Спеціальні потреби

В ОЕСР вважають, що пакет стимулів Байдена рухатиме світову економіку вперед, але застерігають від повторення кризи 2013 року


Фото: президент США Джо Байден звернувся до преси після ухвалення Сенатом плану економічних стимулів США, 7 березня 2021 року
Фото: президент США Джо Байден звернувся до преси після ухвалення Сенатом плану економічних стимулів США, 7 березня 2021 року

Світова економіка прискорить зростання, на тлі вірогідного затвердження у США масштабного пакету економічних стимулів а також прискорення програми вакцинацій у світі, прогнозує Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР).

ОЕСР покращила свій прогноз економічного зростання до 5,5% цього року з 4,2% у грудневому прогнозі.

Аналітики прогнозують, що американська економіка зросте на 6,5% в 2021 році, що значно краще грудневого прогнозу у 3,3% зростання. Оптимізму організації, що об‘єднує 36 багатих країн світу, додало прискорення програми вакцинацій від COVID-19 а також прогрес у затвердженні так званого «Плану порятунку Америки», який передбачає надання потужних економічних стимулів загальним обсягом $1,9 трлн.

Завдяки американському пакету економічних стимулів, зростання економіки посилиться не лише у США, але і у інших країнах, вважають експерти ОЕСР. Аналітики оцінили, що ефект від американських стимулів прискорить економічне зростання в Канаді та Мексиці - на 0,5 - 1 відсотковий пункт, а також на 0,25 - 0,5 відсоткових пункта у країнах зони євро та Китаї.

Раніше рішення США затвердити масштабний пакет економічних стимулів критикували деякі економісти. Зокрема, в статті для The Hill Десмонд Лахман, колишній заступник директора МВФ, заявляв, що значні стимули у США можуть згодом призвести до обмеження доступу до міжнародних фінансів для деяких країн.

Значні бюджетні вливання у США можуть прискорити інфляцію. Тоді Федеральний резерв мусить реагувати швидко - вводити високі ставки, що зменшить доступ до міжнародних запозичень для країн з економіками, що розвиваються.

Особливий ризик для країн з економіками, що розвиваються, - пишуть дослідники, - це те, що зростання доходності облігацій США може обернутись відтоком капіталу, посиленням коливань валютного курсу і повторенням «істерії на звуження» на кшталт 2013 року
Звіт ОЄСР

Така ситуація вже була в 2013 році, говорить Лахман, коли тогочасний голова Федерального резерву Бен Бернанке заявив про необхідність зупинити програму викупу облігацій США. Інвестори сприйняли ці заяви як сигнал того, що ставки зростатимуть і почали виводити кошти з ринків з економіками, що розвиваються. Ця криза отримала назву «taper tantrum» (істерія на звуження)

В ОЕСР назвали повторення «істерії на звуження» серед ризиків для країн, з економіками, що розвиваються.

«Особливий ризик для країн з економіками, що розвиваються, - пишуть дослідники, - це те, що зростання доходності облігацій США може обернутись відтоком капіталу, посиленням коливань валютного курсу і повторенням «істерії на звуження» на кшталт 2013 року».

Однак, економісти зазначили, що залежність таких країн від іноземних запозичень є меншою ніж в 2013 році, а значні заощадження приватного сектору мають компенсувати державні запозичення, що зменшить шкоду від відтоку капіталу.

Україна, яка належить до країн з ринками, що розвиваються, планує запозичити більше 1,4 мільярда доларів США на міжнародному рмнку шляхом випуску єврооблігацій цього року, повідомляють ЗМІ.

Дивіться також: Як знаменитості долучаються до пропагування масової вакцинації від коронавірусу

  • 16x9 Image

    Оксана Бедратенко

    Веб-редакторка, журналістка, економічна оглядачка Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми міжнародних санкцій, економіки воєнного часу, світові тенденції на ринках нафти та газу, новини фінансової сфери. Пояснюю просто складні теми міжнародних відносин, економіки США, України та світу, як в розлогих статтях, так і в коротких графічних відео.

XS
SM
MD
LG