Спеціальні потреби

Розпочались слухання по сутi справи Гонгадзе


Київський апеляційний суд розпочав слухання по суті справи про вбивство Гонгадзе. Першого лютого за зачиненими дверима допитували підсудних. Клопотання представників потерпілих про поновлення відкритого процесу було відхилено.

Ранкове засідання суду почалося за присутності однієї-єдиної відеокамери. Представник Лесі Гонгадзе Андрій Федур виконав обіцянку, принісши до залу засідань власний засіб відеозйомки – щоб компенсувати заборону знімати журналістам. Проте “маленька хитрість” адвокату не вдалась – і цю єдину камеру судді зажадали вимкнути.

Клопотання Федура про поновлення гласності процесу також було відхилено. У поданому клопотанні йшлося про те, що жодних державних таємниць матеріали справи не містять. Як доказ наводилось опубліковане в газеті “Факти” від 23 грудня минулого року інтерв`ю з першим заступником начальника слідчого управління Генпрокуратури Шубіним. Текст інтерв`ю, твердив Федур, повністю збігається з обвинувальним висновком, що його суд чомусь слухав у закритому режимі.

Вимогу поновити гласний судовий процес підтримала також представниця вдови вбитого журналіста, Мирослави Гонгадзе. Як заявила адвокат Валентина Теличенко, підставою для визнання державної таємниці є порядок, обумовлений чинним законодавством, а не точка зору окремих осіб. Теличенко пропонувала чітко визначити підстави і межі слухань, які будуть проводитись в закритому режимі. Представники потерпілої сторони наголошували також на тому, що в разі якщо йдеться про державну таємницю, вони також, як і журналісти, не можуть брати участь у процесі, бо в них не оформлений доступ і жодних підписок вони не давали.

Однак представники прокуратури не підтримали клопотання. Вони наполягали, що в матеріалах справи, на відміну від інтерв`ю в газеті “Факти”, все-таки є державна таємниця – зокрема службові характеристики підсудних та їхні службові повноваження як колишніх міліціонерів, а також імена та адреси деяких працівників спецслужб. Клопотання адвокатів прокурори назвали “нікчемним і безспідставним” та, як було сказано, “піар-декларацією”.

Позиція прокуратури цілком збіглася з точкою зору обвинувачених. Підсудні також наполягали на закритому процесі. Один із пiдозрюваних вбивць журналіста, Протасов, доводив, що через слабке здоров`я не виносить присутності телекамер: “Не тому що Протасов не хоче – стан здоров`я спрацьовує попри мою волю”, --зазначив вiн.

Суд відхилив клопотання про поновлення гласності процесу. Пресу видалили із зали, і за зачиненими дверима почався допит підсудного Поповича. За кілька годин, під час перерви журналісти спілкувалися з адвокатами – як виглядає, представники потерпілих віднині будуть єдиним джерелом новин про судовий процес у справі про найгучніше вбивство у новітній історії України. Говорять адвокат Валентина Теличенко:

«Зараз ми слухали речі, які нібито є державною таємницею. Представники потерпілої не давали жодної підписки, яка належить бути в такій ситуації. Ми слухали ті речі, які з моєї точки зору не є державною таємницею – насправді йшлося про системне зловживання працівниками Міністерства внутрішніх справ. Я вважаю, що закритий режим цього слухання наразі не був обгрунтований».

До чого Андрiй Федур додав: «Жодних правових підстав для закритих слухань я не бачу, але сьогодні є така вища, як на мене, політична воля для того, щоб цей процес був максимально закритий».

Інше за темою

XS
SM
MD
LG