Спеціальні потреби

Білорусь звинувачують у співучасті в депортації дітей з України


Фото: Валерія повернулась до матері через кордон України та Білорусі, після того, як її вивезли з окупованої території України до організованого Росією табору, серпень 2023 року REUTERS/Valentyn Ogirenko
Фото: Валерія повернулась до матері через кордон України та Білорусі, після того, як її вивезли з окупованої території України до організованого Росією табору, серпень 2023 року REUTERS/Valentyn Ogirenko

АМСТЕРДАМ, 23 травня (Reuters) – Лідери білоруської опозиції звинуватили білоруський уряд в участі в незаконній депортації дітей з окупованих Росією територій України, йдеться у попередньому тексті доповіді.

У доповіді Національного антикризового управління, групи політичних опонентів уряду Лукашенка, йдеться, що 2150 українських дітей, у тому числі дітей-сиріт віком від 6 до 15 років, були вивезені в так звані оздоровчі табори та санаторії на території Білорусі.

Reuters не отримав відповіді на запитання, надіслані в офіс Лукашенка. Минулого року колишній головний прокурор України повідомив Reuters про випадки примусової депортації українців до Росії та Білорусі. Українська прокуратура не відповіла відразу на запит про коментар у вівторок.

Близько 20 000 дітей було незаконно передано до Росії після повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року, деякі з них були передані на усиновлення, стверджує Україна. У березні Міжнародний кримінальний суд, постійний трибунал у справах про воєнні злочини, видав ордери на арешт президента Росії Путіна та уповноваженої з прав дитини РФ Марії Львової-Бєлової за двома пунктами звинувачення у воєнних злочинах через переміщення сотень українських дітей до Росії.

Юлія Іоффе, доцент Університетського коледжу Лондона та фахівець із законодавства про права дитини, заявила, що якщо це буде підтверджено, це "дуже ймовірно" стане порушенням Конвенції про права дитини.

"Дії Білорусі також можуть бути кваліфіковані як злочин проти людяності "депортація або примусове переміщення населення" згідно з Римським статутом МКС, якщо є достатньо доказів широкого чи систематичного примусового переміщення", – сказала Іоффе.

За її словами, Білорусь у жодному разі не можна вважати нейтральною країною, куди законно можна було б евакуювати дітей, оскільки немає жодних ознак того, що Україна дала згоду.

У повідомленні стверджується, що українських дітей вивозили в білоруський санаторій "Золоті Піски" в Гомельській області та санаторно-курортний табір "Острошицький Городок" у Мінській області.

Передача дітей Білорусі була незаконною та порушувала Женевські конвенції та статут МКС, йдеться у звіті.

Перша група з близько 350 дітей прибула з окупованої Донецької області 5 і 6 вересня, друга і третя групи прибули наприкінці вересня та в середині жовтня. Вивезення відбувались і у квітні та травні цього року.

З підконтрольних Росії територій України дітей автобусом доставили до Росії, а потім потягом до Білорусі.

"Лукашенко особисто віддав розпорядження про передачу дітей-сиріт до Білорусі та сприяв їхньому приїзду фінансовою та організаційною підтримкою", – йдеться у звіті, який звинувачує його у воєнних злочинах.

Форум

Відео - найголовніше

Як і чому британець записався до лав ЗСУ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:18 0:00
XS
SM
MD
LG