Спеціальні потреби

Танки на Донбасі чітко видають російську присутність – звіт експертів


Росія безпосередньо координує воєнні дії сепаратистів на Донбасі, щоб дестабілізувати ситуацію в Україні і розділити її на частини. Про це йдеться у звіті американського центру «Інститут сучасної Росії» під назвою «Вторгнення під маскою: брудна війна Кремля в Україні», презентованому 17 вересня у Вашингтоні спільно з Атлантичною радою. У документі мовиться, що російські військові просуваються вглиб України, зводячи військові бази між Маріуполем і Донецьком і перетворюють тимчасові військові табори на кордоні між Україною та Росією на постійні бази для підготовки до вторгнення в Україну. Автори звіту наводять докази військової присутності Росії в Україні, презентують дані про російський «вантаж 200» і аналізують мотиви Кремля щодо ведення війни в Україні без оголошення.

«Без втручання Москви війни на Донбасі не було б», – йдеться у звіті «Вторгнення під маскою: брудна війна Кремля в Україні». Автори звіту проаналізували події в Україні з початку Євромайдану до останнього розвитку ситуації на Донбасі, найбільшу увагу приділивши присутності російської військової техніки і контингенту у зоні бойових дій.

Перші татки Т-64, які з’явилися на Донбасі, мали інший камуфляж та символи ідентифікації, ніж ті, що використовує українська арія, говорить один із авторів звіту Джеймс Міллер. Далі, зазначає він, там з’явилися танки Т-72 у комплектації, яку Збройні сили України не використовують. На Донбасі зафіксували модернізовану версію танків Т-72, вироблених у Росії, які вона ще нікуди не експортувала, наголошує він.

Т-72 були модернізованою версією, яку Україна ніколи не використовувала. А кілька з них мали комплектацію, яку Росія ще нікуди не експортувала
Джеймс Міллер

«Деякі з танків Т-72, які з’явилися у місці бойових дій, були модернізованою версією, яку Україна ніколи не використовувала. А кілька з них мали комплектацію, яку Росія ще нікуди не експортувала. Це є дуже чітким сигналом російського військового вторгнення», – зазначає Джеймс Міллер.

Лінія зіткнення охороняється російською армією, російськими військовими базами, російською зброєю
Джеймс Міллер

«Лінія зіткнення вздовж усіх позицій сепаратистів охороняється російською армією, російськими військовими базами, російською зброєю, якою, до речі, збивають безпілотники ОБСЄ», – наголошує Міллер.

У документі наводяться докази, що військова техніка і зброя надані сепаратистам Москвою, а Росія безпосередньо координує військові дії бойовиків для вторгнення в Україну, для чого і зводяться військові бази між Маріуполем і Донецьком.

«Вантаж 200» і посмертне нагородження

Автори звіту також звертають увагу на «вантаж 200», йдеться про російських військових, загиблих в Україні, яких таємно ховають і нагороджують посмертно, засекретивши всі обставини їхньої загибелі. Як доказв експерти наводять інформацію про загиблих росіян, зібрану зокрема російськими журналістами та правозахисниками.

Попри те, що Росія не визнає свою військову присутність, приховати це у 21-му столітті, у час новітніх технологій, практично неможливо, зазначає екс-посол США в Україні, а нині аналітик Вашингтонського інституту Брукінґса Стівен Пайфер, який також був на презентації звіту.

Є дуже багато доказів від пересічних українців та росіян, включаючи російських журналістів і солдат, які задокументували, що російські військові присутні на Донбасі
Стівен Пайфер

«Навіть якщо ви вирішите, що не довіряєте американським спецслужбам, не довіряєте НАТО, не довіряєте українській владі, то є дуже багато доказів від пересічних українців та від пересічних росіян, включаючи російських журналістів і солдат, які задокументували, що російські військові присутні на Донбасі», – зазначив Пайфер.

Бойові дії на Донбасі тривають від квітня 2014 року. За цей час, за даними ООН, там загинули понад 8 тисяч людей. Україна і Захід звинувачують Росію у підтримці проросійських сепаратистів на Донбасі. У НАТО неодноразово оприлюднювали докази присутності російської техніки і військового контингенту на території України. Але Москва всі звинувачення відкидає, заявляючи, що на Донбасі немає російських військових, але є «добровольці».

Передрук з "Радіо Свобода"

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG