Спеціальні потреби

2014: рік випробовування НАТО Росією


Від порушень повітряного простору до провокаційних військових навчань – у 2014 році Росія випробовувала оборонні можливості НАТО більше ніж будь-коли з часів завершення Холодної війни, констатують європейські експерти.

Двічі російські військові літаки, які шпигували за західним країнами, вимикали свої відповідачі, щоб їх не помітили радари, і мало не зіштовхнулися з пасажирськими літаками. Востаннє це трапилося 13 грудня у небі над Швецією. Раніше, це трапилося 3 березня у небі над Балтійським морем. Інцидент від 13 грудня, зокрема, призвів до того, що міністерства закордонних справ Швеції і Данії викликали послів Росії для пояснень.

«Для нас є дуже незвичним викликати послів та мати подібні дискусії. Таким чином ми надіслали якомога більш чіткий сигнал і ми дотримуємося принципу, що ми говоримо тим, кого це стосується безпосередньо, що ми думаємо з цього приводу», – сказала міністр закордонних справ Швеції Маргот Вальстрьом.

Обидва інциденти є результатом випробовування Росією оборонних можливостей Заходу на рівні не баченому з часів Холодної війни. Російські пілоти також літали поруч і навіть порушували повітряний простір західних держав. Крім того, вони літали над західними військовими кораблями, щоб перевірити стратегію та час реагування НАТО.

«Багато що з цього є навчанням у середовищі, максимально наближеному до бойового, особливо для російських військово-повітряних сил. Раніше цього місяця було оголошено про позачергове навчання у Калінінграді, що може пояснити нещодавній сплеск активності. Все це відповідає масштабним військовим навчанням на всій території Росії протягом 2014 року», – каже Томас Фрір, науковий співробітник лондонського аналітичного центру «Європейська мережа лідерів».

За його словами, протягом 2014 року країни-члени НАТО більше ста разів перехоплювали російські літаки, які випробовували захист Альянсу. Це втричі перебільшує кількість подібних перехоплень у 2013 році.

Посилення бойової готовності обох сторін конфлікту

Подібні «випробовування» проходять на тлі того, як і НАТО, і Росія посилюють свою бойову готовність через кризу в Україні, а також намагаються збирати розвідувальні дані один про одного. Росія активізувала свою військову діяльність у регіоні Балтійського моря, у той час, як НАТО зміцнило можливості Польщі, Литви, Латвії та Естонії протистояти будь-яким залякуванням з боку Москви.

Зокрема, НАТО збільшило повітряне патрулювання та посилило військово-морські сили у регіоні Балтійського моря. Разом із навчаннями на Чорному морі, це є найбільшою мобілізацією сил НАТО на східному фланзі з моменту приєднання країн Центральної і Східної Європи до Альянсу.

Тим часом Росія провела масштабні навчання своїх підрозділів у західних і південних військових округах, у тому числі, поруч із кордоном України. Західні країни та НАТО назвали ці навчання спробами залякати Київ, у той час, як Москва відправляла зброю та війська на допомогу проросійським сепаратистам на сході України. Більшість подібних випробувань оборони західних країн зосереджувалися на балтійських країнах. Але інциденти траплялися і на кордоні зі США та Канадою. Зокрема, російські стратегічні бомбардувальники проводили тренувальні польоти, відпрацьовуючи удари крилатими ракетами по США у міжнародних водах поруч із Канадою на початку вересня. А у травні російський військовий літак пролетів у межах 80 кілометрів від каліфорнійського узбережжя, на найближчій відстані з часів Холодної війни.

Небезпека прямого конфлікту

Подібні агресивні випробовування оборони Західних країн Росією несуть у собі ризик зростання вже існуючої напруги між Заходом і Москвою і виходять за рамки, власне, лише української кризи.

«Те, що ці тренування проходять у такій провокаційній манері, майже балансуючи на грані війни, наближаючись чи навіть перетинаючи повітряний простір, це, звичайно, дуже небезпечна гра», – сказав Марк Фінод, старший радник Женевського центру політичної безпеки.
Лондонський аналітик Томас Фрір зазначає, якщо літаки-розвідники зіткнулися б із пасажирськими літаками, як це мало не сталося у грудні та березні, країни НАТО були б змушені використати силу проти будь-яких наступних подібних «випробувань» Росії, які можуть представляти небезпеку. Це, в свою чергу, може призвести до збиття російського літака, що створить умови для прямого конфлікту.

Відповідаючи на питання про дії Росії на щорічній прес-конференції, президент Володимир Путін поклав провину на США.

«Росія на початку 1990-х років повністю припинила, як це робив Радянський Союз, полети нашої стратегічної авіації у віддалених районах патрулювання, – сказав він. – Ми повністю припинили, а американські стратегічні літаки з ядерною зброєю продовжували літати. Навіщо? Проти кого? Кому погрожували? Ми не літали і не літали, не літали і не літали з року в рік. І ось тільки пару-трійку років тому відновили ці полети. Так хто провокує? Ми, чи що?», – зазначив він.

Крім того занепокоєння викликає і той факт, що Рада Росія-НАТО, – механізм, який НАТО і Москва створили для вирішення подібних конфліктів, – майже не збиралася від початку української кризи. Обидві сторони припинили співпрацю, демонструючи невдоволення один одним.

Сьогоднішні стосунки між Заходом і Росією відрізняються від часів Холодної війни, але світ не почувається безпечніше.

«Холодна війна з усіма своїми небезпеками мала елемент передбачуваності. В певному сенсі існувала співпраця та розуміння правил гри. Сьогодні цього немає», – зазначає Томас Фрір.

Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG