Спеціальні потреби

В Українi палко дискутують продаж «Криворiжсталi»


В Україні продовжують бурхливо обговорювати продаж комбінату «Криворіжсталь». Експерти і політики дискутують, яким чином витратити отримані від приватизації гроші. І як надходження значної суми може вплинути на розвиток української економіки.

Покупець «Криворіжсталі» ще на заплатив обумовлену угодою суму, а українські політики вже почали активну дискусію за те, як витратити отримані від приватизації гроші.

Лідер СДПУ(о) Віктор Медведчук пропонує спрямувати всю виручку на виплату компенсацій за втрачені заощадження вкладникам радянських державних банків. Каже, що фракція партії подасть відповідний законопроект до парламенту.

Натомість мінiстр фінансів Віктор Пинзеник вважає доцільним частково розрахуватися із державним боргом. Оскільки за його обслуговування доводиться сплачувати значні відсотки.

Заступник голови бюджетного комітету Валерій Асадчев каже, що доцільніше було б спрямувати частину виручки на програми економічного розвитку країни.

Немає однозначної думки у експертів, у якій валюті проводити розрахунок за комбінат. Якщо у національній валюті - покупець буде змушений одноразово обміняти на гривні ледь не 5 мільярдів доларів. Така трансакція може дестабілізувати валютний ринок країни і призвести до значного коливання курсу. Втім міністр економіки Аресеній Яценюк переконаний, що Нацбанк зможе мінімізувати ці ризики. Хоча не виключає, що надходження грошей за «Криворіжсталь» стимулюватиме інфляційні процеси в країні.

Мінекономіки вважає, що інфляція у жовтні не перевищить одного відстоктка. Втім за результатами року вона скоріш за все буде вище, ніж 10 відстотків. Міністр впевнений, що продаж «Криворіжсталі» означатиме початок інвестиційного буму в Україні. Втім інвесторам не слід чекати відновлення в країні вільних економічних зон і територій пріоритетного розвитку. Яценюк запевняє, що до цієї ідеї не повернуться:

«На превеликий жаль, рішення про відміну пільг було прийняте передчасно. Однак, якщо воно вже було ухвалене – у нас немає механізму, як його повернути. Єдиний компенсатор, на який може піти уряд – це безмитне ввезення на територію країни товарів, обладнання і сировини, які будуть виготовлятися у вільних економічних зонах і призначені лише для одного – подальшого експорту».

Однак поки що оприлюднені Держкомстатом дані свідчать, що за вісім місяців Україна посіла останнє місце серед країн СНД за темпами зростання економіки. Валовив внутрішній продукт країни виріс на 2,8%. Лідер за економічним розвитком серед країн Співдружності - Азербайджан. ВВП там зріс на понад 20%.

XS
SM
MD
LG