Спеціальні потреби

Парламентська коаліція: останні новини


Коаліція демократичних сил в українському парламенті у складі СПУ, Нашої України та Блоку Юлії Тимошенко припинила існування. Її фактичний розпад стався після обрання лідера соціалістів Олександра Мороза головою Верховної Ради. Це сталося всупереч домовленостям трійки про розподіл посад. Стати спікером Морозу допомогли голоси Партії Регіонів та комуністів. Відтак, оглядачі прогнозують, що саме ці політичні сили увійдуть до нової коаліції. Про останні події в парламенті та поза його стінами говорив Ігор Гулявий з нашим київським кореспондентом Русланом Дейниченком.

ІГ: Отже, чи є якась ясність, хто формуватиме більшість і наступний уряд?

РД: Добрий вечір! Багато оглядачів дійсно констатують, що коаліція у складі трійки – СПУ, БЮТ та Нашої України - фактично, припинила існування. Про це говорять і лідери цих політичних сил. Втім, поки що жодна з ним не зробила формальних кроків для виходу з коаліції. Отже, угода про її створення юридично продовжує діяти, і, принаймні, залишиться легітимною до наступного вівторка, коли Верховна Рада відновить свою роботу. Поки що політичні сили радяться що їм робити. До речі, Блок Юлії Тимошенко вважає, що шанси зберегти коаліцію у форматі трійки ще є. Так само закликає партнерів до виваженості Микола Катеринчук з Нашої України. Тим часом, фракція Партії регіонів ухвалила рішення про формування коаліції з лівими – соціалістами та комуністами. Саме силами цих політичних сил Олександр Мороз, як Ви правильно сказали, став спікером. І на прем'єрську посаду регіонали пропонуватимуть свого лідера - Віктора Януковича. Регіонали сподіваються, що до цієї коаліції приєднаються принаймні сорок депутатів з Нашої України та Блоку Юлії Тимошенко.

ІГ: Юлія Тимошенко закликала Президента розпустити парламент, оскільки фактично урядова коаліція не була створена. Чи піде Віктор Ющенко на такий крок? І взагалі, яка його позиція щодо подій у парламенті?

РД: Так виглядає, що Президент, як і обіцяв, не втручається в коаліційні переговори. Зрештою, цього від нього вимагає Конституція. Але він постійно проводить зустрічі з лідерами парламентських фракцій. Зранку він зустрівся з Олександром Морозом. Згодом, мав розмову з Віктором Януковичем. І він залишає за собою право розпустити парламент, якщо переговори партійних лідерів зайдуть у глухий кут, і вони не домовляться у відведений законом термін, тобто у тридцятиденний термін. Президент визнає, що і надалі залишається прихильником демократичної коаліції у форматі трійки. До її створення він сам додав немало зусиль протягом останніх місяців. Але об'єднанню, каже він, заважають амбіції політиків. Він також визнав, що коаліція у форматі трійки, фактично, розпалася, і закликав підписати угоду у ширшому форматі, тобто, долучити й інші політичні сили.

ІГ: Соціалісти збиралися сьогодні визначитися, чи створюватимуть вони коаліцію з Партією регіонів. Чи відомо вже про якесь рішення СПУ?

РД: На своєму засіданні політрада Соцпартії, фактично, дала згоду на формування коаліції з Партією регіонів, хоча це рішення і не було одностайним. Один із лідерів партії Йосип Вінський та декілька його колег намагалися переконати провід СПУ відмовитись від цієї ідеї, називаючи її зрадою. Однак, більшість не прислухалася до його слів. Тоді пан Вінський заявив про відмову від усіх керівних посад в Соцпартії. Однак, він пообіцяв, що не робитиме будь-яких дій, що могли б призвести до розколу СПУ. Так само різко проти альянсу з регіоналами висловлювався Юрій Луценко. Він пообіцяв порвати з СПУ, якщо СПУ підтримає Віктора Януковича на прем'єрську посаду. Нині проходять консультації КПУ, Партії регіонів та Соцпартії про формалізацію їхніх стосунків. І, як кажуть учасники переговорів, спірних питань виникає дуже багато. Наприклад, регіони ні за яких умов не хочуть бачити в уряді Юрія Луценко. Соціалісти наполягають, щоб він зберіг свою посаду міністра внутрішніх справ. Отже, як і раніше, слід очікувати дуже тривалих і складних переговорів, а це означає, що новий уояд в Україні навряд чи з'явиться швидко.

  • 16x9 Image

    Ігор Гулявий

    Народився на Ярославщині. Депортований до колишньої Східної Пруссії. Закінчив Варшавський університет: магістр української філології (1970), доктор гуманіарних наук (1978). Після прибуття до США працював у шкільництві і в українській пресі («Українські вісті», Детройт).У «Голосі Америки» з 1983 року. На радіо працював ведучим програми, продюсером і журналістом. Протягом останніх кількох років працює для інтернет-сторінки Української служби. 

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG