Спеціальні потреби

Український ВВП почав рости після стрімкого падіння – Світовий банк


Світовий банк погіршив річний прогноз щодо України, але побачив стабілізацію економіки і ознаки зростання в останні місяці

Київ – Світовий банк дещо погіршив свій попередній прогноз щодо української економіки: на думку аналітиків банку, падіння на початку року виявилося більшим за їхні очікування через ескалацію конфлікту на Донбасі. Водночас у Світовому банку побачили фінансову стабілізацію в державі та ознаки зростання, яке може розпочатися в наступному році, за умови реформ та відносної стабільності на фронті. На думку інших експертів, лише стабілізації наповнення бюджету та курсу гривні замало, відтак говорити про зростання ВВП – наразі передчасно.

Цього року валовий внутрішній продукт України скоротиться на 12%, експорт впаде майже на 20%, а державний борг перевищить 90% ВВП – ідеться в оновленому прогнозі Світового банку. Ці показники дещо погіршилися у порівнянні з попередніми прогнозами, зокрема і через збитки, завдані українсько-російським конфліктом, пояснює економіст Світового банку в Україні Анастасія Головач.

Водночас, Світовий банк побачив в Україні фінансову стабілізацію та тенденцію до зростання економіки, яка позначиться на ВВП вже наступного року, заявила Анастасія Головач журналістам.

«За результатами першого півріччя ВВП України знизився на 16% (у порівнянні з першим півріччям минулого року), спад спостерігався в усіх секторах. Найбільше знизилася промисловість – на 20,5%. Ескалація конфлікту на промислово розвиненому сході держави викликала зниження виробництва на решті підприємств і дезорганізацію постачання і збуту. Однак стрімке падіння на сході компенсували досить позитивні показники у центральних і західних регіонах. Але статистика вказує на перші ознаки оздоровлення ситуації: в третьому кварталі падіння сповільнилося».

У прогнозі Світового банку очікують, що в наступному році український експорт, який нині скорочується, виросте на 6%, державний борг зменшиться на 5% ВВП, а інфляція, що цього року має сягнути 42%, в наступному році скоротиться удвічі.

Український ВВП впав на 16%, а потім виріс на 1%

Економіст констатує, що в Україну починають поступово повертатися інвестиції, відтік яких не припинявся у попередні кілька років. Більш того, у липні-вересні українська економіка показала невелике зростання, якщо порівнювати з падінням попередніх місяців, пояснює Анастасія Головач.

«Порівняно з попереднім кварталом та з урахуванням сезонного фактору в третьому кварталі ВВП виріс приблизно на 1%», – повідомила економіст.

Днями Національний банк також повідомив, що реальний ВВП України в третьому кварталі поточного року порівняно з попереднім кварталом виріс на 1%.

Чимяо Фан

Фінансова стабільність в Україні свідчить про те, що уряд працює у правильному напрямку, оптимізуючи фінансову та податкову систему, зазначив директор Світового банку в Україні, Білорусі та Молдові Чимяо Фан. Але він уточнив, що нинішня стабільність є крихкою, і може зруйнуватися або через загострення українсько-російського конфлікту, або в разі зволікання українських посадовців із реформами.

«Українські урядовці взялися до дуже важливих реформ, покликаних стабілізувати ситуацію та змінити українську економіку. І в багатьох випадках стабілізація завдячує саме цим реформам. Однак подальший розвиток подій надзвичайно залежить від того, чи продовжить уряд макроекономічні та структурні реформи».

Чимяо Фан уточнює: за прогнозами Світового банку, у 2016 році українська економіка покаже зростання на один відсоток, ще через рік – на два. За його словами, ці темпи можуть бути й вищими, якщо уряд продовжить реформувати енергетику (зменшувати збитки «Нафтогазу» і дбати про енергоефективність), виводитиме бізнес із тіні за допомогою оптимізації податків, але при цьому знайде можливість компенсувати зменшення податкових надходжень до бюджету, щоб не допустити затримки пенсій та невиплати зовнішніх боргів.

Володимир Лановий

В Україні відбувається фінансова стабілізація, саме її ознаки побачили західні донори, пояснює Радіо Свобода економіст, колишній міністр економіки Володимир Лановий. Але говорити про початок економічного зростання, на його думку, зарано, враховуючи несприятливу ситуацію на зовнішніх ринках та окремі прорахунки українського уряду.

«Світовий банк і МВФ називають успіхом певну фінансову стабільність, ознаки якої з’явилися в Україні. Але про зростання темпів виробництва говорити не варто: половина банків є банкрутами (частину з них вже оголосили такими) і збитки в реальному секторі економіки вчетверо вищі, ніж прибутки. Збиткове виробництво – не може залучати кредити і розвиватися. Навіть металургійні холдинги, які належать певним олігархам, фактично перебувають у стані дефолту», – зауважує Лановий.

Дог того ж, додає експерт, ситуацію ускладнює і те, що світові ринки переживають падіння, ціни знижуються зокрема й на зерно та іншу продукцію, яку експортує Україна.

У цих умовах Лановий вважає частину антикризових кроків влади помилковою. Так, він розкритикував те, що НБУ рекомендує банкам вдатися до збільшення капіталізації: за словами аналітика, доки банки не є прибутковими, вкладати в них додаткові кошти не достатньо. Це лише дасть змогу повернути вкладникам депозити, але не забезпечить ані кредитування економіки, ані потік нових вкладів, уточнює експерт.

Володимир Лановий вважає, що фінансова стабільність – це «хороше поле для подальшої копіткої праці», яка, на його думку, має полягати в реанімації ключових виробництв та галузей економіки, а не лише у реформування фінансового, енергетичного та податкового сектору, як радять у Світовому банку.

Передрук з "Радіо Свобода"

Дивіться також: («Голос Америки») Не допустити розміну Криму на Сирію закликав президент Естонії

Не допустити розміну Криму на Сирію закликав президент Естонії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:19 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG