Спеціальні потреби

ЄС сподівається на Верховну Раду реформаторську і без бійок - європейські оглядачі про вибори


«Корупція та економіка – це два найважливіші пункти цих виборів з точки зору Євросоюзу»

Брюссель – Нинішні парламентські вибори – незвичні і водночас, надзвичайно важливі. Європейський союз сподівається, що українці оберуть Верховну раду, яка працюватиме для держави, боротиметься з корупцією та реформуватиме й зміцнюватиме економіку України. Водночас, деякі європейські оглядачі в інтерв’ю Радіо Свобода наголошують: виклики, які постали перед Україною, – величезні, тому важко передбачити, як Київ їх долатиме без внутрішніх політичних розколів та соціальних потрясінь.

Нинішні вибори парламенту – це своєрідне продовження єврореволюції в Україні, яка почалася минулого року в Україні на Майдані, – каже Томаш Бєлецький, брюссельський оглядач польського видання Gazeta Wyborcza. На його думку, «корупція та економіка – це два найважливіші пункти цих виборів з точки зору Євросоюзу».

ЄС чікує, що їх результатом буде стабільний уряд, налаштований на економічні реформи.

«Поруч із угодою із ЄС, саме це, а також подолання корупції й були основними вимогами Євромайдану», – зауважує польський оглядач, додаючи, що Євросоюз готовий підтримувати українців грошима й політично, однак настане час, коли західні політики та громадяни спитають, як в Україні була використані ця європейська допомога.

Виклики, які постали перед Україною – величезні, тож важко передбачити, як уряд їх долатиме без внутрішніх політичних розколів та соціальних потрясінь
Боян Панчевський

Боян Панчевський, європейський кореспондент британської газети Sunday Times, звертає увагу на те, що «виклики, які постали перед Україною – величезні, тож важко передбачити, як уряд їх долатиме без внутрішніх політичних розколів та соціальних потрясінь».

Водночас, він каже, що «очікування від нової влади України величезні, але виправдати їх буде дуже складно. На відміну від двох попередніх виборів парламенту, нині в Україні триває потужний проєвропейський рух. Він, вочевидь, і отримає більшість у парламенті та сформує уряд».

«Непокоїть те, – продовжує Боян Панчевський, – що нині Україна виживає завдяки великим міжнародним позикам від ЄС та МВФ. Вони пов’язані з умовами, зокрема, дуже болючими структурними реформами. Очікуються надзвичайно складні рішення щодо російського газу, домашніх, зокрема соціальних питань. Складність їхнього впровадження підсилюється замороженим конфліктом та війною на сході. Економіка спадає, гривня швидко знецінюється».

«Європейский союз чекає Верховної ради, яка працює для України і де немає бійок», – зауважує Ґеорґі Ґотєв, головний редактор європейського інтернет-видання Euractiv, який називає нинішні вибори «незвичними, але виключно важливими».

У Брюсселі сподіваються, що нинішні вибори підуть на користь Україні, щоб вона не перетворилася на державу-банкрута
Ґеорґі Ґотєв

«У Брюсселі сподіваються, що нинішні вибори підуть на користь Україні, щоб вона не перетворилася на державу-банкрута», – додає оглядач.

Їхня особливість у тому, що люди обирають парламент за президента, який має велику міжнародну довіру та довіру самих українців. «Крім того, триває велика криза на сході держави. Можемо уявити, що Росія спробує їх не визнати, бо голосування пройшли не на всій території України», – наголошує Ґотєв.

Тим часом, Єндрю Ґарднер, журналіст видання European Voice переконаний:

З точки зору ЄС, хотілося б появи влади України, яка мала б потужний реформаторський мандат. Адже, більшість європейської макрофінансової допомоги залежить від реформ
Єндрю Ґарднер

«Україні слід продовжувати у тому ж дусі, що й протягом травневих виборів президента. Багато людей визнали їх найуспішнішими за всю історію. Ті вибори були унікальними, бо один кандидат переконливо виграв у всіх куточках держави. Ми бачили, що навіть Росія de-facto визнала легітимність уряду України. Сподіваємося побачити і нинішні вибори такого ж рівня. З точки зору ЄС, хотілося б появи влади України, яка мала б потужний реформаторський мандат. Адже, більшість європейської макрофінансової допомоги залежить від реформ. Чим більш реформаторською буде українська влада, чим рішучіше вона покінчить із минулим, тим більше фінансової підтримки Євросоюз їй гарантуватиме».

Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG