Спеціальні потреби

Застiй навколо Конституцiйного суду України


Український парламент не зміг сьогодні обрати членів Конституційного суду. Експерти пояснюють це небажанням депутатів сформувати цей орган до нового року.

Конституційний суд України й надалі залишатиметься недієздатним. Верховна Рада не змогла затвердити трьох суддів за своєю квотою. До бюлетенів для голосування були внесені прізвища народних депутатів України Івана Вернидубова від Партії регіонів Марії Маркуш від комуністів та колишнього керівника Генпрокуратури Олега Литвака.

В таємному голосуванні взяли участь лише 62 народних депутати. При тому, що бюлетені мали отримати дві третини зі складу парламенту. Вибори визнали недійсними. В листопаді президент і з`їзд суддів призначили членів Конституційного суду за своїми квотами. Однак парламент також не поспішає прийняти їх присягу. Отже, цей орган залишається неправомочним приймати будь-які рішення.

Велика частина парламентарів не зацікавлена в тому, щоб склад Конституційного суду був сформований, каже експерт Лабораторії законодавчої ініціативи Денис Ковриженко. Адже саме тоді вступають в силу положення Конституції, які обмежують повноваження президента. Натомість передають їх частину парламенту і уряду. Конституційний суд залишається єдиним органом, який може зупинити цей процес, каже вiн:

«Ряд народних депутатів вважає – якщо зміни до Конституції вступають в силу, то вони не можуть бути скасовані. Представники КПУ і СПУ відверто не зацікавлені, щоб Коституцiйний суд був сформований до 1 січня і розпочав свою діяльність. Є всі підстави побоюватися, що до цього часу Конституцiйний суд сформований не буде».

Втім Ковриженко звертає увагу, що теоретично конституційна реформа все ж може бути скасована і навіть після того, як вступить в дію. І не виключає, що хтось із прихильників Ющенка зробить відповідне подання до суду вже після Нового року.

Ще один фактор, який впливає на зволікання іншої частини парламенту – можливе скасування недоторканості депутатів місцевих рад. В цьому в першу чергу не зацікавлені фракції «есдеків» та Партії регіонів. Саме до членів цих партій найбільше претензій у правоохоронних органів. Президент Ющенко хоча й підписав цей закон, одночасно попросив Конститицiйний суд скасувати суперечливу норму. Експерти кажуть про велику ймовірнсть, що той все ж дозволить притягати депутатів до кримінальної відповідальності на загальних підставах.

XS
SM
MD
LG