Спеціальні потреби

Коаліція: на трьох чи на п’ятьох?


Київ – «Блок Петра Порошенка» підтримає кандидатуру Арсенія Яценюка на посаду прем’єр-міністра нового коаліційного уряду за умови детального погодження плану спільної діяльності. Таке рішення було озвучене під час зустрічі президента Петра Порошенка із новобраними народними депутатами від блоку його імені. Натомість формат парламентської коаліції – зокрема, скільки фракцій увійде до її складу й чи будуть там позафракційні депутати – наразі залишається невизначеним.

Висунути кандидатуру Арсенія Яценюка соратникам запропонував сам президент Петро Порошенко.

Юрій Луценко

«Пропозиція президента, яка була підтримана майбутніми депутатами його партії – про висунення кандидатури Арсенія Яценюка… Згідно з Конституцією, саме найбільша фракція пропонує прем’єра і ми цим своїм правом скористалися для того, щоби продемонструвати: слова «час єднатись» є не лише гарним партійним гаслом, але й принципом нашої дії», – заявив голова «Блоку Петра Порошенка» Юрій Луценко.

Натомість у «Блоці Порошенка» наразі не готові сказати, чи претендуватимуть вони на посаду спікера Верховної Ради.

«Це не є питання коаліції. Безумовно, для того щоб не створювати надлишкову інтригу, ми можемо казати про те, що у нас будуть пропозиції з приводу того, кого ми бачимо на посаді спікера. Але наразі це питання не на часі. На часі – питання змісту коаліційної угоди й швидкість запуску реальної роботи Ради 8-го скликання», – зазначив із цього приводу один із очільників БПП Віталій Ковальчук.

Дві посади й один механізм – що ще лишилося узгодити?

Так само і формат коаліції наразі залишається до кінця не визначеним. Можливо, вона складатиметься лише з трьох фракцій – «Блоку Петра Порошенка», «Народного фронту» та «Самопомочі». Але соратники президента не виключають, що до них можуть приєднатися «Батьківщина» та Радикальна партія Олега Ляшка. Невизначеною залишається й участь в коаліції позафракційних депутатів. Більш-менш визначено, що новообрані депутати виступають лише проти колишніх регіоналів, які голосували за диктаторські закони 16 січня та інших одіозних діячів.

Володимир Фесенко

За словами політолога Володимира Фесенка, коаліція з п’яти фракцій краща тим, що якась одна політична сила не зможе заблокувати рішення.

У принципі, розширення складу коаліції позбавляє одного з учасників «золотої акції»
Володимир Фесенко

«У принципі, розширення складу коаліції позбавляє одного з учасників «золотої акції». Якщо буде п’ять учасників коаліції, то для блокування рішення потрібна буде узгоджена позиція двох чи навіть трьох політичних сил», – зауважує він.

Після узгодження кандидатури прем’єра, ключовими невирішеними питаннями залишаються посади спікера та міністра внутрішніх справ, а також механізми взаємодії всередині коаліції.

«Яценюк хоче, щоб уряд був максимально автономним, а в Порошенка прагнуть, щоб коаліція все ж таки впливала на діяльність Кабміну», – вважає Володимир Фесенко.

Політолог Вікторія Подгорна також наголошує, що «Блок Петра Порошенка» та «Народний фронт» продемонстрували різні підходи щодо формування коаліції.

З огляду на це, експерти та новообрані депутати припускають, що творення уряду буде складним процесом і новий Кабінет міністрів з’явиться не раніше грудня.

Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

Нідерланди та Румунія передадуть NASAMS і Patriot Києву.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:10 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG