Спеціальні потреби

Опитування: українці віддають перевагу ЄС, США замість Росії


Більше українців вважає, що Києву важливіше зміцнювати відносини з ЄС і США - навіть за рахунок відносин з Росією, - ніж навпаки.

Про це свідчать результати нового опитування дослідницького Інституту Ґеллапа (Gallup).

Ґеллап відзначає, що ці результати можуть бути тлумачені деякими як свідчення того, що Захід виграє у Росії гру за Україну.

Однак соціологічна служба звертає увагу, що не всі українці, особливо мешканці близьких до Росії регіонів, з цим згодні. Крім того, багато хто вважає доцільним підтримку добрих відносин з усіма сторонами.

Незабаром після ратифікації історичної Угоди про асоціацію та вільну торгівлю між ЄС та Україною у вересні цього року, 43 відсотки українців заявили, що вважають важливим, щоб їх країна підтримувала тісні відносини з ЄС, навіть якщо це зашкодить відносинам з Росією. При цьому тільки 14 відсотків вважали, що важливіше підтримувати тісні відносини з Росією навіть за рахунок відносин з ЄС. У той же час понад чверть виступають за тісні зв'язки з обома сторонами.

При цьому, настрій опитаних сильно залежать від регіону, в якому вони проживають.

Якщо думки мешканців Південного Сходу розділилися майже в однакових пропорціях (24 відсотки на користь ЄС, 26 - на користь Росії), то мешканці центральних і північних областей (46 відсотків) і Західної України (66 відсотків) схиляються до того, що відносини з ЄС важливіше відносин з Росією. Саме в цих регіонах відбувалися найактивніші виступи після того, як колишній уряд України відмовився від підписання Угоди про асоціацію з ЄС на користь зміцнення зв'язків з Росією. І хоча лише 12 відсотків мешканців Західної України воліли б розвиток відносин як з Росією, так і з ЄС, у північних та центральних регіонах частка таких мешканців становить 33 відсотки.

Санкції проти Росії у зв'язку з анексією Криму і підтримкою проросійських сепаратистів запровадив не тільки ЄС, а й США. У цих умовах 37 відсотків опитаних заявили, що важливіше підтримувати тісні відносини з США, навіть якщо це зашкодить відносинам з Росією. Лише 16 відсотків дотримуються протилежної думки. 27 відсотків - вважають важливим підтримання відносин з обома країнами.

Відповіді також серйозно відрізняються по регіонах. Якщо на Південному Сході України лише кожен п'ятий (19 відсотків) вважає більш важливим підтримання тісних відносин з США, то в центральних і північних областях ця цифра подвоюється (41 відсоток), а в Західній Україні - потроюється (59 відсотків).

Той факт, що багато українців вважає відносини з ЄС і США більш важливими, не означає, що вони хочуть розірвати відносини з Росією. За це виступають тільки 12 відсотків опитаних. Замість цього українці хочуть, щоб їх країна зайняла жорстку позицію у відносинах з Росією. Більшість опитаних (53 відсотки) вважає, що Україна повинна зайняти дуже жорстку позицію щодо Росії і лише 19 відсотків вважають, що Україна повинна підтримувати добрі відносини з Росією за всяку ціну.

Опитування Інституту Ґеллапа в Україні проходили у вересні-жовтні після угоди про припинення вогню між Києвом і проросійськими сепаратистами на сході країни. У 2014 році в опитуваннях не брали участі мешканці Криму, який в даний час вважається окупованою територією, і деяких районів Донецької та Луганської областей, де могли виникнути проблеми з безпекою. Таким чином, в опитуваннях не брало участі приблизно 10-13 відсотків дорослого населення України.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG