Спеціальні потреби

Україна може запровадити жорсткі санкції проти компаній та громадян, що підтримують сепаратистів


Відповідний закон може бути схвалений вже у вівторок; запроваджуватиме санкції РНБО.

Уряд передав на розгляд парламенту законопроект, яким запроваджуються жорсткі економічні та кримінальні санкції проти компаній та громадян, які підримують сепаратистів на Сході країни. Зокрема передбачається конфіскація майна та заборона діяльності. Такі масштабні санкції Україна планує застосувати вперше в своїй історії.

«Українська держава буде знаходити майно банків, фінансових компаній, підприємств і особисте майно по всьому світу всіх осіб, які підтримували анексію Криму і які зараз підтримуть і фінансують російських терористів на території України», - заявив на брифінгу прем’єр-міністр Арсеній Яценюк.

Верховна Рада може схвалити закон у вівторок – право запроваджувати санкції отримає РНБО. В попередній перелік включили 172 громадян Росії та інших держав і 65 компаній, також переважно російських. Таким чином Україна приєднається до заходів, про які проти Росії вже оголосили країни ЄС, Сполучені Штати та інші партнери. Деякі країни дорікали Києву, що вимагаючи підтримки Заходу, він сам не поспішає діяти.

«Я думаю, це дуже добре, що Україна замість імпульсивної та емоційної реакції дуже ретельно продумала всі можливі варіанти. Щоб санкції були юридично бездоганні, щоб їх не скасували через суди та щоб вони повністю відповідали політиці української влади. І ми підтримуємо саме такий підхід», - каже Координатор Державного департаменту США Деніел Фрід.

У військовій співпраці з Росією санкції фактично запроваджено три місяці тому. Попри фінансові втрати орієнтовані на російський ринок українські підприємства сусідній країні зброю не постачають.

«Звісно, це рішення далося Україні болісно. Але є чітке розуміння, що не можна одночасно захищатися від агресора та торгувати з агресором військовою технікою та оснащенням», - пояснює експерт центру Defense Express Сергій Згурець.

Швидко переорієнтувати продукцію на інші ринки український ВПК не зможе, визнає експерт. Адже продукція, яка вироблялася в Україні для російського військового споживача достатньо унікальна. Не можна наприклад поставити українські двигуни на американські гелікоптери. Але ситуація не безнадійна, каже Згурець:

«На сьогодні створюється певний унікальний шанс: після припинення співпраці із РФ українська, європейська та американська оборонна промисловість можуть бути зорієнтовані на новий рівень співпраці. Він полягає в тому, щоб створювати спільні проекти, зокрема на території України і виведення української оборонної промисловості на якісно новий рівень за рахунок використання європейських та американських технологій».

За підтримку сеператисвів санкції накладатимуть і на колишніх українських посадовців. Суди отримають право конфісковувати їхнє майно.

XS
SM
MD
LG