Спеціальні потреби

Тейлор: Після кризи Україна може стати сильнішою (ВІДЕО)


У теперішній політичній кризі посол Сполучених Штатів в Україні Вільям Тейлор бачить шанс на досягнення зрілості українською демократією. Своїми міркуваннями посол поділився у розмові із київською кореспонденткою Оксаною Лігостовою.

ОЛ: Пане посол, як Сполучені Штати бачать розв’язання кризи в Україні?

ВТ: Ми вважаємо, що український уряд і народ долають цю кризу так як належить. Президент і прем’єр зустрічаються і шукають компроміс. Конституційний Суд засідає і теж намагається знайти відповіді. Демонстрації на вулицях проходять організовано і спокійно. Міліція і служба безпеки діють дуже відповідально і професійно. Ніхто нікого не провокує. Тобто досі ситуація не виходить за якісь рамки.

ОЛ: Який, на Вашу думку, найкращий вихід із цієї кризи, і чи вірите Ви, що вердикт Конституційного Суду роз’вяже проблему?

ВТ: Я вважаю, що є два варіанти виходу із кризи. Перший – рішення Конституційного Суду. Ми сподіваємося, що всі сторони визнають вердикт. Адже це – принцип демократії. І важливо, щоб в Україні його дотримувалися. Ми знаємо про існування проблеми довіри до Конституційного Суду. Але альтернативи не існує. Тобто, якщо КС буде готовий ухвалити рішення – це буде один із варіантів розв’язання кризи.

Інший варіант – політичний компроміс. Він може передбачати дострокові вибори, або ні. Якщо буде досягнуто компромісу, прийнятного для усіх сторін, то проблема вирішиться й до винесення вердикту КС.

ОЛ: Деякі джерела повідомляють, що разом із німецьким послом Ви особисто брали участь у переговорах між Ющенком і Януковичем. Якщо так, то яка Ваша роль у цих переговорах.

ВТ: Певна річ я багато разів зустрічався і з президентом, і з прем’єром, і з іншими політиками. Я особисто, наше посольство і загалом уряд США завжди готові допомогти, якщо це в наших силах. Якщо президент чи прем’єр запрошують нас, ми завжди з радістю відгукнемося. Але за звичай, я ніколи не коментую приватних зустрічей. Це моє правило.

ОЛ: Чи поділяєте Ви думку про те, що кризу викликали зміни до Конституції, які були внесені у грудні 2004-го року?

ВТ: Я бачу кілька причин кризи. І одна із них в тому, що Конституція України недосконала. І очевидно, що внесені наприкінці 2004-го року зміни додали цих протиріч. Тому не виключено, що один із елементів можливого політичного комромісу якраз і полягатиме у вдосконаленні Конституції. Я переконаний, що це частина проблеми.

ОЛ: У резолюції Парламентської Асамблеї Раді Європи сказано, що йдеться не про кризу української демократії, а кризу всередині української демократії. Яке Ваше визначення того, що зараз відбувається в Україні?

ВТ: Думаю, що українська демократія стає зрілішою. Конституція США теж не була досконалою від самого початку. Вона була написана відразу після проголошення незалежності проіснувала всього 15 років. Її довелося цілком замінити. Конституція, яка прийша їй на зміну була набагато досконалішою і діє вже понад 200 років, хоч у неї і вносилися певні поправки. Тобто у США відбувався той самий процес становлення демократії, що й в Україні зараз.

ОЛ: То Ви бачите позитив у цій кризі?

ВТ: Я думаю, країна може вийти сильнішою із цієї кризи. Якщо буде вдосконалена Конституція, якщо у вас буде єдина внутрішня і зовнішня політика, це теж позитивно. Тобто, я вважаю, що це шанс змін на краще. Хоча може статися і навпаки. Якщо якась із сторін піддасться на провокації, або станеться насилля, це буде програш і для України і для її народу.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG