Спеціальні потреби

Янукович підписав закон про референдум, щоб правити вічно?


Янукович хоче прямого народовладдя. Президент підписав закон про всеукраїнський референдум. Ухвалений під завісу роботи старого парламенту, під шумок післявиборчих баталій, скандальний законопроект набрав чинності. Тепер народ зможе проявити ініціативу, а президент або парламент – оголосити свято прямої демократії.

Якщо питання буде винесено на референдум, то звичайно ж, ніхто не буде запитувати в лоб: «Чи ви за те, щоб обирати президента у парламенті?»
Сергій Таран
Голосуванням на референдумі можна буде приймати нову Конституцію чи навіть міняти територію України. Результати народного волевиявлення – мовиться в законі – будуть обов’язкові до виконання.

Опозиція б’є на сполох. Закон про референдум оскаржать у Конституційному суді. Цю погрозу, озвучену ще в день ухвалення закону 6 листопада, опозиціонери повторили в день його підписання. Опоненти влади кажуть, що референдум потрібен Януковичу з однією-єдиною метою: аби змінити Конституцію і правити вічно. Завадити йому це зробити пообіцяли у вівторок лідери Об’єднаної опозиції.

«Президенту Януковичу не вдасться узаконити своє правління через сфальшовані референдуми і сфальшований закон, який він сьогодні підписав», – заявив лідер ОО Арсеній Яценюк у Харкові у вівторок. Як він додав, «Ніякого референдуму проти волі українського народу і проти української Конституції проведено не буде».
Закон дикий. Закон справді не «налазить» на жодні з правових стандартів. Закон дуже небезпечний. Зрозуміло, що він приймався під те, аби залишити владу за Януковичем
Максим Стріха
Як вважають опозиціонери, план Януковича полягає у тому, щоб протягти в Конституцію нову норму – про скасування всенародних президентських виборів та обрання президента в парламенті. Утім, цього побоювання, схоже, не поділяє перший президент України Леонід Кравчук. Глава Конституційної Асамблеї, який за дорученням Януковича працює над оновленим текстом Конституції, запевняє: Янукович бажає переобиратися саме всенародно.

«Якби він мав намір обиратися на другий термін у парламенті, він, принаймні, мені б сказав. Але він завжди повторює одну й ту ж фразу: народ обирав президента і має надалі його обирати», – заявив Кравчук журналістам у вівторок.

Утім, більшість експертів налаштовані критично. Коментуючи новий закон, політологи кажуть про курс на узурпацію влади та побудову в Україні тоталітарного режиму за прикладом Білорусі. «Диким» називає закон про референдум науковець, громадський та політичний діяч Максим Стріха.

«Закон дикий. Закон справді не «налазить» на жодні з правових стандартів. Закон дуже небезпечний. Зрозуміло, що він приймався під те, аби залишити владу за Януковичем. І не секрет, що зараз група «мудреців» при Банковій готують проект конституційної реформи, щоб обирати президента у парламенті. А закон про референдум виписаний так, що референдум можна, власне, і не проводити. Влада там намалює будь-який запланований результат. І питання лише, наскільки суспільство з цим погодиться, будуть чи не будуть протести», – сказав Стріха Голосу Америки.

Окрім «довічного Януковича», існує загроза небезпечних зовнішньополітичних рішень, каже політолог:

Маніпулятивний референдум може відбутися ближче до наступних президентських виборів
«Цим референдумом може скористатися і той самий Медведчук, який навряд чи викинув величезні кошти під оцю рекламну кампанію «Страной управляешь ты» просто так. Очевидно, що планується якийсь референдум, у результаті якого Україна має фактично приєднатися чи то до Митного союзу, чи то до Союзу Росії і Білорусі. І наскільки влада зможе нейтралізувати оцей медведчуковий референдум, який зовсім не в її інтересах, теж знак питання. Тобто, це ще одне свідчення надзвичайної захланності, недалекості українських владних еліт, які готові іти на руйнування власної держави, аби лишень зберегти владу і далі грабувати цю територію», – зазначив Стріха.

Маніпулятивний референдум може відбутися ближче до наступних президентських виборів, – прогнозує голова правління Центру «Соціовимір» Сергій Таран.

«Небезпека проведення такого референдуму тим вища, чим ближче 2015-ий рік. Коли стане очевидним, що іншого способу не тільки виграти вибори, але й залишитися на свободі у Януковича нема і треба переобиратись у парламенті. Якщо це станеться, тоді Україна буде унікальною державою. Тому що зараз ми живемо за Конституцією, ухваленою завдяки рішенню суду. А будемо жити за Конституцією, ухваленою завдяки рішенню референдуму. Це дуже сумно, коли Конституцію ухвалюють не в парламенті. І в Україні така небезпека існує», – сказав Таран Голосу Америки.

Як додав експерт, «Якщо питання буде винесено на референдум, то звичайно ж, ніхто не буде запитувати в лоб: «Чи ви за те, щоб обирати президента у парламенті?» Це питання буде винесене як частина нової Конституції. Її текст, очевидно, і передбачатиме обрання президента у парламенті. Але поряд будуть якісь інші, дуже популістські, дуже привабливі для громадян питання. Люди їх підтримають, а заодно підтримають і нову Конституцію. Саме на це й зроблено розрахунок», – зауважив Таран.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG