Спеціальні потреби

Завтра ізраїль передасть патрулювання регіону ліванцям


Уряд Лівану ухвалив розгорнення своїх військових підрозділів на території яку, згідно з умовами перемир'я, залишають ізраїльські солдати. Безпосередній процес передачі ліванцям контролю над районами на південь від ріки Літані має розпочатися завтра.

За умовами резолюції ООН, Ліван повинен надіслати до регіону 15 тисяч своїх військовослужбовців. Сподіваються, що таку ж кількість миротворчих сил надішле ООН. Сьогодні представник ізраїльського командування заявив, що його країна призупинить виведення з регіону своїх сил, якщо розгорнення ліванських підрозділів не буде завершене за кілька днів. З обома сторонами працюють посередники з Франції, Туреччини, Пакистану і Малайзії. Якими можуть бути наступні події на Близькому Сході? - на це питання дали журналістам відповідь політологи Вашингтона.

Бойові дії, які тривали понад місяць, спричинили немало жертв. Найбільше потерпілих - серед цивільних. Загинули як ізраїльтяни, так і значна кількість ліванців. Які наслідки може мати цей конфлікт для майбутнього Лівану і взагалі Близького Сходу? Президент Буш переконаний, що програло в конфлікті екстремістське угруповання Гезбола. «Звичайно, що Гезбола має фантастичну машину пропаганди, яка заявляє про перемогу. Але як ви можете казати, що перемогли, якщо раніше були державою в державі та безпечно почувалися на півдні Лівану, а нині будете замінені Ліванською армією і міжнародними силами? І саме над цим ми зараз працюємо - над розгорненням у південному Лівані міжнародних сил», додає Буш.

Утім, слід визнати, що несподівано рішучий опір Гезболи ізраїльтянам допоміг угрупованню здобути підтримку багатьох арабів. Про це свідчать чисельні демонстрації в підтримку угруповання. Навіть якщо Гезболу і потіснили в південному Лівані, імідж армії Аллаха в арабському світі зміцнився. Так вважає колишній американський дипломат Дейвид Ньютон, який говорить так: «Значна частина арабів нині вважає їх героями. Араби завжди почували приниження через свою слабкість перед Ізраїлем. І ось маєте - звичайна міліція, без важкої зброї, без військової авіації вступила в боротьбу з домінуючою на Близькому Сході військовою силою». Тут мається на увазі Ізраїль, в якому деякі кола вважають помилковими дії у час кризи прем'єр-міністра Егуда Олмерта. Еллен Лейпсон очолює вашингтонський мозковий центр імені Стімсона: «Без сумніву те, що сталося з Гезболою, нагадало ізраїльтянам, що є сусіди, які воліють не давати їм спокою. Однак нічого нового криза для Ізраїлю не продемонструвала. Вони знають, що мирного співіснування та позитивності у стосунках з арабськими сусідами досягнути дійсно важко», - говорить вона.

Конфлікт мав також і наслідки для політики Сполучених Штатів на Близькому Сході. Вашингтон піддано критиці за брак оперативності в заклику припинити вогонь. Президент Буш таку критику відкидає. «По-перше, ми від самого початку закликали обидві сторони діяти обережно, щоб не страждали невинні люди. А по-друге, гадаю, що більшість лідерів світу віддадуть належне Кондолізі Райс та її команді за те, що врешті була ухвалена резолюція ООН у цій справі», - сказав Буш. Цим документом передбачено розгорнення в південному Лівані 15 тисяч бійців міжнародних миротворчих сил, щоб разом з ліванськими військами патрулювати спеціальну демілітаризовану зону. Однак навіть якщо це буде здійснено, вважає Еллен Лейпсон, інтереси США в регіоні все одно дещо підірвані. Вона каже так: «З усього видно, що люди критично ставитимуться до твердження адміністрації Буша, ніби нанесення удару Гезболі було в американських інтересах та відповідало американській політиці. Зараз Сполучені Штати настільки зав'язли в Іраку, а справи там з американської перспективи не рухаються в бажаному напрямку, що дійсно не має ані ресурсів, ані часу, щоб приділити потрібну увагу цим довготривалим менш масштабним конфліктам».

Але деякі оглядачі вважають, що у вирішенні конфлікту зможе відіграти роль уряд прем'єр-міністра Лівану Фуада Сініори. Адже якщо Ліван встановить контроль над своєю ж територією, - сили Гезболи як держави в державі втратять свою міць.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG