Спеціальні потреби

Експерти оцінили діяльність уряду на “трійку”


Експерти оцінюють діяльність нинішнього українського уряду на “трійку”. Такі результати експертного опитування, яке Фонд “Демократичні ініціативи” провів у березні. Порівняння результатів експертних опитувань березня 2005-го і березня 2007-го років засвідчило різке погіршення усіх без винятку показників діяльності уряду та стану суспільства.

Уряд Януковича тягне на “трійку”. Так вважає переважна більшість експертів, опитаних соціологами Фонду “Демократичні ініціативи”. Фонд опитав 85 політологів, аналітиків та журналістів. Виставлені оцінки виявилися вкрай незадовільними. Так, відповідаючи на запитання “Як ви загалом оцінюєте діяльність уряду, сформованого коаліцією більшості у Верховні Раді?”, 75 експертів обрали відповідь “погано і дуже погано” і лише 10 сказали, що вважають цей уряд “більш-менш добрим”. Відтак середня оцінка становить три бали за десятибальною шкалою.

Найбільш негативно експерти оцінили обґрунтованість рішень влади з точки зору потреб гуманітарного розвитку держави (два бали), рівень дотримання законності в Україні (два з половиною бали), обґрунтованість рішень влади з точки зору національних інтересів держави (три бали), стан свободи підприємництва (майже чотири бали). Водночас рівень корупції в Україні оцінено як надзвичайно високий – понад вісім балів. Позитивні оцінки (вищі за п’ять балів) виставлено тільки стану свободи слова та рівню демократії.

При цьому порівняння результатів експертних опитувань березня 2005-го і березня 2007-го років засвідчило різке погіршення усіх без винятку показників. Найбільше погіршились обґрунтованість рішень влади з точки зору національних інтересів держави та потреб її гуманітарного розвитку, а також рівень дотримання законності.

Цікаво, що уряд, який прийшов до влади під гаслом професіоналізму, більшість експертів таким не вважає. Економічно високопрофесійним цей уряд назвали тільки семеро опитаних, тоді як під час дослідження 2005 року, коли йшлося про “пореволюційний” тандем Ющенко-Тимошенко, економічну високопрофесійність влади відзначало 58 експертів.

Порівняно з 2005 роком, як свідчать отримані дані, у суспільстві зменшилася впевненість щодо економічного майбутнього України і зросла корупція. Більше половини – 50 експертів заявили, що уряд Януковича дедалі більше починає нагадувати владу періоду Кучми. Не згодні з цим значно менше – 23 експерти.

Думки щодо терміну дії нинішньої Верховної Ради розділилися: половина опитаних експертів вважає, що парламенту все ж таки вдасться “протриматись” до кінця відведеного йому терміну, друга половина впевнена у неминучості дострокових виборів.

Оцінюючи нинішню ситуацію в Україні, науковий керівник фонду “Демократичні ініціативи” Ірина Бекешкіна зазначає, що через рік після перших чесних парламентських виборів святкувати немає чого:

“Проблема нашого політикуму в тому, що він йде до влади заради влади, а не заради того, щоб реалізувати якусь стратегію розвитку суспільства. Звідти і оці всі постійні зради, тому що люди, ті, хто платив за місця і не платив, йдуть у владу для того, щоб вирішувати якісь свої особисті проблеми”.

З іншого боку, каже Ірина Бекешкіна, справа також у пасивності самих громадян, які надто покладаються на вибори, як механізм впливу на владу, і не дооцінюють можливості контролю над нею у міжвиборчий період:

“Начебто ми обрали своїх... А якщо при владі “наші”, то можна розслабитися і чекати, що вони зроблять нам добре. Виявляється, що ні. Функція громадянського суспільства – це постійний контроль над владою, це вимагать від влади чіткого плану дій.

Бо програма уряду Тимошенко – це ж не економічна програма, а пісня. Єхануров взагалі ніякої програми не надав. Зараз уряд Януковича працює вже скільки часу, а жодної програми немає, хоча це пряме порушення Конституції”.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG