Спеціальні потреби

Хорошковський націлився на президентство - експерти


Хорошковський посідав посаду першого віце-прем'єра з 22-го лютого 2012-го року. Фото з сайту Кабінету міністрів України
Хорошковський посідав посаду першого віце-прем'єра з 22-го лютого 2012-го року. Фото з сайту Кабінету міністрів України
У п’ятницю Хорошковський поскаржився президенту на «неможливість співпраці» з Азаровим і поклав заяву на стіл
Валерій Хорошковський голосно грюкнув дверима. Він іде у відставку, тому що не згоден з повторним призначенням Миколи Азарова на посаду прем'єр-міністра. Мовляв, Азаров «нездатний проводити економічні реформи та захищати стратегічний курс нашої держави на євроінтеграцію». Саме таку мотивацію навів перший віце-прем'єр у своєму поданні президенту.

В Уряді демарш прокоментували з холодною іронією. Як сказано в заяві прес-служби Кабміну, подавати у відставку не було потреби, оскільки Хорошковський фактично у ній уже перебував після відставки всього Кабінету. Як наголошується в документі, він «був поінформований, що його кандидатура не пропонувалась до нового складу Уряду. З огляду на це, заяву про відставку слід розглядати як юридичну некомпетентність та намагання пояснити своє непотрапляння до нового складу Кабінету Міністрів України».

У прес-службі самого Хорошковського повідомили, що заява про відставку з’явилася після розмови у кабінеті президента Януковича. Як випливає з повідомлення прес-служби, у п’ятницю Хорошковський поскаржився президенту на «неможливість співпраці» з Азаровим і поклав заяву на стіл.

Цікаво, що така ж історія, з такими самими наслідками, уже була у 2003-у. Тоді Хорошковський, що працював міністром економіки та європейської інтеграції в уряді Азарова, заявив, що іде у відставку через незгоду з проросійським курсом прем’єра.

Які справжні причини цієї відставки з грюканням дверима? Задавнений конфлікт з Азаровим? Образа, що не беруть у новий уряд? Чи й справді розчарування тим, що євроінтеграція буксує на місці? Політологи висувають різні версії.
Версія Михайла Погребинського: знав, що не запросять, і вирішив відмовитись сам.

«Все дуже просто. Хорошковський зробив заяву в ситуації, коли уряд у відставці і він у відставці, просто виконує обов’язки. І він зробив заяву, що йому не подобається Азаров, що він не хоче бути в уряді Азарова. Але ж його ніхто не збирався брати в уряд Азарова, у новий уряд. Це було відомо. І Хорошковський це добре знав. Якщо йому так несила було працювати з Азаровим, то треба було раніше піти з того уряду. Але він, бачте, не пішов. А зараз, оскільки вже втрачати нічого, виступив із заявою – щоб це виглядало це як політичний демарш».

Версія Тараса Берозовця: група Фірташа починає відмежовуватись від нинішньої влади.

«Так а що тут пояснювать, все зрозуміло. Валерію Івановичу запропонували посаду голови Митної служби замість Ігоря Калєтника; він відмовився туди повертатися. А його нинішня посада першого віце-прем’єра буде віддана під іншу кандидатуру. Або під Арбузова, або під Клюєва. Питання не в тому, що в нього конфлікт з Азаровим. Він сьогодні розповідає, що не може з Азаровим працювати – а що він тоді робив у цьому Кабінеті стільки часу? Працював би і далі. Просто йому ніхто не дав гарантій збереження, тому він і вирішив піти у відставку", - говорить експерт.

"Друга причина – група Фірташа сьогодні починає віддалятися від чинної влади, вона не хоче щільно асоюціюватися з Віктором Януковичем. Відповідно і Лавринович, який належить до групи Фірташа, посаду спікера не отримав, і так само Хорошковський вирішив зі своєї посади піти", - розмірковує Тарас Берозовець.

"Відбувається переформатування цієї групи. У політиці, в бізнесі вони сьогодні будуть намагатися відійти якомога далі від української влади. Який з Хорошковського євроінтегратор? Він два роки працював президентом «Євразхолдингу» в Російській Федерації. І успішно інтегрував Україну з Росією. Це люди, для яких є завжди чіткий прагматичний економічний інтерес. Їм байдуже насправді, куди інтегруватися. Просто якби Газпром сьогодні визначив РосУкрЕнерго ключовим партнером, це одна ситуація. Але цього не відбувається. Сьогодні групі Фірташа Росія нічого не може дати. Через те вони піднімають тему європейської інтеграції. Але ж це ж не означає, що це їхні щирі переконання", - каже політолог.

Версія Олексія Гараня: конфлікт між бізнес-групами навколо Януковича

«Останнім часом там нагорі якась пробігла чорна кішка. Ми бачимо, що Хорошковський вже не вперше висловлює думку, яка розходиться з думкою Азарова. Він виступив з програмовою статтею щодо євроінтеграції в «Дзеркалі тижня». До речі, так само й Дмитро Фірташ критикував уряд Азарова за різке скорочення іноземних інвестицій в Україну. Тобто вочевидь можна говорити про те, що нагорі відбувається якийсь конфлікт між основними бізнес-групами навколо Януковича. І я думаю, що Хорошковський як людина розумна і далекоглядна, яка думає про перспективу (на відміну від Азарова), хоче виправити свій імідж і залишити собі можливості для маневру. І очевидно, що, дбаючи про свою кар’єру в майбутньому, він не хоче відрізати собі можливість контактів з провідними центрами світу. Він розуміє, що це не Росія, а це якраз Європа і Сполучені Штати. Тобто Хорошковський робить корекцію свого іміджу».

Версія Олександра Палія: Хорошковський зробив заявку на президентську кампанію

«Очевидно, що Хорошковський зараз стартує фактично на президентську кампанію. Чимало олігархічних груп розуміють, що Януковичу важко буде виграти наступні президентські вибори без якихось конституційний змін радикального характеру. І Хорошковський відреагував на цей тренд. Крім того, він не хоче розплачуватися іміджем за чужі помилки і за чужі рішення. Хорошковський, який мало що вирішував у цьому уряді, був би змушений ділити з Азаровим відповідальність за дуже серйозні проблеми в економіці, які будуть уже найближчим часом в Україні. Крім того, я думаю, що не всі олігархи в Україні радіють тому, що Янукович фактично «зливає» український митний простір Росії, принаймні пообіцяв це робити найближчим часом. Тобто дуже значну частину економічних повноважень віддадуть Росії. І ця відставка Хорошковського, можливо, є демонстрацією цього невдоволення. Але головне – все-таки приціл на 2015 рік. Зараз в олігархічних колах тривають пошуки найбільш прийнятної, притомної кандидатури на президентську посаду. Я думаю, що Хорошковський розглядає себе одним із кандидатів. Мікс з усіх цих мотивацій, напевно, і спонукав його до цієї демонстративної відставки».

Версія Володимира Горбача: Хорошковський не назвав головної проблеми євроінтеграції

«Хорошковський – фігура доволі контроверсійна. Складність його ситуації полягає у тому, що він одночасно є і політиком, і бізнесменом, і державним діячем. Можливо, його нинішній демарш пояснюється тим, що він зрозумів тупиковість «євроінтеграції» у виконанні нинішнього уряду. Як віце-прем’єр з питань європейської інтеграції, Валерій Хорошковський, як ніхто інший, розуміє, що це був риторичний курс, а не реалістичний. Що ж до його інвектив у бік Азарова – то він головної проблеми не назвав. Бо головна проблема на шляху євроінтеграції – не тільки позиція Азарова, а позиція і діяльність президента Януковича. Тому що вся проблема у відносинах з Європейським Союзом вперлася виключно у питання політичних в’язнів. І це питання, яке стало бар’єром між Україною і Європейським Союзом, – на рівні прем’єр-міністра Азарова вирішити неможливо. Питання політв’язнів може вирішити, а відтак євроінтеграцію розблокувати, тільки президент Янукович».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG