Спеціальні потреби

«Історія ГУЛАГу», або як працювали концтабори


Книга «Історія ГУЛАГу» американської журналістки Енн Епплбом - одне з найгрунтовніших досліджень створеної комуністами системи концентраційних таборів. Ті, хто її прочитав, кажуть, що починають по-іншому дивитися на радянську історію. Відтепер можливість познайомитися із твором з'явилася і в українського читача. Перекласти книгу допомогло американське посольство. Українські дослідники сподіваються, що власну історію ГУЛАГу колись напишуть і вітчизняні вчені.

Американська журналістка Енн Епплбом вирішила написати книгу про злочини сталінізму коли побачила, як її співвітчизники купували та вдягали на себе футболки з радянською символікою. Вона взялася показати, що злочини комуністів є навіть жахливішими за діяння нацистів. Тому хизуватися серпом і молотом на грудях - те саме, що прикрашати себе свастикою.

Сотні книг розкупили на презентації. Щоб отримати автограф автора люди шикувалися в довжелезну чергу. В основі книги - документи з архівів, звіти начальників таборів, листи вязнів. Дослідниця встановила - більшовики створили майже 500 систем таборів, в кожній з яких були сотні установ. Їх зводили по всій країні. Сталін створював табори не для того, щоб знищувати людей, а заради використання робочої сили. На безплатній праці вязнів трималася економічна міць Радянського Союзу. Майже чверть людей, які потрапили в табори - загинули.

‘‘Ми зараз не згадуємо, що у нашого союзника Сталіна таборів було значно більше, ніж у фашистів. І на відміну від нацистських вязнів, радянських людей ніхто звідти не звільняв. Сталін знищив українців більше, ніж Гітлер - євреїв. Я писала свою книгу, не сподіваючись на те, вдамся до такої стандартної фрази, що це ніколи не повториться. Бо я розумію, що це буде повторюватися’’ – сказала Епплбом.

Дружина президента України Катерина Ющенко горда, що український читач нарешті отримав можливість познайомитися із книгою, хоч і після англомовного світу. Вона сказала, що це - погляд людини зовсім з іншого середовища на те, яким чином Радянський Союз приборкував інакомислячих, яким чином система ГУЛАГу охопила всю імперію Радянського Союзу. Вона висловила вдячність Енн Епплбом, Роберту Конквесту, Джеймсу Мейсу та іншим американцям за те, що світ дізнався про ці жахливі злочини. А дослідник Вахтанг Кіпіані сподівається, що книга американської дослідниці стане знаком українським історикам - скласти власний літопис ГУЛАГу. На його переконання, українське прочитання ГУЛАГу ще не відбулося, бо основні джерела з історії ГУЛАГу – це російські, чи радянські, чи пост-радянські. Нажаль, українські історики кинулися в окремі ніші - історія дисидентського руху, визвольного руху, самвидаву, – додає він. Але не знайшлося людини, яка б зважилася написати історію ГУЛАГу від дошки до дошки.

Поки такої книги немає українське Міністерство культури вирішило купити примірники дослідження для всіх бібліотек країни.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG