Спеціальні потреби

Бізнес-спільнота і західні дипломати застерігають владу від тиску на НБУ


Яків Смолій
Яків Смолій

Представники західної бізнесової спільноти в Україні стривожені заявою голови Національного банку Якова Смолія про його подання у відставку через систематичний політичний тиск.

Андрій Гундер
Андрій Гундер

Про це в інтерв’ю «Голосу Америки» сказав президент Американської торгової палати в Україні Андрій Гундер.

Як він розповів, зранку у вівторок керівництво Палати провело онлайн-зустріч з паном Смолієм та його заступниками а також з Радою Нацбанку.

«Запитань дуже багато, – сказав Гундер. – Компанії хочуть зрозуміти, що буде далі. Найголовніше – чи збережеться незалежність Національного банку. Чи є гарантії, що НБУ і далі буде дійсно незалежний та продовжить курс на макроекономічну стабільність, який ми бачили останні роки – з контролем інфляції, зі стабільною національною валютою».

Деякі компанії вже заявили, що аж поки не буде ясності, вони зупиняють інвестиції в Україну


Як повідомив президент Палати, «Деякі компанії вже заявили, що аж поки не буде ясності, вони зупиняють інвестиції в Україну».

Як він додав, «Інвестори чекають на якийсь сигнал, щоб дав впевненість».

«Зараз ясності немає взагалі, – сказав Гундер. – Невідомо, яким буде рішення Верховної Ради. І якщо відставка таки відбудеться, невідомо, хто очолить Нацбанк. Питання навіть не в тому, «хто», а чи буде продовжено курс».

Андрій Гундер нагадав, що досягнення Якова Смолія та його команди визнані міжнародною бізнесовою спільнотою в Україні.

«Це питання довіри. Інвесторам важливо довіряти Національному банку. За останні роки це було досягнуто, і зараз ця довіра стоїть на грані і дуже швидко може розвалитися. А коли довіри нема, тоді дуже важко працювати інвесторам у будь-якій країні», – сказав Гундер «Голосу Америки».

Джеймс Брук
Джеймс Брук

«Це був шок», – ділиться враженнями від почутої новини головний редактор англомовного видання «Українські бізнесові новини» (UBN) Джеймс Брук.

Скидається на те, що Зеленський заповзявся зупинити останнього реформатора в Уряді

Як він сказав «Голосу Америки», «Скидається на те, що Зеленський заповзявся зупинити останнього реформатора в Уряді. Це недобрі, недобрі новини».

Як він додав, «Коли Томаш Фіала (гендиректор української інвестиційної компанії “Dragon Capital” – ред.) сказав учора – це остання крапля, він, по щирості, казав це від імені багатьох із нас».

За словами Брука, ще залишається сподівання на те, що Зеленський втрутиться і не прийме цієї відставки, а також Рада не прийме цієї відставки. Бізнес-громада, своєю чергою, – каже Брук, – переконуватиме Зеленського зберегти Смолія на посаді.

Якщо ж відставка таки відбудеться, то наслідки можуть бути катастрофічні, аж до припинення співпраці України з Міжнародним валютним фондом, – вважає він.

«МВФ може сказати: ок, з вами все зрозуміло. Ну що ж, ви отримали свої 2,1 мільярда першого траншу, але другий транш навряд чи буде», - каже Брук. За його словами, якщо співпраця з МВФ похитнеться, це поставить крапку на зусиллях залучити прямі закордонні інвестиції, зачепить в Україні кожного.

Характеризуючи Якова Смолія, експерт зазначив: «Це дуже розумний, дуже досвідчений. Він залишає Національний банк з інфляцією в 2%. Міжнародні резерви складають понад 25 мільярдів доларів. І він скоротив відсоткову ставку на дві третини – з 18% до 6%. Я не знаю жодної іншої країни у світі, яка скоротила б відсоткову ставку так різко, упродовж одного року. Тож я не уявляю, чим він не угодив. Можливо, Коломойський скаржиться, бо хоче назад свій банк, але ж це червона лінія».

Посли країн великої сімки також висловили занепокоєння поданням у відставку глави Нацбанку України:

Дивіться також: Як Україна виграє і чому «Газпром» втрачає позиції на газовому ринку в Європі. Відео

XS
SM
MD
LG