Спеціальні потреби

Мер Одеси Гурвiц про Конгрес Ради Європи


У Стразбурзі відбувається 13-та пленарна сесія Конгресу місцевої і регіональної влади Ради Європи. Від України до складу делегації, згідно з указом президента Ющенка, включено мера Одеси Едуарда Гурвіца. В ексклюзивному інтерв’ю зі Стразбургу він розповів Володимиру Звігляничу про цю подію.

ВЗ: Едуарде Йосиповичу, розкажіть, будь ласка, яка мета Вашої участі, і взагалі української делегації, у пленарній сесії Конгресу місцевої і регіональної влади Ради Європи?

ЕГ: Знаєте, в Україні за режиму Кучми демократії не було, а про місцеве самоуправління годі було й мовити, бо Кучма сам визначав, хто йому до вподоби у керівництві міст і селищ, а хто -- ні. Україна зараз прагне до Європи, стати членом європейського загалу, і тому те, що українська делегація присутня на цьому Конгресі--це цілком логічно.

ВЗ: Чи там були якісь виступи, що були б цікаві для Вас, враховуючи Ваш багатий досвід на посаді мера Одеси?

ЕГ: Мені не дуже сподобалися виступи у перші два дні, може, тому, що я тут вперше і не знаю контексту дебатів. Але найгострішими були обоговорення проблеми Кіпру і Туреччини. З поглядами європейського співтовариства, як мені здається, не погоджуються ні кіпріоти, ні турки. Так що у них все попереду.

ВЗ: А чи знаєте Ви, що за Вашої відсутності в Одесі визрівають наміри надати російській мові статусу регіональної. Що Ви гадаєте з цього приводу?

ЕГ: Ну, це очевидна дурниця, бо насправді в Одесі мешкають люди 150-ти національностей, і досі вони якось нормально спілкувалися між собою без рішень таких органів, як обласна, чи міська рада. До речі, в 93-ому міська рада вже ухвалювала рішення, і воно не скасоване, що статус російської мови існує, і таке інше, але в дійсності це спалах популізму, який нічого із себе не становить ні для Одеси, ні для області. Україна -- самостійна держава, і минуть роки, і всі в ній розмовлятимуть українською мовою. Сьогодні там є ще багато тих, хто лишаються вірними тій мові, з якою вони прожили життя, і в цьому також немає нічого поганого. Я одинадцять з чимось років був депутатом Верховної Ради України, виступав російською мовою, і мені жодного разу ніхто не вигукнув «Ганьба!» Так що нічого страшного не відбувається.

ВЗ: І знову повертаючись до цього Конгресу Ради Європи у Страсбурзі... Ось де Ви бачите Одесу у структурі самоуправління різних країн Ради, до якої вона ближче?

ЕГ: Ну, я не знаю принципів самоврядування всіх країн. Я бував не лише в Європі, але в Америці, мені довелося зустрічатися і з мерами Нью-Йорку, і Сан-Франциско, і Балтимору, і всюди система навіть в Америці була різною. Разом з тим, головне, щоб вільне волевиявлення місцевих громад і мешканців мало захист в особі їхніх представників. А ось яка форма -- чи сильнішою буде міська рада, і слабішим -- мер, чи навпаки, як є у багатьох штатах Америки, мені здається, це не має значення. Голове, щоб всі гілки місцевої влади діяли в інтересах міста.

ВЗ: А зараз в Одесі є такий ідеал, про який Ви згадали, чи ще щось робити треба для цього?

ЕГ: Ну, ідеалу явно немає, але разом з тим співпраця міськради з виконавчою владою існує, перша установча сесія нормально завершилась, потім ще ряд питань були вирішені на додатковій сесії, і я думаю, що взаємодія буде знайдена, і праця розвиватиметься не в політизованому руслі, що притаманне Верховній Раді, а в руслі роботи на благо мешканців міста.

XS
SM
MD
LG