Спеціальні потреби

Чи слід чекати поновлення тиску на курс гривні - коментарі американських експертів


U.S. dollar and Ukrainian hryvnia bills are seen in this picture illustration taken in Kyiv, Ukraine, Oct. 31, 2016.
U.S. dollar and Ukrainian hryvnia bills are seen in this picture illustration taken in Kyiv, Ukraine, Oct. 31, 2016.

Минулий місяць в Україні позначився нестабільністю на валютному ринку. Курс впав більш ніж на 4%. Про те, як позначились події в Україні на довірі інвесторів та ставленні МВФ, та чи варто чекати на поновлення курсових гойдалок, ми поговорили з американськими експертами.

Заспокоїти ситуацію на валютному ринку Україні допомогла сприятлива ситуація на міжнародних фінансових ринках, вважають оглядачі. Федеральний резерв США, Європейськоий центробанк, центральні банки інших розвинених країн​ вливають гроші у економіки своїх країн і цим полегшують доступ до валюти і для інших.

«Надзвичайний обсяг світової ліквідності утворився насамперед тому, що провідні центробанки розвинених країн закачують гроші до фінансової системи і це дає багатьом країнам з економіками, що розвиваються, включаючи Україну, доступ до світових ринків», - вважає Нік Стедміллер, директор з нових ринків нью-йоркської консалтингової компанії Medley Global Advisors​.

Нік Стедміллер
Нік Стедміллер

За даними Міжнародного інституту фінансів США, країни з ринками, що розвиваються вже другий місяць поспіль отримують позитивні чисті надходження зі світових фінансових ринків. В червні портфельні інвестиції в акції та облігації до країн з ринками, що розвиваються склали 29,2 мільярда доларів США. В липні цей обсяг був дещо меншим - 15,1 мільярд доларів США, за даними інституту.

«Зараз поєднались сприятлива зовнішня ситуація, нещодавнє підписання програми МВФ та успішне розміщення облігацій. Тому є період відносно великих вливань у гривню», - зауважує Еліна Рибакова, заступниця головного економіста Міжнародного інституту фінансів США.

Еліна Рибакова
Еліна Рибакова

Україна минулого місяця розмістила єврооблігації на суму 2 мільярди доларів під 7,25% річних. Попри сприятливу ситуацію на зовнішніх ринках, липень видався достатньо неспокійним для України. 2 липня Міністерство фінансів було змушене скасувати випуск єврооблігацій, бо в той же день про свою відставку через політичний тиск оголосив голова Нацбанку Яків Смолій. Інвесторів також змусило непокоїтись те, що лише через місяць після підписання Україною угоди з МВФ, яка включала заяву про намір досягти інфляції на рівні 5%, українські високопосадовці почали говорити про вищу інфляцію і послаблення курсу. Це спричинило нестабільність, якої цілком можна було уникнути, стверджують оглядачі.

Нестабільної ситуації, що склалась на валютному ринку в Україні минулого місяця, цілком можна було уникнути

«На жаль, на ринках в Україні була турбулентність, що змусила Міністерство фінансів відмовитись від продажу облігацій і провести його за декілька тижнів. Такі політичні фактори в Україні викликають зайву нестабільність», - вказує Стелміллер.

З ним погоджується і Рибакова: «Гадаю, те, що відбувається в Національному банку – це шкідливо, як і фальстарт з випуском єврооблігацій, адже скасування випуску є надзвичайно рідкісним явищем для країн з економіками, що розвиваються».

Вона радить Україні не сприймати теперішню ситуацію як даність.

«Фінансування для України визначають міжнародні фактори. Зараз відносно сприятлива ситуація в світі для країн, з економіками, що розвиваються. Долар трохи відстає і це також йде на руку Україні.

Не варто самозаспокоюватись. Ми бачимо поновлення інтересу до ринків, з економіками, що розвиваються і тому Україна також змогла отримати фінансування».

Багато інвесторів зараз шукають високоприбуткові активи і з цієї точки зору Україна дуже приваблива. Однак, ми бачили значні перепони при укладанні угоди з МВФ, складнощів навколо незалежності Нацбанку. За цим інвестори уважно слідкують.
Нік Стедміллер

Нещодавні заяви нового очільника Нацбанку Кирила Шевченка дещо зменшили занепокоєння інвесторів, як і розмова президента України Зеленського з директоркою МВФ Крісталіною Георгієвою. Все ж довіра інвесторів до України крихка, говорить Стедміллер.

«Багато з них зараз шукають високоприбуткові активи і з цієї точки зору Україна дуже приваблива. Однак, ми бачили значні перепони при укладанні угоди з МВФ, складнощі навколо незалежності Нацбанку. За цим інвестори уважно слідкують. Будь-які невірні кроки, незважений коментар від української влади швидко вловлюють інвестори. Тому довіра крихка. Урядові України тут важливо дотримуватись професіоналізму та виконувати підписані угоди».

Позитивна ситуація для України склалась під дією факторів, що знаходяться поза її контролем. Ці фактори можуть змінитись на гірше, наприклад, у випадку нової хвилі пандемії, говорять експерти. З іншого боку, зростання економіки Китаю останнім часом є гарною новиною для країн- експортерів, включно з Україною, стверджують вони.

Пізніше цього року Україна повинна буде робити виплати за боргом, буде перегляд програми МВФ і ще не ясно чи зможе Україна знову розмістити облігації. Тому під кінець року тиск на гривню, ймовірно, повернеться​
Еліна Рибакова

Поки що Україна тримається на хвилі і ситуація залишатиметься достатньо стабільною ще декілька місяців, прогнозує Рибакова. Однак, є побоювання, що фінансові ринки дещо відокремлені від реальної економіки. Є ризик другої хвилі інфекції, що знову вплине на ВВП та реальну економічну діяльність. Також під кінець року ​тиск на гривню може поновитись і через внутрішньоукраїнські фактори, говорить вона.

«Мене непокоїть наростання тиску під кінець року. Пізніше цього року Україна повинна буде робити виплати за боргом, буде перегляд програми МВФ і ще не ясно чи зможе Україна знову розмістити облігації. Тому під кінець року тиск на гривню, ймовірно, повернеться», - стверджує експертка.

Дивіться також: Треті успішні випробування потенційної вакцини від коронавірусу

Треті успішні випробування потенційної вакцини від коронавірусу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:31 0:00

  • 16x9 Image

    Оксана Бедратенко

    Вебредакторка, журналістка, економічна оглядачка Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми міжнародних санкцій, економіки воєнного часу, світові тенденції на ринках нафти та газу, новини фінансової сфери. Пояснюю просто складні теми міжнародних відносин, економіки США, України та світу, як в розлогих статтях, так і в коротких графічних відео.

Відео - найголовніше

Нідерланди та Румунія передадуть NASAMS і Patriot Києву.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:10 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG