Спеціальні потреби

Навколо стратегії МЗС очікують суперечок


Попри те, що голосування за кандидатуру нового міністра закордонних справ України може відбутися наступного тижня, й надалі не має впевненості, що цю посаду обійме висуванець президента – Володимир Огризко. Оглядачі і політики висловлюють сумніви в тому, що Верховна Рада підтримає його кандидатуру. Сам претендет почав зустрічі із представниками парламентських фракцій для того, щоб заручитися їхньою підтримкою. Так само очікують суперечок і під час розгляду проектів законів, які визначатимуть зовнішню політику держави.

Відразу два законопроекти про засади зовнішньої політики з'явилися у Верховній Раді. Після правлячої коаліції своє бачення стосунків України з іншими державами представила й опозиція. Спільний проект закону розробили представники парламентської меншості: від БЮТ – Олег Білорус, від “Hашої України” – Геннадій Удовенко. Головна ідея документа – Україна має стати з'єднуючим ланцюгом між Сходом і Заходом. Стратегічний інтерес держави у партнерстві як із Сполученими Штатами, так із Російською Федерацією.

Правляча коаліція також хоче переглянути чинний нині закон про засади зовнішньої політики, але з інших мотивів, аніж опозиція. Декого із антикризовиків відверто дратує згадка в законі про стратегічну мету України – стати членом НАТО. Саме на це положення постійно посилається президент, пояснюючи свої кроки до зближення із альянсом та вимагаючи робити те ж саме від уряду. Втім вилучити ці положення із закону правлячій трійці буде нелегко – Віктор Ющенко може накласти вето на таке рішення.

Наскільки активно президент зможе реалізовувати своє право проводити зовнішню політику держави багто в чому залежатиме від того, чи вдасться йому провести свого кандитата на керівника МЗС. Після тривалого протистояння в цьому питанні Віктор Ющенко подав на затвердження парламенту Володимира Огризка, який нині виконує обовязки голови відомства.

Голосування з цього питання може відбутися наступного сесійного тижня. Однак оглядачі відзначають, що стати міністром Огризку буде нелегко. Учасники правлячої коаліції публічно висловлюють несприйняття президентського вибору. Мовляв, у Росії його недолюблюють, як і його попередника – Бориса Тарасюка, адже на одній із зустрічей він не захотів переходити на російську мову. Через це багато людей сприйняли, як цілком вірогідне, повідомлення однієї з газет, що Огризку заборонили вїзд до Російської Федерації.

Оглядачі припускають декілька варіантів виходу із кризи, що затяглася і дратує закордонних партнерів України. Правляча коаліція може підтримати пана Огризка, якщо отримає гарантії призначення своїх представників його заступниками. Антикризовики також можуть вимагати від президента подати іншого кандидата. У пресі найчастіше називають імена Олександра Чалого та Костянтина Грищенка. Вважається, що проти їх призначення не буде заперечувати Росія. Хоча ймовірне поверення у крісло міністра Бориса Тарасюка. Він і досі оскаржує своє звільнення у судовому порядку.

XS
SM
MD
LG