Спеціальні потреби

В Україні може виникнути дефіцит газу


Президент України Віктор Ющенко повернувся із Туркменістану, де взяв участь у інавгурації новообраного президента цієї середньоазійської країни. Глави держав обговорили перспективи постачання в Україну газу. В цей же час експерти попереджають про ймовірний дефіцит цього виду палива у нинішньому році.

Українські споживачі несподівано можуть зіштовхнутися із дефіцитом газу. Такі побоювання експерти почали висловлювати після того, як напередодні пролунали заяви російських урядовців про нестачу газу для власних потреб. Керівник компанії “Єдині енергетичні системи” Анатолій Чубайс попередив, що Росії бракуватиме щонайменше 4 мільярди кубометрів палива. Перед загрозою зашишитися без газу – переважно електостанції.

Росіяни кажуть, що шукатимуть для них альтернативні види палива, зокрема вугілля та мазут. Однак не виключено, що дефіцит газу покриватимуть скороченням експорту за кордон. Україна платить чи не найменшу ціну серед усіх країн регіону – 130 доларів за тисячу кубів. Для порівняння, Молдова купує його по 170, а країни Прибалтики до 200 доларів за кубометр. Відтак, припускають, що насамперед переглядатимуть найменш рентабельні контракти.

У ці дні і уряд, і президент виявляють підвищену активність саме у газовій сфері. Глава держави відвідав інавгурацію новообраного Президента Туркменістану Курбанкули Бердимухаммедова. Ющенко привітав його з перемогою на виборах, попри сумніви міжнародних організацій в прозорості голосування. Оглядачі пояснюють це тим, що майже половина газу, який споживає Україна, – імпортований саме з Туркменістану. Відтак, офіційний Київ утримується від критики цього середньоазійського режиму. Туркменський президент прийняв запрошення Віктора Ющенка відвідати Україну.

У цей же час Віктор Янукович зустрічався у Києві із керівником компанії “Ітера”. Колись вона була постачальником значних обсягів газу на український ринок. Однак її витіснила швейцарська компанія “РосУкрЕнерго”. Оглядачі припускають, що у розмові з керівником “Ітери” Ігорем Макаровим йшлося про можливе повернення в Україну. Уряд зацікавлений у постачанні в країну додаткових обсягів газу. Таку ймовірність не виключив віце-прем'єр Андрій Клюєв. Експерти кажуть, що в інетресах держави також зруйнувати фактичну монополію на газовому ринку “РосУкрЕнерго”.

Відео - найголовніше

Чотири уроки війни. Думки західних аналітиків. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:20 0:00
XS
SM
MD
LG