Спеціальні потреби

Актуально

Парламентська коаліція: останні новини

Коаліція демократичних сил в українському парламенті у складі СПУ, Нашої України та Блоку Юлії Тимошенко припинила існування. Її фактичний розпад стався після обрання лідера соціалістів Олександра Мороза головою Верховної Ради. Це сталося всупереч домовленостям трійки про розподіл посад. Стати спікером Морозу допомогли голоси Партії Регіонів та комуністів. Відтак, оглядачі прогнозують, що саме ці політичні сили увійдуть до нової коаліції. Про останні події в парламенті та поза його стінами говорив Ігор Гулявий з нашим київським кореспондентом Русланом Дейниченком.

ІГ: Отже, чи є якась ясність, хто формуватиме більшість і наступний уряд?

РД: Добрий вечір! Багато оглядачів дійсно констатують, що коаліція у складі трійки – СПУ, БЮТ та Нашої України - фактично, припинила існування. Про це говорять і лідери цих політичних сил. Втім, поки що жодна з ним не зробила формальних кроків для виходу з коаліції. Отже, угода про її створення юридично продовжує діяти, і, принаймні, залишиться легітимною до наступного вівторка, коли Верховна Рада відновить свою роботу. Поки що політичні сили радяться що їм робити. До речі, Блок Юлії Тимошенко вважає, що шанси зберегти коаліцію у форматі трійки ще є. Так само закликає партнерів до виваженості Микола Катеринчук з Нашої України. Тим часом, фракція Партії регіонів ухвалила рішення про формування коаліції з лівими – соціалістами та комуністами. Саме силами цих політичних сил Олександр Мороз, як Ви правильно сказали, став спікером. І на прем'єрську посаду регіонали пропонуватимуть свого лідера - Віктора Януковича. Регіонали сподіваються, що до цієї коаліції приєднаються принаймні сорок депутатів з Нашої України та Блоку Юлії Тимошенко.

ІГ: Юлія Тимошенко закликала Президента розпустити парламент, оскільки фактично урядова коаліція не була створена. Чи піде Віктор Ющенко на такий крок? І взагалі, яка його позиція щодо подій у парламенті?

РД: Так виглядає, що Президент, як і обіцяв, не втручається в коаліційні переговори. Зрештою, цього від нього вимагає Конституція. Але він постійно проводить зустрічі з лідерами парламентських фракцій. Зранку він зустрівся з Олександром Морозом. Згодом, мав розмову з Віктором Януковичем. І він залишає за собою право розпустити парламент, якщо переговори партійних лідерів зайдуть у глухий кут, і вони не домовляться у відведений законом термін, тобто у тридцятиденний термін. Президент визнає, що і надалі залишається прихильником демократичної коаліції у форматі трійки. До її створення він сам додав немало зусиль протягом останніх місяців. Але об'єднанню, каже він, заважають амбіції політиків. Він також визнав, що коаліція у форматі трійки, фактично, розпалася, і закликав підписати угоду у ширшому форматі, тобто, долучити й інші політичні сили.

ІГ: Соціалісти збиралися сьогодні визначитися, чи створюватимуть вони коаліцію з Партією регіонів. Чи відомо вже про якесь рішення СПУ?

РД: На своєму засіданні політрада Соцпартії, фактично, дала згоду на формування коаліції з Партією регіонів, хоча це рішення і не було одностайним. Один із лідерів партії Йосип Вінський та декілька його колег намагалися переконати провід СПУ відмовитись від цієї ідеї, називаючи її зрадою. Однак, більшість не прислухалася до його слів. Тоді пан Вінський заявив про відмову від усіх керівних посад в Соцпартії. Однак, він пообіцяв, що не робитиме будь-яких дій, що могли б призвести до розколу СПУ. Так само різко проти альянсу з регіоналами висловлювався Юрій Луценко. Він пообіцяв порвати з СПУ, якщо СПУ підтримає Віктора Януковича на прем'єрську посаду. Нині проходять консультації КПУ, Партії регіонів та Соцпартії про формалізацію їхніх стосунків. І, як кажуть учасники переговорів, спірних питань виникає дуже багато. Наприклад, регіони ні за яких умов не хочуть бачити в уряді Юрія Луценко. Соціалісти наполягають, щоб він зберіг свою посаду міністра внутрішніх справ. Отже, як і раніше, слід очікувати дуже тривалих і складних переговорів, а це означає, що новий уояд в Україні навряд чи з'явиться швидко.

Всі новини дня

Чи зависло у повітрі питання 24 мільярди доларів, які Білий Дім запросив у Конгресу для України? Відео

Американський уряд почав повідомляти федеральних працівників, що загроза шатдауну, або часткової зупинки уряду, може бути невідворотною. "Повідомлення визнає зростаючий ризик того, що мільйони співробітників і військовослужбовців у США можуть тимчасово перестати отримувати зарплатню вже через кілька днів" - повідомляє Washington Post. Попри те, що дедлайн на схвалення фінансування бюджету спливає вже цієї суботи, розбіжності між демократами і республіканцями, Сенатом і Палатою Представників, так виглядає, лише поглиблюються.

