Спеціальні потреби

США: 11 сенаторів-республіканців вирішили ще раз спробувати оскаржити перемогу Байдена


У США група сенаторів-республіканців, чинних і обраних на виборах у листопаді 2020 року, заявила, що оскаржить обрання Джо Байдена на посаду президента США, коли наступного тижня Конгрес буде формально затверджувати результат голосування членів колегії виборників.

Цей крок вважають за символічний і такий, що на практиці не має шансу перешкодити затвердженню і приходу Байдена до влади 20 січня.

Як заявили ці 11 республіканців на чолі з Тедом Крузом (від штату Техас) 2 січня, «твердження про шахрайства й порушення на виборах 2020 року перевищили все, що було в нашому житті». Як і в попередніх схожих спробах поставити під сумнів перемогу Байдена, ніяких доказів своїм словам вони не навели.

За їхніми словами, коли Конгрес 6 січня збереться для формального затвердження перемоги Байдена, вони будуть вимагати створення спеціальної комісії, яка, на їхню думку, мала б здійснити «термінову 10-денну перевірку» результатів голосування.

Чинний президент Дональд Трамп, який опівдні 20 січня залишить посаду, досі відмовляється визнавати поразку і продовжує твердити про свою нібито «велетенську перемогу».

Дональд Трамп, цитуючи повідомлення про намагання 11 сенаторів на чолі з Крузом поставити під сумнів перемогу Байдена, у себе в Твіттері написав: «Намагання вкрасти перемогу з величезним відривом (мається на увазі гадану «перемогу Трампа» – ред.). Цього не можна допустити!» Твіттер написав застереження: «Виборчі посадовці підтвердили Джо Байдена як переможця президентських виборів у США».

Якщо заперечення групи республіканців підтримає принаймні один законодавець в Сенаті та один законодавець в Палаті представників, в обох палатах будуть проведені дебати, які триватимуть до двох годин. Після чого законодавці проведуть голосування. Для підтримки заперечення потрібна більшість голосів в обох палатах.

Лідер більшості в Сенаті республіканець Мітч Макконнелл публічно не прокоментував рішення групи республіканців голосувати проти результатів виборів у середу. Втім, під час конференц звязку з сенаторами-республіканцями минулого місяця він закликав їх не голосувати проти, попередивши, що це не змінить результатів виборів.

Цей намір групи республіканців викликав критику з боку демократів. Так, сенаторка-республіканка Еймі Клобучар назвала цей крок недемократичним та антиамериканським. «…але на щастя ця спроба провалиться. В кінці кінців демократія переможе».

Відповідно до процедури президентських виборів у США, раніше всі штати підрахували голоси виборців і затвердили перемогу в них того чи іншого кандидата. Трамп і його прихильники подавали вже чимало позовів до судів різних інстанцій у намаганні поставити під сумнів ці результати, твердячи про нібито масові порушення під час голосування й підрахунку голосів, але жодного разу не подавши доказів. Юристи Трампа програли майже всі позови, деякі з них були відхилені судами. Міністерство юстиції США також не виявило доказів якихсь фальсифікацій чи порушень, які могли б вплинути на результат виборів. Урім того, низка перерахунків голосів, яких домоглися прихильники Трампа в штатах чи округах, які вони вважали суперечливими, підтвердила перемогу в них Байдена.

Відтак штати призначили членів колегії виборників, які за заведеною в США системою далі проголосували власне за обрання президента. Жоден із виборників не пішов всупереч вказівці свого штату, як то іноді трапляється, і Байден отримав 306 голосів виборників (за мінімально необхідних для перемоги 270), а Трамп 232 голоси.

Далі, за процедурою, 6 січня на спільному засіданні обох палат Конгресу результати голосів виборників від кожного штату зачитує чинний віце-президент США, а законодавці формально затверджують їх.

Інавгурація обраного президента США, за Конституцією, відбувається опівдні 20 січня.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG