Спеціальні потреби

Назрiває криза на українському продовольчому ринку?


Українська аграрна конфедерація звернулась до президента та прем’єр-міністра з проханням не допустити загострення ситуації на продовольчому ринку. Приводом для кризи може стати введення мінімальних закупівельних цін на продукти харчування.

Українські переробники нарікають на те, що держава намагається сьогодні зіштовхнути їх з товаровиробниками. Після урядових постанов про встановлення мінімальних закупівельних цін, від яких має виграти товаровиробник, в кінцевому підсумку наймовірніше програє споживач. За словами голови асоціації „Спілки молочних підприємств” Вадима Чігаровського, якщо молоко будуть закуповувати по 1,2 гривні за літр, то збитковість виробництва становитиме 11%. За таких умов молочні продукти можуть взагалі скоро зникнути з прилавків. Чігаровський каже, що такі дії влади жодним чином не відповідають засадам ринкової економіки:

«На мій погляд, те, що відбувається, воно ніяк не може відбуватись у країні з ринковою економікою. Ми говоримо про ринкові засади, а насправді тримаємо нашу економіку на ручному управлінні. На жаль, нас фахівців, ніхто не чує на сьогоднішній день».

Українські переробники кажуть, що насправді не проти встановлення мінімальних закупівельних цін, але лише у тому випадку, якщо держава матиме відповідний бюджет на покриття їх збитків. Проте, за словами президента Української аграрної конфедерації Леоніда Козаченка, подібні кошти у цьогорічному бюджеті не передбачені i саме тому такі кроки можуть призвести до важких наслідків на продовольчому ринку:

«І якщо ми не відмінимо ці постанови, то ми можемо через тиждень мати черги в магазинах за молокопродуктами. Ми можемо мати такі самі проблеми і на початку жнив. Ви знаєте, що в Криму вже почали збирання урожаю, і завтра ніхто не буде купувати цей врожай. Слава Богу, що ми його очікуємо не малий у цьому році. Ми маємо ще величезні залишки з минулого року. Разом, якщо зараз не продавати, то ми створимо величезну кризу і завдамо величезних збитків сільському господарству».

Незадоволеними лишаються і переробники зерна. Президент Української зернової асоціації Володимир Клименко, прогнозує цьогорічний врожай на рівні 38-ми мільйонів тонн, 11 з яких Україна збирається експортувати. Якщо ж доведеться закуповувати зерно за встановленими цінами, то не виключено, що його вартість перевищуватиме вартість пропозицій інших країн. І таким чином країна може опинитись з 6-ма мільярдами гривень нереалізованої продукції. Звертаючи увагу на усі можливі наслідки переробники просять владу скасувати свої попередні рішення.

XS
SM
MD
LG