Підтримка України стала однією із тем на других дебатах республіканців – підсумки заяв. Відео

Підтримка України стала однією із тем запальних дискусій на других дебатах республіканців, які змагаються за номінацію від своєї партії на президентських виборах 2024-ого року. У дебатах у Каліфорнії брали участь сім політиків, але знову без лідера партійних парегонів, колишнього президента США Дональда Трампа.

Понад 70 тисяч людей стали біженцями: Агентство США USAID направляє групу з гуманітарною місією на Південний Кавказ. Відео

Агентство США з міжнародного розвитку USAID направляє групу з гуманітарною місією на Південний Кавказ. Про це заявила керівниця агенства Саманта Пауер. За її словами військова операція у Нагірному Карабасі минулого тижня погіршила і без того складну гуманітарну ситуацію в регіоні. Збройні сили Азербайджану захопили контроль над територією, яка яка десятки років була під управлінням місцевих вірмен. За повідомленнями медіа, президент невизнаної країни Самвел Шахраманян оголосив, що Нагірно-Карабаська Республіка припинила своє існування. Внаслідок цього вже понад 70 тисяч людей стали біженцями. Місцеві вірмени бояться репресій з боку азербайджанців.

У Конгресі США зберігається двопартійна підтримка Україні - Блінкен

Державний секретар США Ентоні Блінкен: «Українці борються за свою власну землю, свою власну свободу, своє власне майбутнє, а росіяни – ні. І я думаю, що, зрештою, саме це змінить баланс».

У Конгресі США зберігається рішуча підтримка України серед більшості законодавців з обох партій. Про це під час дискусії в рамках 15-го фестивалю, організованого виданням The Atlantic, заявив державний секретар Ентоні Блінкен. Він також наголосив на тому, що така підтримка України зберігається і серед американської громадськості.

«Якщо ви подивитеся на опитування - що не є тим, що рухає подіями, а проте - деякі з опитувань, які я нещодавно бачив, свідчать про те, що є сильна і стійка підтримка нашої допомоги Україні. Щодо Конгресу, так, є деякі гучні голоси, які дотримуються іншої тактики, але якщо ви подивитеся на більшість в обох партіях, то підтримка є, і вона зберігається», – сказав Блінкен.

Серед впливових законодавців, які висловлюють свою підтримку України, Блінкен зокрема згадав лідера республіканців в Сенаті Мітча Макконнелла та голову комітету із закордонних справ Палати представників Майка Макколла.

Коментуючи хід контрнаступу української армії, Блінкен визнав, що він відбувається важко, але зазначив, що українці вже досягли реальних успіхів.

«Українці повернули понад 50% територій, які Росія захопила з лютого 2022 року. Зараз вони ведуть контрнаступ на півдні та сході. Він проходить важко, і на це є вагома причина – у росіян було багато місяців, щоб розбудувати оборону, але українці досягають реальних успіхів», – наголосив Блінікен.

Він зауважив, що фундаментальна відмінність між військовими України і Росії полягає у їхніх цілях у війні.

«Українці борються за свою власну землю, свою власну свободу, своє власне майбутнє, а росіяни – ні. І я думаю, що, зрештою, саме це змінить баланс», – сказав Блінкен.

Він додав, що саме українці визначатимуть, як закінчиться війна і ці рішення українці будуть ухвалювати на основі демократичних принципів.

Щодо можливості дипломатичного вирішення війни, Блінкен зауважив, що США керувались і керуватимуться принципом – нічого про Україну без України. Він додав, що всі, і у першу чергу українці, хочуть справедливого та тривалого миру, який має відображати «базові принципи, які лежать в основі статуту ООН»: територіальна цілісність, суверенітет, незалежність України.

«Тривалий мир у тому сенсі, що треба бути впевненими: якщо буде досягнуто миру, то не залишиться умов, які б дозволили цій агресії повторитися через рік, через два роки, через п’ять років», – наголосив Блінкен

Як раніше повідомляв Голос Америки, виступаючи на засіданні Ради безпеки ООН 20 вересня, державний секретар Блінкен заявив, що Сполучені Штати не стоятимуть осторонь, коли Росія або інші країни-агресори порушують основоположні правила організації.

Дебати серед республіканських претендентів на посаду президента США вказали на розкол щодо подальшої підтримки України

Республіканські претенденти спілкуються після других дебатів у Президентській бібліотеці Рональда Рейгана в Сімі-Веллі, Каліфорнія, США, 27 вересня 2023 р. (Фото: REUTERS/Mike Blake)

У той час як більшість претендентів на республіканську номінацію на пост президента США підтримує надання подальшої допомоги Україні для протистояння російській агресії, кілька з них продовжують виступати за зменшення американської підтримки й зміну американського підходу до війни в Україні.

Позиції кандидатів під час дебатів здебільшого відображали їхні погляди, заявлені раніше.

Рамасвамі: потрібен “розважливий мирний план”. Фото REUTERS / Mike Blake
Рамасвамі: потрібен “розважливий мирний план”. Фото REUTERS / Mike Blake

Найбільш активним противником допомоги Україні з боку США у її теперішньому вигляді залишився підприємець Вівек Рамасвамі, який заявив, що реальним ворогом Америки є Китай, додавши, що підтримуючи Україну “ми ще далі заганяємо Росію в обійми Китаю”, в той час, як наразі потрібен “розважливий мирний план”.

Губернатор Флориди Рон Десантіс дещо відійшов від свого попереднього твердження про те, що війна в Україні є “територіальною суперечкою”, за яке його піддали жорсткій критиці, зокрема і претендентка Ніккі Гейлі.

Десантіс виступає проти необмеженої допомоги Україні. Фото REUTERS
Десантіс виступає проти необмеженої допомоги Україні. Фото REUTERS

На дебатах він заявив, що в інтересах США завершити війну, і що Десантіс це зробить на посаді президента. Водночас він виступив проти необмеженої допомоги Україні або направлення американської армії в країну, а також заявив, що “ми змусимо європейців робити те, що вони повинні [зробити]”

Сенатор Тім Скотт своєю чергою наголосив, що ресурси, які США надсилають Україні, «на 90% є гарантованими як кредит”. Він також зауважив, що “наш національний життєвий інтерес полягає в поступовому занепаді російської армії».

Тім Скотт: допомога Україні веде до деградації російської армії. Фото REUTERS / Mike Blake
Тім Скотт: допомога Україні веде до деградації російської армії. Фото REUTERS / Mike Blake

«Деградуючи російську армію, ми фактично зберігаємо нашу батьківщину в безпеці... Напад на територію НАТО втягнув би нас і наші війська [у війну]. Деградуючи російську армію, ми зменшуємо, якщо не усуваємо [вірогідність] нападу на територію НАТО», – каже Скотт.

Колишня губернаторка Південної Кароліни Ніккі Гейлі продовжувала наполягати на підтримці України, вказуючи, що “Перемога Росії – це перемога Китаю”. Гейлі раніше називала Пекін головним геополітичним суперником США.

Ніккі Гейлі: “Перемога Росії – це перемога Китаю”. Фото AFP
Ніккі Гейлі: “Перемога Росії – це перемога Китаю”. Фото AFP

На таку думку пристав також і колишній віцепрезидент США Майк Пенс, за словами якого віддати Путіну Україну стало б “зеленим світлом” для вторгнення Китаю на Тайвань. “Мир приходить через силу”, - додав Пенс.

Майк Пенс: "Мир приходить через силу". Фото Robyn BECK / AFP
Майк Пенс: "Мир приходить через силу". Фото Robyn BECK / AFP

Своєю чергою, колишній губернатор Нью-Джерсі Кріс Крісті заявив, що питання України й допомоги США пов’язане з питанням зближення Росії, Китаю та Ірану. “За війну Росії в Україні платять китайці. Іранці постачають більш досконалу зброю, як і північнокорейці, зараз також, за заохочення китайців”, - додав Крісті.

Кріс Крісті: "Нам потрібно прямо зараз сказати, що китайсько-російський альянс – це те, проти чого ми повинні боротися". Фото Robyn BECK / AFP
Кріс Крісті: "Нам потрібно прямо зараз сказати, що китайсько-російський альянс – це те, проти чого ми повинні боротися". Фото Robyn BECK / AFP

Він також виступив проти логіки Рамасвамі щодо необхідності домовлятися з Росією для недопущення її зближення з Китаєм. “Нам потрібно прямо зараз сказати, що китайсько-російський альянс – це те, проти чого ми повинні боротися, і ми не вирішимо цього, відвідуючи та пригортаючись до Володимира Путіна”, - зауважив Крісті. На його думку, наступною ціллю Росії у разі підкорення України стане Польща.

Берґум загалом підтримує продовження допомоги Україні. Фото Robyn BECK / AFP
Берґум загалом підтримує продовження допомоги Україні. Фото Robyn BECK / AFP

Наостанок, Даґ Берґум, губернатор Північної Дакоти, не виголосив конкретних тез щодо України під час дебатів, однак, раніше висловився за підтримку України у захисті від російської агресії та наголошував на необхідності закінчити війну якомога скоріше.

Більше

XS
SM
MD
LG