Спеціальні потреби

Щоб провалити саміт НАТО, Росія використає переговори з Порошенком та Меркель - експерти


Путін спілкується з пресою у Мінську.
Путін спілкується з пресою у Мінську.

Росія намагається використати започаткований у Мінську переговорний процес, щоб вплинути на порядок денний саміту НАТО у Вельсі, на якому може бути прийнято рішення про підтримку Києва у протистоянні з Москвою та розміщення на території Східної Європи постійних баз НАТО. На руку Москві грає і позиція, яку зайняла Німеччина. На це, аналізуючи наслідки зустрічі у Мінську, вказують ряд міжнародних військових експертів.

Так дослідник Центру стратегічних та міжнародних досліджень (Вашингтон) Ендрю Мічта вказує, що сам факт контактів між Путіним та Порошенком може служити меті Москви не допустити розміщення постійних баз НАТО у Східній Європі.

На думку Мічти, позначений на зустрічі у Мінську "процес припинення вогню" дозволить Німеччині в ході саміту НАТО у Вельсі наполягати, що постійна присутність Альянсу у Польщі, чи країнах Балтії стала би непотрібною ескалацією напруги у стосунках.

"Готовність Путіна розглядати пропоновану Німеччиною "угоду" щодо України вже руйнує порядок денний НАТО, який мав включати посилення північно-східного кордону Альянсу", - твітує Мічта.

На ключову роль Німеччини у визначенні позиції НАТО в українській кризі вказує і видання "Форейн Полісі".

Видання звертає увагу на думку Йорга Вольфа, редактора аналітичного центру Atlantic-community.org, який вважає, що Берлін вже розглядає будь-які додаткові заходи щодо Росії, як надмірне загострення ситуації.

"(У Берліні) вірять, що сильна відповідь буде контрпродуктивною, бо лише підтвердить страхи Росії. Мовляв, якщо НАТО перейде у режим «холодної війни» та відкриє великі постійні військові бази у Польщі та країнах Балтії, тоді Росія вважатиме це провокацією та виправданням для того, щоб далі загострити ситуацію", - вважає Вольф.

"Внаслідок Першої світової війни та багатьох сторіч воєн на нашому континенті, європейці більш ніж американці занепокоєні непередбачуваними наслідками рішень та повторенням минулих помилок, які можуть призвети до війни", - цитує видання.

Такі страхи європейців Росія може використати, щоб фактично здійснити переділ Європи. Про це напередодні зустрічі у Мінську писав польський аналітик Бартош Сіхоскі (Cichocki) у блозі "Security policy, a view from Poland".

Він вважає, що метою зустрічі у Мінську для Росії може бути досягнення такої мирної угоди, яка б повністю змінила баланс сил у Європі, принизила США та НАТО та на тривалий час оформила підлеглість країн Східної Європи Москві. Про це експерт писав напередодні зустрічі у столиці Білорусі.

"Членство у НАТО та ЄС отримали б інший сенс та вагу. Будь-які стратегічні рішення з приводу країн між наддержавами, особливо у питаннях безпеки та оборони, потребували би згоди Росії. Забудьте про ракетну оборону США у Польщі та про членство України у ЄС", - пише аналітик.

На думку Сіхоскі, цілі Москви можуть знайти підтримку з боку Італії, Франції та Німеччини, які прагнуть перетворити країни Східної Європи на прокладку між ними та Росією.

Сіхоскі переконаний, що Захід вже показав, що розвалюється під тиском Росії, яка виявила готовність використовувати силу для досягнення мети.

"Захід сигналізує, що подальша ескалація призведе не до його консолідації, а до ще більшої дефрагментації у його лавах", - пише експерт.

При цьому Сіхоскі відзначає, що роблячи нові і нові поступки Росії, у Берліні можуть вважати, що насправді уникають ще гіршої ситуації.

Експертний блог "War on the Rocks" відзначає, якщо саміт НАТО у Вельсі не підтвердить єдність Альянсу та його здатність дати рішучу відповідь Росії, це стане великою поразкою для організації, як такої.

Автор статті Стенлі Слоун відзначає, що найскладнішим завданням саміту НАТО стане пошук потужної та врівноваженої позиції у відносинах з Росією. При чому саме позиція Німеччини може стати на заваді єдності Альянсу.

Промисловість Харкова міняє вектор
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:36 0:00

Слоун вказує, що Німеччина активно наполягає на вирішенні кризи в Україні шляхом угоди, яка б - за непідтвердженою інформацією - включала визнання законності анексії Криму Росією та відмову України від членства у НАТО.

У будь-якому разі, м'яка позиція Німеччини щодо Росії на саміті у Вельсі радикально вплине на тон висновків НАТО.

"Слабке рішення НАТО щодо Росії дуже розчарує Польщу та країни Балтії - і наочно проявить розкол у НАТО, який Росія і надалі використовуватиме собі на користь", - пише Слоун.

"Якщо внаслідок компромісів на саміті у вересні складеться враження, що НАТО бракує рішучості, це буде провалом Вашингтона та його союзників у питанні стримування Росії, так і у питанні надання гарантій країнам-союзникам, яким найбільше загрожує Москва - Польщі, Естонії, Латвії та Литві".

Строуб Телботт: Росія - параноїдальна країна
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:30 0:00

Слоун переконаний, що лідери НАТО "докладуть усіх зусиль - і словом і ділом, щоб не допустити будь-якої подоби поразки"- відзначає Стенлі Слоун.

Він відзначає, що проти такого сценарію на саміті активно виступатиме генеральний секретар Альянсу.

Як відомо, у вівторок генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен заявив, що Альянс розмістить постійний військовий контингент на базах у Східній Європі з тим, щоб не допустити дестабілізації колишніх балтійських республік СРСР з боку Росії.

Расмуссен відзначив, що це питання буде погоджено в ході саміту у Вельсі.

Генсек НАТО також повідомив про намір Альянсу допомогти Україні з модернізацією її збройних сил.

Саміт країн-членів НАТО відбудеться 4-5-го вересня у Вельсі. У ході зустрічі має обговорюватись питання кризи в Україні, зокрема стосунків між Україною та НАТО, а також Альянсом та Росією. Лідери країн-членів мають ухвалити "План готовності до дій", який має підготувати НАТО до реакції на зміни у сфері безпеки у Європі.

Росія не буде представлена на саміті, на відміну від зустрічей НАТО останніх років.

Дивіться також : Українці тиснуть на Порошенка сильніше, ніж Путін - експерт

Українці тиснуть на Порошенка сильніше, ніж Путін - експерт
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:03 0:00

Відео - найголовніше

Нідерланди та Румунія передадуть Patriot Києву.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:10 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG