Спеціальні потреби

У Польщі помітили відродження єврейства


Реанімація історії по-польськи
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:00 0:00

Реанімація історії по-польськи

У Польщі, в часи Другої світової війни, жило понад 3 мільйони євреїв. Зараз їх лишилось декілька тисяч. Десятиріччями Польща у світі мала реноме країни, яка відіграла значну роль в організаціі Голокосту. Сьогодні єврейська карта у Польщі міняється: поляки, які не є євреями, прикладають чимало зусиль, щоб повернути євреїв до Кракова, де нацисти свого часу звели відомий у світі табір смерті.

Концтабір Освенцим - він же Аушвіц-Біркенау - один з найбільших таборів смерті у Польщі. За 5 років під час Другої Світової тут загинуло близько півтора мільйона людей, більшість з яких – євреї.

Майже через 70 років після війни молоді поляки-неєвреї вивчають іврит. Таким чином вони намагаються розвіяти стереотип про Польщу, яка колись була оплотом антисемітизму.

Єврейський Громадський центр Кракова був зведений шість років тому за підтримки британського принца Чарльза. Приміщення навмисне оформили у щасливі кольори, щоб кімнати виглядали живими. Сьогодні тут працюють переважно волонтери-неєвреї. Серед них - Агнєшка Ґіз, яка після шкільного туру до Аушвіцу зголосилася допомогти відтворювати єврейське життя у Кракові:

«Я – полячка. І ми маємо багато спільної з євреями історії. Вони живуть зараз тут і мені здається, ми разом повинні будувати їхнє майбутнє. Я маю єврейських друзів, яких бабусі і дідусі застерігали від поїздок до Польщі. Дозволяли приїхати до Польщі відвідати табір, але обов`язково казали втекти звідти, бо це погана країна. Але насправді коли вони самі приїхали сюди і зустріли поляків, вони закохались у Польщу».

На сьогодні у Кракові діє 7 синагог та один з найкраще збережених єврейських кварталів у Європі. Туристи з усього світу приїжджають сюди, зокрема, щоб насолодитися єврейською музикою на вулицях Кракова у виконанні польських музикантів.

Директор єврейського громадського центру Кракова Джонатан Орнштейн, народжений у Нью-Йорку, розповідає, що у Польщі є великий інтерес до єврейства, а тому він не бачить причин для євреїв не повертатись:

«Я не намагаюсь відбудувати тут єврейську спільноту і не думаю, що ми це все робимо, що наставити носа до нацистів і сказати «Бачите, ми можемо тут жити». Ні. Просто євреї повинні жити тут у Польщі, бо у Польщі євреям добре живеться».

Та роботи у польських волонтерів ще багато. Історія дихає з-за плеча, і досі на цих польських вулицях важко уявити єврея без глибокого почуття втрати.

Дивіться також: Протистояння з Росією формує ідентичність українців - історик
Протистояння з Росією формує ідентичність українців - історик
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:29 0:00

Відео - найголовніше

Мистецтво про непереможну силу жінки. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:27 0:00
XS
SM
MD
LG