Спеціальні потреби

У Вашингтоні говорили про ситуацію в Українi


Аналітики у США у значній мірі розiйшлись у поглядах на сучасну українську політичну ситуацію. У Центрі стратегічних та міжнародних досліджень у Вашингтоні були представлені три погляди на ситуацію – критичний, оптимістичний та поміркований. Так, на думку професора Університету Джорджа Вашингтона Тараса Кузя, остання криза в Україні не була неочікуваною. Вiн уважає, що президент Ющенко та його команда, маючи необмежені можливості здійснити швидкі реформи, побороти корупцію і повернути країну раз і назавжди у демократичне русло розвитку, пропустили шанс. Експерт також каже, що Віктор Ющенко не має жодних перспектив на майбутніх президентських виборах і вказує, що навіть можливий варіант дострокових виборів:

«Я думаю, оптимістичний сценарій – це сценарiй номер два -- він збереже свої позиції до 2009 року і потім програє вибори кандидату вiд Партії регіонів наприклад – Януковичу або такому кандидату як Тимошенко. І перший сценарій, він піде прикладом Кравчука у 94-ому, який оголосив дострокові вибори і програв. Проблема у тому, що Східна Україна не буде йому вдячна за те, що він зробив, Східна Україна не була йому вдячна за проведення вільних і справедливих виборів, які дозволили Партії регіонів перемогти. Він також втратив свою підтримку у Західній i Центральній Україні і тому я думаю, що вiн буде президентом лиш один термін», -- зазначив Тарас Кузьо.

Натомість експерт Iнституту мiжнародної економiки Андерс Аслунд назвав досягнуті домовленості між політичними силами та формування нового уряду перемогою демократії та помаранчевої революції. І хоча до уряду, на думку Аслунда, і прийшли деякі одіозні фігури, як наприклад Микола Азаров, політика нового уряду, вважає вiн, буде більш прогнозованою. Він також назвав позитивним для України перебування Юлії Тимошенко в опозиції. За його словами, саме у такій ролі вона найбільш ефективна.

«Я думаю, буде дуже добре, що екс-прем’єр-міністр Юлія Тимошенко перебуватиме в опозиції. Я думаю, вона зробить максимум, щоб проливати світло на старi навики в діяльностi уряду. Я дуже зрадів, коли побачив, що вона змінила свою попередню позицію бажання нових виборів, на бажання залишатись у парламенті , об’єднати опозицію і контролювати дiї уряду. Якщо вона справді робитиме це, то я думаю, це буде справді дуже корисно», -- вважає Андерс Аслунд.

Ще один учасник дискусії колишній посол США в Україні Стівен Пайфер заявив, що на сьогодні занадто рано говорити, як буде розвиватись ситуація. Для нього багато пунктiв iз пiдписаного Універсалу залишаються незрозумілими. І хоча, як каже екс-посол, новий уряд і декларує незмінність зовнішньо-політичного курсу держави, він остерігає, що інтеграція України з євроатлантичними структурами таки сповiльниться.

«Якщо ви подивитесь на деяких гравців, які сьогодні в уряді, вони, відверто кажучи, несуть з собою чимало багажу ери Кучми. Тому ми можемо бачити, що Україна рухається по новій траєкторії, але ми не можемо справді сказати, чи це позитивна траєкторія чи негативна. В Універсалi визначенi основнi принципи і у певних випадках там є формулювання, направлені на подолання розбіжностей. Потенційно це може бути важливий документ, але у цей момент ми не знаємо, ми мусимо почекати і побачити, яка специфiчна політика буде здійснюватись на основі цього документу i чи президент i Кабінет Міністрів інтерпретуватимуть документ однаково, наприклад у питаннях НАТО та російської мови чи вони інтерпретуватимуть його кожен по-своєму», -- пiдкреслив екс-посол США у Києві Стівен Пайфер.

Єдине, на чому зійшлись усі учасники дискусії, так це на тому, що створення уряду в Україні принесе принаймні тимчасову стабільність державі. Наскільки ж вона буде позитивною для демократичного розвитку України, покаже час.

 • 16x9 Image

  Мирослава Ґонґадзе

  Керівниця мовлення Голосу Америки у Східній Європі. На додаток до праці на «Голосі Америки», часто виступає як експерт із питань України, Східної Європи та свободи слова на пострадянському просторі. Статті Мирослави друкуються на шпальтах таких світових видань, як Wall Street Journal, Washington Post, NPR, Journal of Democracy. Мирослава є співавтором науково-публіцистичної роботи «Розірваний нерв» про протестний рух в Україні 2000-2004 років.

  З освітою правника, здобутою у Львівському державному університеті, має великий досвід роботи в галузі журналістики та зв'язків із громадськістю. Працювала журналістом, редактором, продюсером, керівником медіа-кампаній в Україні та США у низці політичних і медійних організацій, у тому числі RFE/RL, Інтерньюз, IRI, NDI.

  Серед іншого – Мирослава також здобула освіту у Гарвардському університеті за стипендією Фундації Німана (2018-2019 рр.), була дослідником Університету Джорджа Вашингтона (2003) та володарем стипендії Рейгана-Фасела Національного фонду за демократію (2001). «За видатний внесок у розвиток журналістики, активну громадянську позицію та професійну майстерність» Мирослава Ґонґадзе нагороджена Орденом княгині Ольги.

  Інформувати, поєднувати й об’єднувати людей та ідеї, надихати – такою Мирослава бачить свою місію.

  У вільний від роботи час, якщо такий з’являється, захоплюється подорожами, мистецтвом, фотографією.

  Має дорослих доньок-близнюків Нану та Саломе.

XS
SM
MD
LG