Спеціальні потреби

Протести у зв`язку iз затриманням українцiв у Мiнську


Київ – 3 травня. Арешт п’ятьох громадян України в Білорусії може перерости у дипломатичний конфлікт між двома державами. Суд у Мінську сьогодні відхилив прохання звільнити затриманих за участь у демонстраціях активістів молодіжної організації, серед яких депутат міської ради. Україна вбачає в такому рішенні упередженість, адже громадян Російської Федерації, які брали участь у вуличних протестах, суд звільнив.

Суд білоруської столиці у вівторок відмовив у звільненні п`ятьом громадянам України, яких арештували у Мінську 26 квітня. До позбавлення волі їх засудили за участь в несанкціонованій демонстрації "Чорнобильский шлях”. Учасники заходу отримали від 9 до 15 діб ув`язнення і продовжують голодування, оскільки вважають своє затримання незаконним. Такої ж точки зору дотримується офіційний Київ. Напередодні глава МЗС Борис Тарасюк припустив, що арешт українців – політично вмотивований. На думку українських дипломатів, білоруська влада порушила положення двох міжнародних конвенцій щодо затриманих українців.

Натомість білоруська сторона каже, що не має жодної упередженої позиції стосовно України. Посол Білорусі Валентин Величко покладає відповідальність на українських дипломатів у Мінську, які вчасно не звернулися з протестом до прокуратури.

[переклад з росiiйської]«Сподіваємося, що українська сторона не буде копіювати псевдодемократичні методи і форми побудови міждержавних стосунків, які останнім часом нав`язуються деякими країнами та міжнародними організаціями. Інцидент, який трапився – це провокація, спрямована на те, щоб вбити клин в наші добросусідські українсько-білоруські стосунки, які складалися століттями».

Українське зовнішньополітичне відомство висловило розчарування небажанням білоруської сторони піти на зустріч клопотанням про пом`якшення вироків. МЗС заявив, що не буде байдужим до порушення прав своїх громадян.

Незадоволені рішенням білоруського суду і колеги арештованих з організації “Національний альянс”. Вже сьомий день декілька десятків людей протестують під стінами посольства Республіки Білорусь у Києві. Вони встановили перед ним намети і заважають дипломатам працювати, створюючи шумові ефекти. Активіст молодіжного руху Тарас Зень називає відмову звільнити затриманих несправедливою. «Така сама ситуація була із росіянами, які поїхали від опозиційної російської організації “Ідущіє без Путіна”. Точно така ситуація була. Вони подали скарги, їх розглянули і відпустили. Українців (вони також подали скарги) – ніякої реакції. Завтра ми продовжуємо акції, які проводили сьогодні. Грюкали в барабани, привертали до себе якусь увагу. Щоб пам’ятали, що ми є і що ми хочемо чогось добитися».

Активісти, які протестують біля білоруського посольства, кажуть, що вже у середу до них приєднається більше людей. Підтримку пообіцяли декілька громадських організацій. Вони не виключають, що діятимуть радикальніше – а саме блокуватимуть вхід до диппредставництва.

Тим часом українське посольство в Мінську заявило, що оскаржуватиме законність утримання під вартою своїх громадян у Верховному Суді Білорусі.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG