Спеціальні потреби

Україна закликає міністрів ЄС підтримати спільний план купівлі боєприпасів


Архівне фото: міністр оборони України Олексій Резніков
Архівне фото: міністр оборони України Олексій Резніков

СТОКГОЛЬМ, 8 березня (Reuters) – Міністр оборони України Олексій Резніков у середу закликав колег із Європейського Союзу підтримати план закупівлі 1 мільйона артилерійських снарядів, щоб допомогти Києву боротися з вторгненням Росії та поповнити власні запаси.

У розмові з журналістами безпосередньо перед зустріччю з міністрами в Стокгольмі Резніков сказав, що Україні терміново потрібні снаряди для захисту від російських військ і для початку контрнаступу.

Резніков підтримав пропозицію Естонії щодо об’єднання країн ЄС для закупівлі цього року для України 1 мільйона 155-міліметрових снарядів на суму 4 мільярди євро (4,22 мільярда доларів).

За його словами, Україна хоче отримувати від 90 000 до 100 000 артилерійських снарядів на місяць. Україна використовує снаряди швидше, ніж союзники можуть їх виготовити, попередили офіційні особи, спонукаючи до поновлення пошуку боєприпасів і шляхів збільшення виробництва.

«Нам потрібно рухатися вперед якомога швидше», — сказав Резніков, під час спільної прес-конференції з міністром оборони Естонії Ганно Певкуром.

Спільна закупівля боєприпасів була б знаковим кроком для ЄС, оскільки оборонні закупівлі здебільшого проводять окремі уряди країн-членів блоку.

Хоча уряди та інституції ЄС, як видається, загалом підтримують спільний проект закупівель, вони ще не дійшли згоди щодо того, наскільки він має бути масштабним, як він має працювати, скільки він має коштувати чи як за нього платити.

Певкур сказав, що країни ЄС повинні надати додаткові кошти для ініціативи, а не використовувати кошти, які вже виділені на військову допомогу Україні.

"Нам потрібні нові гроші, і вони нам потрібні швидко", - сказав він.

Натомість верховний представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель запропонував план, який передбачає використання грошей, уже виділених у фонд, яким керує Європейський фонд миру.

На запитання про заклик Естонії отримати свіжі гроші, Боррель відповів: «Ну, гроші не приходять з неба. Гроші не з’являються дивовижним чином лише тому, що одна держава-член стверджує, що нам потрібно мати більше грошей".

Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що дискусії щодо спільних закупівель у середу були «правильними та необхідними», але не повинні відволікати увагу від того факту, що промисловості потрібен час, щоб наростити потужності для задоволення більшого попиту.

«Ми повинні дивитися правді в очі: те, що ми всі розміщуємо більше замовлень, не означає, що є більше боєприпасів. Їх потрібно виготовити, перш ніж їх можна буде доставити», — сказав він.

Щоб задовольнити короткострокові потреби Києва, Боррель запропонував більше компенсувати з Фонду миру країнам, які відправляють в Україну боєприпаси зі своїх власних запасів, орієнтовною вартістю 1 мільярд євро.

Форум

XS
SM
MD
LG