Спеціальні потреби

Збіґнев Бжезинський оцiнює ситуацію в Українi


Серед провідних аналітиків у Вашингтоні, які уважно стежать за політичним життям України, є доктор Збіґнев Бжезинський. На його думку, сьогодні є чимало сил, які хочуть розбити тандем Ющенко-Тимошенко, що, як вважає вiн, може негативно позначитися на подальшому розвитку України. Таку та інші думки колишнiй президентський радник з питань нацiональної безпеки й автор відомої книги «Велика Шахівниця» висловив в інтерв`ю Голосу Америки.

Доктор Бжезинський вважає, що окрім відміни поправки Джексона-Веніка та сприяння Україні зі вступом до Світової організації торгівлі Сполучені Штати повинні спонукати європейців бути більш конструктивними щодо майбутніх відносин з Україною. Перефразовуючи вислів президента Кеннедi, Збіґнев Бжезинський сказав, що найважливішим у цьому контексті є не те, що Захід зробить для України, а що Україна зробить для себе самої:

«Водночас Україні також потрібно зробити багато речей. Україна сама має ухвалити закони, які б полегшили її вступ до Світової організації торгівлі. На жаль протягом певного часу група законодавців протидіяла цьому процесу у дуже примітивний, недемократичний спосіб і є підстави вважати, що їх надихають ті, хто хоче нівелювати досягнення помаранчевої революції, або може хтось за межами України, хто не хоче бачити Україну членом СОТ перед тим, як Росія туди увiйде. Я думаю, Україна повинна зайняти прозорішу системну політику щодо прямих закордонних інвестицій, сприяти кращому розумінню направленості своїх економічних та соціальних реформ. Президенту та прем'єру -- дати всім зрозуміти, що вони працюють як одна команда. Адже політично вони посилюють один одного. Але є люди, які хочуть їх розділити».

На думку Збіґнева Бжезинського, влада в Україні водночас має постійно підтримувати діалог з людьми:

«На жаль більшість української еліти -- політичної та соціальної -- досі перебувають під впливом радянської доби: вони цинічні, лицемірні, корумповані. Економічний розвиток та політичні зміни справді необхідні Україні. Ющенко, Тимошенко та інші, які очолили революцію і привели до перемоги, повинні продовжувати звертатись до українців, і спонукати їх робити більше. Якщо вони будуть це робити, то майбутнє України дуже багатообіцяюче як відкритої, демократичної та європейської держави».

Ще однією проблемою на шляху до очищення України є корупція, незаконна приватизація та злочини старої влади. Доктор Бжезинський вважає, що злочинців треба покарати, але при цьому не варто проводити, за його словами, всезагальну чистку:

«Я думаю, вони повинні вирішити ті справи, які особливо кричущі -- це намагання отруїти Ющенка, і це щось, що не може бути сховано під килим, вбивство відомого українського журналіста, який не може бути проігнорований, бо це було політичне замовлення. Але я не думаю, що треба вдаватися до якоїсь масштабної чистки людей, які мали відношення до колишнього режиму, оскільки це ще більше розділить країну і відверне увагу від того, що треба зробити. А також стимулюватиме додаткові конфлікти, які можна буде використати силам за межами України аби її послабити і не дозволити інтегруватись зі Заходом. Моє бачення цієї ситуації не нове. Таке саме бачення я мав щодо Польщі. У випадку Польщі після падіння комунізму я говорив: не намагайтеся звести рахунки з усіма комуністичними керівниками, усіма колишніми членами таємної поліції. Візьміть кілька найважливіших морально символічних справ і використайте їх як свого роду механізм очищення, щоб показати, що ви увійшли у нову епоху, але не вдавайтеся до тотального зведення рахунків, яке торкнеться тисяч людей і розтягнеться на роки, оскільки це паралізує суспільство».

Успіхи України на шляху демократії, на думку Бжезинського, важливі не лише для України, а й для регіону, особливо для сусідніх Білорусі, Молдови та Росії. Україна може стати моделлю демократії для країн колишньої радянської імперії, -- зазначив американський експерт.

XS
SM
MD
LG