Спеціальні потреби

В Стамбулі підписали домовленості, покликані розблокувати експорт зерна через Чорне море


Фото: зала, де відбулось підписання угод щодо зерна, Стамбул, Туреччина 22 липня, 2022 року. REUTERS/Уміт Бекташ
Фото: зала, де відбулось підписання угод щодо зерна, Стамбул, Туреччина 22 липня, 2022 року. REUTERS/Уміт Бекташ

Росія та Україна підписали окремі домовленості з ООН та Туреччиною, які, за очікуваннями, мають розблокувати експорт українського зерна через Чорне море.

"Маяком надії" назвав домовленість генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.

"Це безпрецедентна угода між двома сторонами кровопролитного конфлікту, але цей конфлікт триває і люди гинуть щодня і щодня тривають бої. - заявив Гутерріш на церемонії підписання. - Сьогодні яскраво сяє маяк надії над Чорним морем, завдяки спільним зусиллям багатьох. В цей час випробувань, нехай цей маяк веде до зменшення людських страждань і досягнення миру".

Гутерріш підписав домовленості від імені ООН. З українського боку угоду підписав Міністр інфраструктури Олександр Кубраков.

Генсек ООН оголосив про створення спільного координаційнго центру щодо втілення угоди. Очікується, що Туреччина інспектуватиме кораблі, щоб пересвідчитись, що на них немає зброї.

Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк, перед підписанням домовленості заявив у дописі в Twitter, що угода не передбачає "супроводу транспорту російськими кораблями та присутності російських представників у наших портах".

"У разі провокацій — негайна військова відповідь. Усі перевірки транспортних кораблів здійснюватимуться спільними групами в турецьких водах у разі виникнення такої потреби", - додав він.

США висловлювали підтримку зусиль ООН та Туреччини із напрацювання дипломатичного рішення щодо експорту зерна. Про це цього тижня заявляли американські посадовці, включаючи адміністраторку USAID Саманту Пауер та речника Держдепу Неда Прайса.

Блокування вивезення зерна в міжнародній спільноті називають серед основних причин зростання цін на продовольство в світі а також збільшення загрози голоду.

"Зростання цін на продовольство впливає не лише на країни регіону, але і на віддалені країни", - заявив 19 липня Нед Прайс.

Він вказав на випалення та руйнування полів пшениці, напади на елеватори, переслідування українських фермерів і "можливо: найбільш гостре питання - блокування українських чорноморських портів".

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG