політичному раднику, навіть якщо йому делеговані значні повноваження – це важлива і правильна річ. Але якщо віце-президент має власну точку зору на багато питань, надзвичайну владу і є мало контрольованим, то це досить небезпечна ознака”.

Утім доки Чейні користуватиметься довірою президента, доти він і матиме доступ до всіх важелів влади у Вашингтоні.

Відео - найголовніше

"В Америці немає місця насильству", — Джо Байден. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:39 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG