Спеціальні потреби

НАСА готує підґрунтя для колонізації Марса


Напередодні на віддаленому гавайському острові завершився критично важливий для освоєння Марса експеримент. Впродовж року шестеро волонтерів під егідою Гавайського Університету досліджували, який вплив матиме тривала космічна ізоляція на людей. Дослідники були позбавлені фактично усіх земних благ. Доступ до води був обмежений, їжа – переважно космічна, спілкування із рідними – зведене до мінімуму.

Схили вулкану Мауна Лоа на Гавяах, де і встановили муляж космічної станції, і справді схожі на поверхню Марса. Тут шестеро дослідників-незнайомців провели рік свого життя під наглядом камер. Харчувались волонтери консервами і порошками, із зовнішнім світом контактували через інтернет – максимум 20 хвилин на день. Мета проекту Гавайського університету HI-SEAS – дізнатися, який вплив матиме тривала ізоляція у далекому космосі на людей.

«Це дослідження Гавайського Університету – критично важливе для розуміння того, як варто підбирати команди, як люди насправді працюватимуть разом у різних місіях, це все – про важливість людського фактору у космічній подорожі чи колонізації», - пояснює член команди Трістан Бессінгвейт.

Раз на тиждень дослідникам дозволяли пройти поверхнею імітованого Марса у скафандрах. І попри те, що експеримент був більше соціальним, волонтери проводили й інші дослідження.

«Ми показали, що це працює. Із землі, яка здається сухою, дійсно можна дістати воду. Тобто мається на увазі, що і на Марсі це б працювало, воду можна було б дістати за допомогою маленької парникової конструкції», - говорить член команди Крістіан Хайніке.

Чинний експеримент був найтривалішим за всі часи. У НАСА пояснюють: перша людська місія на Марс триватиме довше, ніж звичайна космічна подорож. Астронавти змушені будуть провести там від одного до трьох років. Учасники проекту кажуть: це можливо.

Проект HI-SEAS – підготовча частина плану NASA з колонізації Марсу. Відправити людей на Червону планету американці планують у 2030-х.

Більш амбітні плани – у приватного проекту MarsOne. Голландська організація обіцяє, що вже у 2026-ому четверо землян справлять новосілля на червоній планеті. Глобальний процес відбору астронавтів розпочався чотири роки тому. Нині фіналістів лишилось сто. 28-річний інженер з України Сергій – серед тих, хто має шанс врешті отримати квиток до Марсу, щоправда, в один бік.

Нині НАСА шукає волонтерів для дослідницької земної місії на 2017-тий та 18-тий роки. Заявки можна подавати до 5 вересня через вебсайт Гавайського університету.

  • 16x9 Image

    Юлія Ярмоленко

    Кореспондентка Голосу Америки в Білому домі. Ведуча програм ЧасTime і Брифінг. Приєдналася до команди 2015-го. Спеціалізується на американсько-українських відносинах, зовнішній та внутрішній політиці США. Висвітлює президентські вибори у США з 2016-го року. До Вашингтона, працювала журналісткою-міжнародницею у новинах на ICTV. Випускниця Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Народилася в Києві.

    Коли випадає нагода відімкнутися від новин, – читає книжки, подорожує, і пробує виростити буряки, інжир і гострий перець на вашингтонському балконі. 

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG