Спеціальні потреби

Актуально

ООН звітує про ситуацію з біженцями на кордонах у сусідніх з Україною країнах 

Українські біженці у містечку Медика, Польща. 1 березня 2022 року 

За останні 6 днів війни з України в сусідні країни виїхали близько 660 тисяч біженців. Це офіційні урядові дані, які зібрала Агенція Верховного комісара ООН з питань біженців УВКБ ООН.

Речниця агенції Шабіа Манту заявила: “Ми посилюємо наші операції, терміново надсилаємо більше ресурсів, персоналу та предметів допомоги для розгортання в регіоні, готуємось за потреби надавати грошову допомогу за допомогою карток”.

Під час брифінгу у Женеві вона також повідомила, що ситуація з українськими біженцями може стати “найбільшою кризою біженців” у Європі за останнє століття.

“УВКБ ООН наразі мобілізує ресурси, щоб допомогти якомога швидше та ефективніше”, - сказала речниця агенції.

За її словами, УВКБ ООН вітає рішення сусідніх з Україною країн відкрити кордони для українців, що шукають притулку.

“Найбільше виїхали в Польщу, Угорщину, Румунію, Словаччину. … Нам також відомо, що значна кількість людей переїхали до Росії”, - повідомила Шабіа Манту.

За її словами, відповідальність за реєстрацію, прийняття і захист біженців беруть на себе представники влади приймаючих країн. Агенція також регулярно надає інформацію про ситуацію з біженцями по країнах.

Польща

Черга українських біженців на кордоні з Польщею. м. Медика, 28 лютого 2022 року
Черга українських біженців на кордоні з Польщею. м. Медика, 28 лютого 2022 року

Кілометрові черги на кордоні з українського боку, здебільшого жінки та діти з різних регіонів України. Люди розповідають, що змушені були чекати в чергах до 60 годин. На вулиці дуже холодно. Агенція ООН співпрацює з партнерами в Україні та Польщі, щоб забезпечити цих людей необхідною допомогою.

Біженці, які мають кошти, знаходять собі місце для проживання. Інших приймають місцеві громади, які відкрили свої будинки для біженців, або приймають людей у притулки.

УВКБ ООН надає новоприбулим біженцям інформацію та юридичні послуги через свого юридичного партнера у Польщі.

Угорщина

Представники УВКБ ООН присутні на кордоні, оцінюють кількість біженців, готове збільшити оперативну підтримку уряду. Біженці прибувають постійно, час очікування кордоні різний.

Допомогу забезпечують муніципальні гуманітарні організації та члени громади.

Румунія

Діти з України - у готелі-притулку міста Серет, Румунія. 26 лютого, 2022 року
Діти з України - у готелі-притулку міста Серет, Румунія. 26 лютого, 2022 року

Щоб потрапити у Румунію, люди стоять у чергах до 20 годин. Місцева влада забезпечує розміщення новоприбулих та транспорт. Людей здебільшого селять у спеціально створені центри прийому.

Щедро допомагають місцеві громади, приватні компанії сплачують готелі.

УВКБ ООН входить до робочої групи румунського уряду, яка координує потреби біженців та їх підтримку. Для біженців існує гаряча телефонна лінія та допомога онлайн. Через партнерів агенція ООН надає біженцям інформацію щодо процедури оформлення біженства, юридичні консультації та психологічну підтримку.

Молдова

Через небезпечну ситуацію та затори, на подолання 60-ти кілометрів траси від Одеси до кордону з Молдовою все ще необхідно принаймні 24 години.

Українські біженці - в дорозі до кордону з Молдовою, поблизу пункту пропуску Маяки-Удобне, 26 лютого, 2022 року
Українські біженці - в дорозі до кордону з Молдовою, поблизу пункту пропуску Маяки-Удобне, 26 лютого, 2022 року

Новоприбулих біженців розміщують у пунктах тимчасового перебування, після того їх транспортують у подальші місця проживання. Деякі біженці знаходять самостійно житло, частину людей приймають місцеві громади.

Тут 2 березня очікують літак із додатковими припасами з Дубаї. Представники ООН надають біженцям покривала/ковдри, спальні мішки, товари особистої гігієни, забезпечують інформаційною та юридичною підтримкою.

Словаччина

На кордоні з Україною має 5 пунктів пропуску. Чотири з них представники ООН регулярно відвідують. Кількість біженців у Словаччині нижча, ніж в інших країнах, уряд напередодні змінив законодавство, щоб пришвидшити процедуру надання людям притулку.

Фінансову та матеріальну допомогу забезпечують місцеві громади, вони надають біженцям харчі, продукти гігієни, безкоштовний транспорт, місце проживання.

Місцеві муніципалітети працюють над створення притулків.

На Твітер-сторінці ООН мовиться: "Люди прибувають у сусідні країни дуже втомлені від "виснажливої дороги до безпеки".

Україна

УВКБ ООН у міру можливості та рівня безпеки намагається продовжувати надсилати в Україну допомогу. Партнери агенції в Україні працюють із внутрішньо переміщеними особами, намагаються знайти їм безпечне житло та оцінити потреби гуманітарного характеру.

“УВКБ ООН готується надавати допомогу внутрішньо переміщеним особам у західній Україні, де легший гуманітарний доступ. Зміцнює загальнонаціональні гарячі лінії для надання важливої інформації щодо захисту переміщеним цивільним особам”, - мовиться у заяві речниці Управління Верховного комісара ООН з питань біженців.

Репортаж з українсько-польського кордону. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:46 0:00

Всі новини дня

Британський міністр оборони Шаппс у Києві наголошує на подальшій допомозі Україні

Переговори британської делегації у Києві 28 вересня 2023 р.

Нещодавно призначений міністр оборони Великої Британії Ґрант Шаппс 28 вересня перебував у Києві, де провідною темою переговорів назвали подальшу підтримку України у війні проти російської агресії.

В делегації з Лондона був також чільний британський командувач адмірал Тоні Радакін, який згідно з офіційним повідомленням сказав, що на зустрічах «обговорювали нові зобов’язання щодо військової допомоги, які були заявлені минулого тижня в Рамштайні».

Президент Володимир Зеленський на переговорах окремо згадав потреби протиповітряної оборони на тлі припущень, що Росія може, як і минулої зими, у наступні місяці посилити бомбардування цивільної інфраструктури зокрема енергетичних об’єктів.

«Зосереджуємося на протиповітряній обороні, артилерії і антидронних системах. Зима наближається, але ми готові», - написано сьогодні в мережі Х від імені нового українського міністра оборони Рустема Умерова, який також брав участь у переговорах з британською делегацією.

Українські посадовці наголосили на вдячності Великій Британії, яка стала одним з найпомітніших голосів у широкій міжнародній підтримці України.

Ще під час приготувань Росії до відкритого вторгнення 2022 року британці надали українцям протитанкове озброєння, а згодом ракетну артилерію тощо.

Згодом Британія першою вирішила постачати українській армії сучасні важкі танки західного виробництва і далекобійні крилаті ракети.

Можливий шатдаун у США — що це означає для України? Відео

Можливий шатдаун у США — що це означає для України? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:08 0:00

Вашингтон — на порозі потенційного шатдауну. Напередодні Сенат проголосував за механізм затвердження проєкту короткострокової бюджетної резолюції на 45 днів, в якій передбачені й 6$ млрд на допомогу Україні.

Розпочалися другі дебати претендентів від республіканців на виборах 2024 року. Відео

Участь у цьому раунді дебатів претендентів від республіканців на президентських виборах 2024 року візьмуть сім кандидатів, які змогли виконати кваліфікаційні вимоги. Колишній президент США Дональд Трамп участі у цих дебатах, як і в перших, брати не буде.

“У нас ще багато роботи” — заступник міністра оборони США про нарощення військового виробництва

Заступник міністра оборони США із питань закупівель Вільям Лаплант: зараз оборонний бюджет Сполучених Штатів удвічі нижчий, ніж в часи Холодної війни.

Через російську війну проти України Сполучені Штати наростили власне виробництво боєприпасів, однак воно все ще на недостатньому рівні. Про це розповів заступник міністра оборони США із питань закупівель Вільям Лаплант на панельній дискусії центру СSIS.

За його словами, зараз оборонний бюджет Сполучених Штатів удвічі нижчий, ніж в часи Холодної війни.

“Люди, які пам’ятають старі добрі часи — згадайте 1987 рік. Тоді наш оборонний бюджет становив приблизно 6-7% ВВП. Це вдвічі більше, ніж наш оборонний бюджет зараз. Сьогодні нам би довелося додати приблизно 2 трильйони доларів, щоб мати те, що ми мали в 1987 році. Після падіння Берлінської стіни в нас цього немає”, — сказав Вільям Лаплант.

Люди, які пам’ятають старі добрі часи — згадайте 1987 рік. Тоді наш оборонний бюджет становив приблизно 6-7% ВВП. Це вдвічі більше, ніж наш оборонний бюджет зараз.
Заступник міністра оборони США із питань закупівель Вільям Лаплант

Посадовець додав, що Сполучені Штати витратили багато на війни, але не на закупівельні програми. За його словами, зараз американське військове виробництво перебуває на мінімальному необхідному рівні.

“На чому я наголошую останні півтора року: що справді важливо — це виробництво. Бо якщо ви не запустите виробництво, ви не відчуєте масштабу, у вас не буде ланцюга постачання", – заявив заступник міністра оборони США.

Він наголосив, що зараз в Америці «мінімальний необхідний обсяг виробництва» і, можливо, «в деяких випадках навіть нижчий».

За словами заступника міністра оборони США, протягом останніх півтора року виробництво деяких видів зброї почало зростати "через боєприпаси для України, але у нас ще багато роботи".

За словами Лапланта, після Холодної війни у США склалась тенденція, коли після криз військове виробництво нарощувалось, однак за декілька років через відсутність активної потреби його обсяги знову падали. Так було у випадку війни в Перській затоці, після терактів 11 вересня чи після запуску операції “Непохитна рішучість” проти Ісламської держави. Нинішнім викликом стала російська війна проти України.

Вільям Лаплант зазначив, що американській індустрії довелося багато працювати, щоб налагодити виробництво для України та для поповнення власних запасів. Це торкнулось зокрема артилерійських снарядів 155-мм калібру, «стінгерів», «джавелінів», певною мірою ракет для комплексу Patriot.

“Ви бачили цифри для 155-міліметрових снарядів — ми подвоїли виробництво тільки за останні шість місяців. І ми досягнемо позначки в 100 тисяч снарядів на місяць приблизно через півтора року. Ситуація зі стінгерами, «джавелінами» та іншим також досить гарна — тож ми працюємо”, — додав Вільям Лаплант.

«Прихилити до себе людей». Дипломатія образів першої леді у США

Олену Зеленську зустрічають перед Білим домом. AP Photo/Susan Walsh

До американців українська перша леді зверталася під час візиту не лише з промовами, але й мовою своїх образів. Всього за 4 дні у Сполучених Штатах Олена Зеленська з’явилася у 8-ми різних образах.

Такі виходи вже давно вважають модною дипломатією та невербальним способом спілкування зі світом. Які сигнали хотіла послати Олена Зеленська і які вбрання вона для цього обрала? Розбираємо головні образи разом з експерткою з дипломатичного протоколу Наталією Адаменко.

Стримана двійка з накладними кишенями у відтінках хакі — кольорі, в якому ходить з початку широкомасштабної агресії її чоловік, — у такому образі перша леді України прилетіла до США. І вже в цьому вбранні є символізм, каже Наталія Адаменко:

“Цим кежуал-мілітарі стилем, що обрала пані Зеленська, вона сказала: вона тільки що з країни, де іде війна. І вона буде говорити про те, що відбувається”.

Перша леді демонструвала публіці, що вона — українка і коли отримувала нагороду за громадянське лідерство від родини Клінтонів. Зеленська була в чорних штанах-палаццо та шовковій блузі молочного відтінку з рукавами фасону “єпископ”.

Зеленська отримує нагороду за громадянське лідерство від родини Клінтонів. AP /Julia Nikhinson
Зеленська отримує нагороду за громадянське лідерство від родини Клінтонів. AP /Julia Nikhinson

“Темний низ і світлий верх — 100% образ, який вражає діловим стилем і він святковий. Єпископські рукави мені нагадують нашу вишиванку. І це теж говорить про те, що пані Зеленська не забуває ніколи, що вона українка, дружина президента України й водночас ділова жінка”.

Важливий захід — ще стриманіший образ. На саміті Генасамблеї ООН перша леді в — чорному піджаку з білим облямуванням. Адаменко погоджується з думкою, що побутує в мережі, що ця смужка символізує прагнення та надії українського народу у найтемніші часи.

Олена Зеленська на Генасамблеї ООН. REUTERS/Brendan McDermid
Олена Зеленська на Генасамблеї ООН. REUTERS/Brendan McDermid

“Це як промінь надії на те, що так, чорна смуга закінчується в житті, починається біла смуга, але у вас надія, що ви дасте нам змогу скоріше відчути цей білий колір в нашому житті”, - інтерпретує Адаменко.

Олена та Володимир Зеленські в Пентагоні. AP Photo/Andrew Harnik
Олена та Володимир Зеленські в Пентагоні. AP Photo/Andrew Harnik

Суцільний чорний костюм Зеленська обрала для візиту до Пентагону. Таке вбрання — наче шана пам’яті загиблим унаслідок катастрофи 11 вересня 2001 р. у США, каже експертка з диппротоколу Наталія Адаменко.

До слова, цей же образ дружина українського президента згодом одягне й для візиту з канадським прем’єр-міністром Джастіном Трюдо. Але завдяки розпущеному волоссю наряд має зовсім інший настрій — каже вона.

Олена Зеленська на зустрічі з Джастіном Трюдо. UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / AFP
Олена Зеленська на зустрічі з Джастіном Трюдо. UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / AFP

"Трюдо — це Трюдо. Ви ж знаєте, що він може до класичного костюма надіти червоненькі шкарпеточки. Він такий трішки бунтар. Тому можна й розпущене волосся. Це не Пентагон, це Джастін Трюдо. Але не скажу, що він порушує дрес-код. І пані Зеленська цим рухом не порушила правила поведінки. Вона підкреслила, мабуть, дружні стосунки, менш ділові”.

“Натомість візит до подружжя Байденів мав вже не такий офіційний присмак. Тому бути у чомусь такому 100% діловому або підкреслено-стриманому немає сенсу, — каже Наталія Адаменко, — Олена підкреслила те, що вона — дружина президента України цією брошкою зі справжніми контурами нашої країни”.

Олена та Володимир Зеленські виступають перед американськими посадовцями та українською діаспорою. Brendan Smialowski / AFP
Олена та Володимир Зеленські виступають перед американськими посадовцями та українською діаспорою. Brendan Smialowski / AFP

А на зустріч із представниками української громади та американськими політиками, а перед тим — зі студентами університету Джорджтауну — Зеленська прийшла у вишиванці та чорних штанах. Адаменко говорить — цей образ поза будь-якою критикою.

"Студенти — це такий народ, до яких, мабуть, в чому ти не прийшов, вони завжди тебе будуть, мабуть, критикувати. Тому пані Зеленська обрала просто чорні штани, які носять усі, а вишиванка — це я. Я — українка. А національний одяг критикувати дуже складно. Вона молодець, вона знає шлях справжній до будь-якої аудиторії.”

Варто відзначити й манікюр першої леді — важко сказати, чи нафарбовані у неї нігті, чи ні. Відтак одразу стає зрозуміло: її вигляд — за усіма стандартами протоколу, запевняє Наталія Адаменко.

Олена та Володимир Зеленські в будівлі Національного архіву. REUTERS/Evelyn Hockstein
Олена та Володимир Зеленські в будівлі Національного архіву. REUTERS/Evelyn Hockstein

“Жінкам такого статусу не можна мати яскравий манікюр. Це прописане й непрописане правило. Тільки нюдовий. І не дуже довгі нігті. Це норма для жінки, яка посідає особливе місце у світі”.

Традиційно, кожен образ першої леді — від українських дизайнерів, що є обов’язковим в теперішній час, каже фахівчиня з диппротоколу.

"Вона презентує нашу державу. Вона - візитна картка свого чоловіка і нашої держави. І якщо вона б з'явилася в бренді від Armani, цього б ніхто не зрозумів”.

Мінімалізм, пастельні кольори та мінімум прикрас неначе символізують важливість м’якої сили інституту перших леді, каже фахівчиня.

“Одягом, невербальним методом спілкування, Олена багато чого розповіла. І про себе, і про нашу країну. І дійсно зробила все задля того, щоб досягнути мети. А знаєте, яка єдина мета правил поведінки? Прихилити до себе людей. І пані Олена правильно зробила одягом все, щоб прихилити до себе ООН, студентів, подружжя Байденів, Гілларі Клінтон — усіх.”

Більше

Відео - найголовніше

Можливий шатдаун у США — що це означає для України? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:08 0:00
XS
SM
MD
LG