Спеціальні потреби

Ядерники CERN зупиняють співпрацю з Росією та Білоруссю


Фото: магніти колайдера CERN поблизу Женеви, Швейцарія, 2007 рік REUTERS/Деніс Балібус (FRANCE) 
Фото: магніти колайдера CERN поблизу Женеви, Швейцарія, 2007 рік REUTERS/Деніс Балібус (FRANCE) 

Наукова лабораторія, де знаходиться найбільший в світі прискорювач атомних частинок, заявила, що планує припинити будь-яку співпрацю з Росією та Білоруссю через їхню роль у війні в Україні.

Про повідомили в п’ятницю, на наступний день після прийняття рішення керуючою радою CERN.

У березні CERN призупинив співпрацю з двома країнами через війну Росії в Україні, під час якої російські війська пройшли через Білорусь для забезпечення вторгнення в Україну 24 лютого.

«Вчорашнє рішення ради підтверджує рішучий осуд вторгнення в Україну Російської Федерації за сприяння Білорусі, залишаючи при цьому двері для продовження наукової співпраці, якщо умови дозволять у майбутньому», – заявила генеральний директор CERN Фабіола Джанотті.

Наукова організація повідомила, що рада "має намір розірвати" угоди CERN про співпрацю з Білоруссю та Росією, коли вони закінчаться, відповідно, у червні та грудні 2024 року. CERN заявив, що буде стежити за розвитком подій в Україні та залишається готовим вжити додаткових кроків, якщо це буде доцільно.

Такі угоди зазвичай діють п’ять років і поновлюються, якщо одна або обидві сторони не повідомили про намір їх розірвати заздалегідь.

Для CERN, Європейської організації ядерних досліджень, це рішення далось нелегко, тому що майже 7% з приблизно 18 000 її дослідників з усього світу були пов’язані з російськими установами до початку війни.

Оголошення надійшло в час, коли Великий адронний колайдер CERN, найбільший і найпотужніший у світі прискорювач частинок, готується до третього запуску, який має відбутись цього літа.

Машина прискорює частинки через підземне 27-кілометрове кільце надпровідних магнітів у Женеві та навколо неї, і записує дані, які можуть допомогти розгадати такі таємниці, як темна матерія або стандартна модель фізики елементарних частинок. Російські вчені брали участь у плануванні багатьох експериментів.

XS
SM
MD
LG