Спеціальні потреби

Обговорюють можливості податкової амністії


Український національний комітет Міжнародної торгової палати планує розробити до кінця року і передати на розгляд парламенту проект податкової амністії. Про це повідомив голова комітету Володимир Щелкунов. Він також додав, що до кінця наступного року така амністія може бути проведена.

За даними експертів, у тіньовому секторі усього світу сьогодні працює близько 8 трильйонів доларів США. У країнах, що розвиваються, чи країнах з перехідною економікою, відсоток тіньових коштів звичайно вищий, ніж у країнах з ринковою економікою. В Україні про необхідність податковї амністії говорять вже 10 років, проте досі не було зроблено жодного реального кроку у цьому напрямку. Голова Українського національного комітету Міжнародної торгової палати Володимир Щелкунов, зібравши експертів та представників владних іститутів, пообіцяв взяти питання проведення амністії під контроль і усі розробки передати на розгляд парламенту наприкінці цього року. На його думку, час для проведення такої амністії вже давно настав і держава має це розуміти:

«Працювати прозоро згідно з законодавством України, згідно податкових вимог не вигідно. Та структура, яка буде працювати прозоро, вона ніколи не буде розвиватись, тому й придумали легальні схеми і спрощення кількості виплати податків, і схеми уходу в тінь, невигідні, але ділові кола змушені працювати по цим схемам. Ми показали на конкретних цифрах, з чим погодились урядовці, що да, це дійсно є те, що заганяє ділові кола України у тінь».

Варіантів проведення податкової амністії безліч. Через цей процес рано чи пізно проходять майже усі країни. Заступник голови правління експертно-аналітичного центру „Соціум” наводить приклад Італії, де цей процес відбувся за одну ніч, а на наступний день ВВП країни зріс на 13%. Втiм українські чиновники вважають цей досвід неприйнятним для України. На думку представника Кабінету Міністрів Олександра Бондарчука, процес податкової амністії має бути не одноденним і громадяни мають наперед знати усі умови його проведення:

«Для проведення амністії, як мінімум, потрібно провести ознайомлення усіх платників, при чому дійсно не за ніч, не за день, не за два, а як мінімум півроку-рік, щоб всі платники знали про цю реформу – максимально. І звичайно, коли наступить відповідна дата, щоб вони могли з відкритою душею задекларувати ці податки».

Крім того, найкращим варіантом для проведення такої амністії має бути прийняття парламентом нового податкового кодексу. Саме у момент вступу його в силу має пройти роз`яснювальна робота, щодо податковї амністії та її проведення. За словами представника ДПА Віктора Косарчука, оскільки підприємства вимагають від держави гарантій, що після амністії їх не будуть переслідувати, то ця ініціатива має бути затверджена парламентом на рівні закону:

«Для того, щоб було достатньо гарантій, на мою думку, це має бути хоча би рівень закону, тому що в інакшому випадку довіра до того нормативного акту не буде такою, яка би сприяла легалізації».

Експерти вважають, що проведення податкової амністії несе у собі багато психологічних моментів. Так, наприклад, усім дисциплінованим платникам податків доведеться пояснювати, чому держава пробачає борги тим, хто ці податки не сплачував. Крім того необхідно досягнути того, щоб підприємці повірили державі і легалізували свої прибутки. Загалом, за даними опитування, податкову амністю підтримує близько 85% респондентів.

XS
SM
MD
LG