Спеціальні потреби

ЄС назвав неприйнятним рішення Польщі та Угорщини заборонити імпорт українського зерна


Зерносховище у Згурівці, Україна. 9 серпня 2022. AP Photo/Efrem Lukatsky
Зерносховище у Згурівці, Україна. 9 серпня 2022. AP Photo/Efrem Lukatsky

Односторонні дії Польщі та Угорщини із тимчасової заборони імпорту зерна з України - неприйнятні, заявив речник Європейської комісії.

"Ми знаємо про оголошення Польщі та Угорщини щодо заборони імпорту зерна та іншої сільськогосподарської продукції з України, - йдеться в повідомленні прес-секретаря. - У цьому контексті важливо підкреслити, що торгова політика є виключною компетенцією ЄС, і тому односторонні дії неприйнятні".

"У такі складні часи вкрай важливо координувати та узгоджувати всі рішення всередині ЄС", - йдеться в заяві.

Як пише Reuters, рішення Варшави та Будапешта мають на меті захист місцевого сільськогосподарського сектора. Після того, як через повномасштабне вторгнення Росії заблокованими опинились деякі чорноморські порти, великі обсяги дешевшого за вироблене у ЄС українського зерна залишилися в країнах Центральної Європи замість експорту до інших країн, вдаривши по цінах і продажах для місцевих фермерів.

Це питання створило політичну проблему для керівної націоналістичної партії Польщі "Право і справедливість" (PiS) у рік виборів, оскільки це викликало гнів людей у сільській місцевості, де підтримка PiS зазвичай висока. Тож напередодні на партійному з'їзді голова PiS Ярослав Качинський заявив про заборону на ввезення, включаючи транзитне, для українського продовольства. Він додав: "Ми є і залишаємося незмінними друзями та союзниками України. Ми будемо її підтримувати і ми її підтримуємо... Але це обов’язок кожної держави, кожної влади, доброї влади в будь-якому випадку, захищати інтереси своїх громадян". За його словами, Польща готова розпочати переговори з Україною щодо врегулювання зернового питання.

Пізніше в суботу уряд націоналістичного прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана приєднався до заборони, заявивши, що статус-кво завдасть серйозної шкоди місцевим фермерам. Угорщина не повідомила, коли набуде чинності заборона на імпорт зерна та інших продуктів харчування, але заявила, що вона закінчиться наприкінці червня. Уряд Угорщини також заявив, що сподівається на зміни в регулюванні на рівні ЄС, зокрема на перегляд скасування імпортних мит на українську продукцію.

Напередодні Міністерство аграрної політики та продовольства України заявило, що "шкодує про прийняття польськими колегами рішення про тимчасове обмеження експорту в/та через територію Польщі (в тому числі транзитом) сільськогосподарських товарів з України" й підкреслило, що рішення польської сторони суперечать домовленостям.

"Ми розуміємо, що у польських фермерів склалась складна ситуація, проте наголошуємо, що зараз найскладніша ситуація у фермерів України. Саме на території України йде війна, саме українські фермери зазнають колосальних збитків від війни Росії проти України, і саме українські фермери гинуть на своїх полях від російських мін, - йдеться у повідомленні відомства. - Ми готові до співпраці з польською стороною в проведенні ретельного розслідування будь-яких зловживань, які могли мати місце в цьому питанні і призвели до нинішньої ситуації".

Як відзначає Reuters, Польща та Угорщина мають тривалі конфлікти з Брюсселем з приводу таких питань, як незалежність судової системи, свобода медіа та права ЛГБТ, а також ЄС висловлював занепокоєння щодо верховенства права у цих країнах.

13 квітня уряд Словаччини заборонив переробку та продаж українського зерна, після того, як в одній з партій виявили пестицид, нагадує BBC.

У статті використано матеріали Reuters

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Форум

XS
SM
MD
LG