Спеціальні потреби

Бойовики намагатимуться вихолостити мінський формат – експерт


Зустріч у Мінську не підтверджена, тоді як ситуація в зоні АТО загострюється.

Росія зацікавлена у розтягуванні воєнного конфлікту на сході України, бо їй не вдалося реалізувати першочерговий план – поділ України на кілька ворогуючих між собою частин. Таку думку в інтервʼю Радіо Свобода висловив експерт із безпекових питань Юрій Костюченко. На його думку, попри те, що переговори у Мінську малоефективні, їх треба проводити, бо будь-які перемови сприяють зменшенню напруги у зоні бойових дій. Водночас, як вважає експерт, зараз бойовики зацікавлені у згортанні мінського формату переговорів. Радіо Свобода зокрема запитало у Юрія Костюченка, у чому, на його думку, причина у загостренні ситуації у зоні АТО.

– Те, що вони хочуть захопити більше території – це зрозуміло. Але там є і великі стратегічні плани. Це і захоплення стратегічно важливих точок, і розширення плацдарму, випробування нових видів озброєння.

– Ви, ймовірно, чули про два сценарії розвитку подій, про які говорив секретар РНБО Турчинов: він сказав, що на Україну чекає або відновлення противником широкомасштабних військових дій, або поступове виснаження через тривалі бойові дії у тому форматі, в якому вони ведуться нині. Який із цих сценаріїв реальніший, на Вашу думку?

– Ви бачите: накочуються одна за одною хвилі, що має всі ознаки загострення конфлікту, але при цьому вони мають на меті лише підігрівання конфлікту, розтягнутого в часі. Мета такого конфлікту – витягнути з держави всі можливі ресурси. Спочатку план був інший – розвалити Україну на три протекторати. Але це треба було зробити лише минулого року. Цього не вийшло, тому вони будуть виснажувати ресурси. Для цього й потрібне постійне нагнітання нестабільності, військової напруги – все, що можна зробити.

Юрій Костюченко

А щодо вторгнення – воно і так фактично триває. Ми знаємо приблизну чисельність кадрових російських підрозділів, які перебувають на Донбасі. Знаємо, що це – приблизно 18 тисяч осіб. Росія цього не визнає, але це нічого не міняє. Це – такий формат війни.

– Чи є зараз сенс у зустрічі тристоронньої контактної групи у Мінську? Її проведення у пʼятницю не підтверджене, хоч бойовики вже заявили про відрядження туди своїх представників, але водночас це – не лідери угруповань «ДНР» і «ЛНР», а їхні «повірені».

– Тут є дві взаємовиключні точки зору. Одна полягає в тому, що контактна група вичерпала свої можливості вже давно. А інша – в тому, що завжди є сенс у будь-яких переговорах, бо вони обʼєктивно сприяють зменшенню напруги. Переговори треба вести завжди, бо це краще, ніж вбивати. Захарченко і Плотницький не поїдуть, бо вони не є самостійними фігурами, вони не можуть ухвалювати рішень.

– Так, але раніше саме з ними, з Захарченком і Плотницьким, домовлялися в Мінську. А тепер туди поїхали узагалі їхні заступники і, як сказав представник України на засіданні тристоронньої контактної групи, другий президент Леонід Кучма, з ними нема про що домовлятися, бо вони, ці «повірені», не самостійні у своїх рішеннях. Як у такому разі вести переговори?

– Мінські домовленості зараз є інструментом тиску з нашого боку на терористів, на Москву. Тому зараз бойовики хочуть знайти якийсь інший формат, щоб позбавити нас такого інструменту. Вони будуть робити що завгодно, щоб вихолостити цей формат. Наприклад, тим фактом що від бойовиків у переговорах братимуть участь люди, які не можуть ухвалювати рішень. Вони будуть постійно змінювати свою позицію, постійно пропонувати для обговорення теми, які не мають значення тощо.

Передрук з "Радіо Свобода"

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG