Спеціальні потреби

Ціни на газ для України поки що не зросли


З першого липня вартість газу, який постачає в Україну компанія РосУкрЕнерго не зросте. Принаймні, поки що таких рішень не ухвалювали. Про це повідомив глава українського уряду Юрій Єхануров. За його словами, ціна 95 доларів за тисячу кубометрів буде діяти у третьому кварталі. Щоправда ціни на газ на внутрішньому ринку, тобто для населення та комунального господарства, з 1 липня все одно зростуть. Адже нині державна компанія Нафтогаз постачає їм паливо за ціною, що нижче собівартості. Детальніше йдеться в інтерв'ю Ані Дидик з нашим кореспондентом у Києві Русланом Дейниченко.

АД: Руслане, сьогодні мали завершитися переговори в Туркменістані про поставки газу в Україну за прямим контрактом. Чи є якісь результати?

РД: Українська урядова делегація провела в Ашхабаді декілька днів. Її очолював керівник міністерства палива і енергетики Іван Плачков. Але, судячи з усього, успішними проведені переговори назвати не можна. Туркменська влада висловила готовність продати Україні в другому півріччі близько 10 мільярдів кубів газу, проте за ціною 100 доларів за тисячу кубоментрів. Українці ж нагадали, що в минулому році уклали угоду на постачання газу після 1 липня за ціною 60 доларів. Повноважень на укладання нових угод за значно вищими тарифами українські урядовці не мали і тому жодних контрактів про постачання газу не підписали. Очевидно, проблему де взяти газ, якого не вистачає для балансу країни, доведеться вирішувати вже новому уряду або безпосередньо Президенту. Втім з Туркменістаном узгодили графік погашення заборгованості за минулі роки. Україна має розрахуватися за газ трубами власного виробництва.

АД: А що говорять експерти про ймовірніть укладення угод із Туркменістаном і чому вони такі важливі?

РД: Для України дуже важливо отримати прямі контракти на постачання туркменського газу. Адже зараз все середньоазійське паливо постачає СП «РосУкрЕнерго». За умовами контракту, його не можна реалізовувати за кордон. А на реекспорті в Європу туркменського газу Україна може непогано заробити і поправити скрутний фінансовий стан державної компанії «Нафтогаз». Він був змушений тривалий час постачати паливо населенню та комунальному господарству собі у збиток. Експерти кажуть, що від цієї операції бюджет може отримати близько півтора мільярди доларів. Але для того, щоб ця угода відбулася треба домовлятися не тільки із Туркменістаном, а й з російським «Газпромом». Він має дати дозвіл на прокачку газу своїми трубопроводами. Самому ж «Газпрому» поки що не вдалося домовитися із Сапармуратом Ніязовим про закупівлю туркменського газу. Отже вільні обсяги палива в цій країні є.

XS
SM
MD
LG