Спеціальні потреби

В Україні оголошено конкурс на стипендію імені Фулбрайта


Посольство США в Україні оголосило про початок нового щорічного конкурсу для українських громадян, які бажають взяти участь у програмах академічного обміну. Одна з таких програм носить ім"я американського сенатора Вільяма Фулбрайта.

Стипендія Фулбрайта призначена для науковців. Отримавши грант, історик чи біолог зі Сполучених Штатів може на цілий рік приїхати викладати в Україну, а український вчений вирушить до США. Престижні ґранти Фулбрайта в Україні почали здобувати з 1992 року. У світі ж програма діє вже понад півстоліття. Американський професор в українському вузі - студентам Києво-Могилянської академії Деніел Белград читає лекцію про маккартизм і те, який слід “полювання на відьом” у США в середині п’ятдесятих лишило на телебаченні та в кінематографі. Історію американської культури періоду “холодної війни” професор викладає і вдома, в університеті Південної Флориди. А працювати до Києва приїхав за програмою академічних обмінів імені Фулбрайта. ‘‘Мене дуже зацікавила нагода познайомити українських студентів з американською культурою, і самому пізнати українську культуру'', - говорить він.

Відколи діє програма академічних обмінів, в Україні побувало понад 170 американських науковців, і 250 українських фахівців провели рік занять у Сполучених Штатах. Новий директор офісу програм Фулбрайта в Україні Мирон Стахів сам ще недавно був фулбрайтівцем. Американський історик та антрополог їздив з етнографічними експедиціями у Чорнобильську зону; читав лекції з охорони історичних пам’яток у Києво-Могилянці та Університеті імені Шевченка. Тепер допомагатиме отримати ґрант іншим дослідникам.

Зараз в офісі програми гаряча пора: восени останній термін подання заяв на цьогорічний конкурс і оголошення туру на наступний рік. В цей час до Києва починають також з'їжджатися фулбрайтівці з Америки. Катя Косів із штату Теннесі приїхала тиждень тому. Вона за фахом філософ, а в Україні досліджуватиме сиротинці. Каже, що сподівається за 10 місяців покращити свою українську мову.

Щоб отримати престижний ґрант Фулбрайта, сьогодні вже не обов'язково треба мати вчений ступінь. Окрім кандидатів та докторів наук, додалися програми для молодих викладачів, аспірантів, а також стипендії для випускників українських вузів – так звана післядипломна освіта у США. Щороку 20 українських науковців їдуть на стажування до Сполучених Штатів. Причому Україна – одна з небагатьох країн Європи, де програма Фулбрайта і далі розширюється.

XS
SM
MD
LG