Спеціальні потреби

Про проведення посівної та загрозу продовольчої кризи в Україні - агрокомпанії


Архівне фото, 2020 рік, Україна
Архівне фото, 2020 рік, Україна

Війна Росії проти України загрожує погіршити проблему голоду в світі, адже 30% експорту пшениці припадає на Україну та Росію. Саме з України продовольча програма ООН минулого року закупила більше половини своїх поставок для нужденних. В ООН заявляють – війну в Україні треба зупинити негайно, щоб не допустити погіршення голоду в країнах, що потерпають від конфліктів, таких як Ємен інші.

"Зупинити війну в Україні зараз", - закликав Мартін Гріффітс, заступник генсекретаря ООН з гуманітарних питань цього тижня під час засідання присвяченого продовольчій кризі в найбідніших країнах світу. "Це найбільш важливе завдання, бо ця війна має вплив другого і третього ступеню на новий врожай, нову посівну. Україна – це житниця", - додав він. Попри небачені виклики, агровиробники готуються до посівної. Голова міжнародного агрохолиднга «МХП» говорить – провести посівну можливо

"Це сьогодні технічно можливо, якщо ситуація не змінюватиметься, - говорить Річ. - У нашому випадку – лише близько 15000 з 360000– під впливом окупаційних сил. Нам пощастило, що у нас все готово. Нам не потрібно щось закуповувати для культивації до врожаю пшениці... А от малим і середнім фермерам необхідний робочий капітал. Надзвичайно важливо, щоб уряд допоміг... Однозначно є проблеми логістики. Величезне питання – наявність добрив. У всьому світі зростають ціни".

Україна не зможе провести посівну в звичному обсязі, говорить Алекс Ліссітса з ІМК.

"Війна почалася 24 лютого, а це якраз період підготовки до посівних робіт на всій території України... Очевидно, що Україна цього року не зможе відсіятися в тому обсязі, забезпечити проведення весняно-польових робіт в тих масштабах, яких ми зробили зазвичай", - додає Ліссітса.

Аграрії погоджуються – існують значні проблеми з постачанням палива, є проблеми з логістикою є проблеми з постачанням засобів захисту рослин

Значний фактор для посівної – безпека фермерів, говорить Алекс Ліссітса.

"Мої сільськогосподарські підприємства, де я є генеральним директором, знаходяться на Чернігівщині та Сумщині, - говорить Ліссітса, - і відповідно ми зараз не можемо дозволити нашим працівникам їхати на наші бази, адже це є досить небезпечно. Російські солдати ведуть себе по українських селах досить брутально. За великим рахунком розстрілюють не запитуючи і не визначаючи чому людина виїхала на дорогу. Очевидно, мета це залякати жителів, щоб вони не партизанили і не чинили перепони". Ліссітса вказує на жертви серед селян.

Чи очікує на Україну продовольча криза?

"І так і ні", - відповів на питання про загрозу продовольчої кризи для України Джон Річ. "Прямо зараз у нас справді є криза в регіонах, де були килимові бомбардування. «МХП» перетворилась з торговельного підприємства-експортера на єдину компанію, що залишилась виробником м’яса птиці. Ми єдині, хто залишився в плані виробництва та розподілу".

Про те, що "система доставки продуктів харчування розвалюється, а переміщення товарів уповільнене через небезпеку і застереження водіїв", заявив у п’ятницю і координатор Світової продовольчої програми з України Якоб Керн у п’ятницю.

Україна забезпечена продуктами харчування, в першу чергу зерновими та олійними, говорить Ліссітса. "Як ми пам'ятаємо Україна зібрала минулого року рекордний врожай олійних та зернових більше ніж 106 мільйонів тонн, - говорить він. - Ми не встигли його ще і відвантажитиі експортувати... Україна забезпечена більше ніж на 10 років олією, яка в нас є на складах, більше ніж 3 млн тонн. У нас величезна кількість ще кукурудзи нас є, пшениця в нас є, цукор на два роки. Тому Україна буде забезпечена навіть незважаючи на те що ми зможемо провести весняно-польові в повному обсязі проблеми будуть скоріше для світу".

Від українського зерна залежать країни Близького Сходу та Північної Африки, але навіть за успішної посівної, експорт - під питанням через напругу в Чорному морі

Щоб і надалі бути житницею світу, Україна повинна мати контроль над портами, говорять аграрії.

"На сьогоднішній день Україна експортує в основному всю свою продукцію шляхом водним більшості випадків через Одесу Миколаїв або Маріуполь тому якщо це все зерно залишиться зараз в Україні і не можна буде експортувати його водяним шляхом або морським шляхом, а треба буде перекладати це на залізницю, то звісно це буде колапс, адже українська залізниця не готова до цього".

Річ же вважає – залізниця може відіграти вагому роль в перевезеннях. Ліссітса заперечує - українська залізниця не готова ні технічно, ні в плані забезпечення людьми вагонами локомотивами, також, вказує він, залізничні колії Україні та в Європі різняться.

"Треба перемога, нам треба збереження наших портових потужностей нам треба збереження наших морських каналів збуту нашої продукції інакше ми на жаль не зможемо бути гравцем на світовому ринку", - вказує Ліссітса.

Замінити поставки зерна з Чорноморського регіону дуже важко – запаси зерна в світі на низькому рівні. Світові, який щойно вийшов із кризи спричиненої ковідом, загрожує нова продовольча криза через війну Росії проти України, зауважують аграрії.

  • 16x9 Image

    Оксана Бедратенко

    Веб-редакторка, журналістка, економічна оглядачка Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми міжнародних санкцій, економіки воєнного часу, світові тенденції на ринках нафти та газу, новини фінансової сфери. Пояснюю просто складні теми міжнародних відносин, економіки США, України та світу, як в розлогих статтях, так і в коротких графічних відео.

Відео - найголовніше

Мистецтво про непереможну силу жінки. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:27 0:00
XS
SM
MD
LG