Спеціальні потреби

Білорусь не контролюватиме російську ядерну зброю на її території


Білоруський президент Аляксандр Лукашенка та російський президент Владімір Путін на економічній конференції у Москві 24 травня 2023 р.
Білоруський президент Аляксандр Лукашенка та російський президент Владімір Путін на економічній конференції у Москві 24 травня 2023 р.

У Москві підкреслили, що Білорусь, погодившись на розташування російської ядерної зброї на своїй території, не отримає жодного контролю над нею і не матиме права на будь-які рішення щодо її можливого застосування.

Зауваження пролунало від російського міністра оборони Серґея Шойгу 25 травня після оголошення, що він разом з білоруським колегою Віктором Хреніном підписав документ «про порядок збереження нестратегічної ядерної зброї у спеціальному сховищі» в Білорусі.

Білоруська влада на чолі Олександром Лукашенком здійснила низку кроків до можливого розташування в Білорусі російської ядерної зброї всупереч проголошеному 30 років тому без’ядерному статусу.

Білорусь, ставши незалежною, як і Україна, підписала 1993 року Договір про нерозповсюдження ядерної зброї і погодилася на вивезення радянської зброї масового знищення з білоруської території.

Але Лукашенко, який став найближчим союзником російського президента Путіна, в лютому 2022 року домігся вилучення з білоруської конституції положення про без’ядерний статус держави.

На тлі російського вторгнення в Україну, зокрема з території Білорусі, Лукашенко і Путін зробили низку заяв про плани розташування ядерної зброї на білоруській території у відповідь на те, що в Москві та в Мінську називають загрозами з боку країн НАТО.

«В умовах невиконання гарантій безпеки, наданих Білорусі Будапештським меморандумом від 5 грудня 1994 року, з огляду на безперервну войовничу риторику та практичні дії проти наших країн з боку колективного Заходу, за вказівкою глав наших держав, ми організували роботу з розміщення нестратегічної ядерної зброї Росії на території Білорусі», – цитує міністра Віктора Хреніна офіційна білоруська інформаційна агенція Белта.

Лідерка білоруської опозиції у вигнанні Святлана Ціхановская закликала «зробити все можливе, щоб запобігти розташуванню ядерної зброї в Білорусі».

Раніше вона у статті у виданні Politico заявила, що повернення ядерної зброї «повністю суперечить волі білоруського народу» і створює нові загрози для Білорусі.

Представник білоруського уряду у вигнанні Валер Кавалевскі назвав наміри розташування російської ядерної зброї загрозою незалежності Білорусі і перетворенням країни на «заручницю» Росії.

Форум

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG